To jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Bydgoszczy. Smukłą sylwetkę wieży kościoła Klarysek pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny kojarzy chyba każdy mieszkaniec grodu nad Brdą. Nie każdy jednak zna niezwykłą historię...
Mija 71. rocznica wyzwolenia naszego miasta spod okupacji hitlerowskiej. Walka była zacięta, a piękne przed wojną miasto zostało w dużej mierze zniszczone.
Kiedy wiosną 1936 roku dobiegała końca budowa kamienicy czynszowej przy ulicy Piotrowskiego 3, zwrócono się do jej właściciela Teofila Orłowskiego (dyrektora technicznego w fabryce płyt, papierów i chemikalii fotograficznych ?Alfa? w Bydgoszczy) z...
Jedna z najbardziej znanych kamienic w Bydgoszczy. Wielokrotnie fotografowana i umieszczana na pocztówkach. Znają ja wszyscy, niewielu widziało ją od wewnątrz. My zajrzeliśmy nawet na dach domu przy pl. Wolności 1. Ostatnie zamknięcie najstarszego w...
Willa przy ulicy Paderewskiego 4 to jeden z najciekawszych budynków mieszkalnych w Bydgoszczy, a jednocześnie - jeden z najlepszych przykładów secesji w mieście.
Bez wcześniejszych rezerwacji, czekania na grupę i przewodnika - dzięki nowoczesnemu systemowi zwiedzania teraz po Exploseum możesz spacerować zupełnie sam.
Gdy mówimy o zabytkowych kamienicach w Bydgoszczy, zwykle mamy na myśli secesję we wszystkich jej wariantach. A to błąd. Bydgoska architektura to także wspaniały modernizm, niestety mało znany i niedoceniany.
Bydgoskie buty miały mocną pozycję na rynku. Dlatego wcale nie dziwi nazywanie Kobry legendarną czy kultową fabryką. Firma działała w Bydgoszczy od XIX wieku aż do bankructwa w 1992 r.
Miasto przypomina postać Bernarda Mrozińskiego. Dziś przy Gdańskiej 11 została odsłonięta tablica poświęcona temu zasłużonemu w czasie wojny harcerzowi i bydgoskiemu działaczowi społecznemu.
Ernst Conrad Peterson niczym Kazimierz Wielki zastał śluzy Kanału Bydgoskiego drewniane, zostawił - murowane. Jego syn - Ernst Emil był nadburmistrzem Bydgoszczy. I Niemcem, który protestował przeciwko germanizacji. A wnuk - Ernst Heinrich tak dbał...
Minister propagandy III Rzeszy Joachim Goebbels nazwał bydgoskie wydarzenia z 3 i 4 września 1939 Krwawą Niedzielą.
80 lat temu na Bydgoszcz i okolice pada blady strach. Z zakładu karnego w Koronowie ucieka 12 więźniów. Podkopem.
Gdy 25 lat temu obejmowałem fotel prezydenta, Bydgoszcz była w ruinie. W kasie - pustki. Wszystkie mosty - u progu katastrofy. W ponad 800 lokalach komunalnych - życie mieszkańców zagrożone.
Jerzy Wróblewski jest znany głównie jak autor ilustracji do komiksów z serii ?Kapitan Żbik? czy humorystycznych przygód szeryfa Binio Billa. Niewiele osób wie, że stworzył także kilka tysięcy rysunków satyrycznych. Za miesiąc część z nich będzie...
Trudno uwierzyć, że odsłonięcie pomnika pisarza przyciągnęło tyle znakomitości i wywołało takie poruszenie wśród mieszkańców. Dziś 88. rocznica jednego z ważniejszych dni w historii Bydgoszczy.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.