Oscar Nilsson, pochodzący ze Szwecji artysta, rzeźbiarz, archeolog, rekonstruktor ludzi żyjących w dawnych wiekach "ożywi wampirzycę" znalezioną w 2022 roku w Pniu pod Bydgoszczą.

"Oficjalnie chcemy wszystkich poinformować, że do 'Projektu Pień' dołączył Oscar Nilsson, światowej sławy archeolog-rzeźbiarz. Wyjątkowy artysta, dzięki któremu starożytne czaszki ożywają. Jesteśmy przeszczęśliwi, że mamy w zespole tak znaną i wyjątkową osobę. Oscar ożywi naszą dziewczynę z grobu 75/22" - poinformowali archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Oscar Nilsson jest rzeźbiarzem i archeologiem, specjalizującym się w niezwykle realistycznych, pełnych ekspresji rekonstrukcjach twarzy ludzi, którzy żyli w dawnych wiekach. Artysta "odzyskane z przeszłości twarze" rzeźbi własnoręcznie, na podstawie wykopanych szczątków, wykorzystując informacje zdobyte za pomocą zaawansowanych badań genetycznych i anatomicznych. Odkopane fragmenty szkieletów, włosy, zachowane skrawki tkanek stanowią dla niego punkt odniesienia, dając unikalny wgląd w to, jak mogli wyglądać ludzie w tamtych czasach, a konkretnie, jak najprawdopodobniej wyglądał odtwarzany zmarły, którego szczątki zostały odkryte podczas wykopalisk archeologicznych.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "Wampirka". Ja pier... , ręce opadają.
  W dodatku jakoś czas temu autorka najwyraźniej była w stanie napisać o tym samym znalezisku, używając słowa "wampirzyca", więc chyba je zna. Pewnie zapomniała.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Słowo 'wampirzyca' już istnieje.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Artykuł bardzo ciekawy! Zamiast jednak tworzyć potworki (sic!) językowe w dobrej intencji, jak zakładam, proponuję użyć istniejącego słowa "wampirzyca"

  sjp.pwn.pl/slowniki/wampirzyca
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  Dlaczego ilustracje są przypisane jakiemuś Nielssenowi z Danii, kiedy artykuł jest o Nilssonie ze Szwecji?
  @a_usher
  O, ktoś się zlitował i poprawił...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Szerokie nosy były w modzie,
  @MobyDick
  Nadal są w modzie, ale nie w Polsce tylko np. w Korei Pd. Fakt, że czegoś nie ma w Polsce, nie oznacza, że nie istnieje. Już Kopernik udowodnił, że wszystko nie kręci się wokół Polski. ;)
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Dziękuję za skorygowanie tytułu! Pozdrowienia
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ciekawe. Warto ich obserwować na fb.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  UMK ma za dużo pieniędzy.
  już oceniałe(a)ś
  2
  4