Sportowcy przemierzają ówczesne Aleje 1 Maja w koszulkach Zawiszy, tobotnicy na rusztowaniach Famoru, budowniczy operowych kręgów przy pracy - wszyscy utrwaleni, najczęściej przez filmowców-amatorów na 8-milimetrowych taśmach. Filmy dostarczone przez mieszkańców miasta twórcom projektu ?Bydgoszcz na Taśmie? złożyły się na sentymentalne archiwum czterech dekad dziejów miasta. Prezentujemy najciekawsze fragmenty.
REKLAMA
Bydgoszcz na Taśmie
1 z 15
Pierwsze dni Torbydu
Film z grudnia 1959 r. Działalność Torbydu zainaugurowano turniejem hokejowym. Oprócz klubów hokejowych prezentowali się publice łyżwiarze figurowi. Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy - Aleksander Schmidt przemawiał płomiennie (film dostarczył dla Bydgoszczy na Taśmie - pan o nazwisku Segatyński).
Bydgoszcz na Taśmie
2 z 15
Pochód 1 majowy z 1959 r.
To był bardzo barwny pochód. Szło w nim wielu sportowców. Pod trybuną honorową z portretem Gomułki, defilowali członkowie Polonii, Zawiszy. Był pokaz akrobatyki sportowej na żywo, pojazdy klubowe i służbowe w kawalkadzie. To również film z archiwum p. Segatyńskiego.
Bydgoszcz na Taśmie
3 z 15
Panorama miasta z 1975 r.
Autor nieznany. Film pochodzi z 1975 r. Miasto widziane z lotu ptaka oraz z poziomu ulicy. Widać wielkie osiedla mieszkaniowe: Bartodzieje, Błonie, Skrzetusko, a także gmachy publiczne, m.in. teatr.
Bydgoszcz na Taśmie
4 z 15
Famor na Bocianowie
Film powstał w latach 1975-77, autor jest nieznany. To pejzaż bydgoskiego Bocianowa, który zmienia się wraz z miejscową Fabryką Sprzętu Okrętowego. Dokumentacja modernizacji i rozbudowy kompleksu przemysłowego, funkcjonującego od 1959 r.
Bydgoszcz na Taśmie
5 z 15
Tak się studiowało w ATR
Film z lat 70-tych poprzedniego stulecia. Pokazuje bydgoską Akademię Techniczno - Rolniczą od zaplecza: laboratoria, pokoje badawcze, sale wykładowe.
Bydgoszcz na Taśmie
6 z 15
Raport z budowy Opery
Film z pierwszej połowy lat 80-tych XX wieku, nieznanego autorstwa. Widzimy, jak wznoszą się mury bydgoskiej Opery Nova.
Bydgoszcz na Taśmie
7 z 15
Klub studencki
Film wyprodukował Realizatorski Klub Filmowy Benefis działający przy Wyższej Szkole Inżynierskiej w Bydgoszczy. Pochodzi z 1971 lub 1972 r. To zapis spektaklu "Epitafium" w nieformalnym klubie studenckim. Autor: Andrzej Cyran, Mieczysław Drzewiecki.
Bydgoszcz na Taśmie
8 z 15
Kronika Stomilu z 1976 r.
Zakładowa Kronika Filmowa przy B.Z.P.G "Stomil" Bydgoszcz -1976. To wydanie jest poświęcone m.in. wyborom delegatów do Rady Zakładowej, wizycie konsula ZSRR w fabryce, uroczystościom z okazji 30-lecia powstania Ochotniczej. Autorami filmu są: E. Malicki, L. Sierek, Komentarz: Miłosz Sałaciński.
Bydgoszcz na Taśmie
9 z 15
Turniej uczelni
Film powstał w latach 70. XX wieku. Autor jest nieznany. Kamera przygląda się turniejowi uczelni - rywalizacji między drużynami toruńskiego UMK, Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. Nagrodę stanowił wielki, stylizowany banknot z wizerunkiem bydgoskich spichrzy, o nominale 50 tys. ówczesnych złotych.
Bydgoszcz na Taśmie
10 z 15
Fordon w czerni i bieli
Film, nieznanego autorstwa, przedstawia Fordon w 1974 r. Typowe obrazki z tzw. "dawnej epoki" - smutne sklepy, ulice, milicjanci z psami.
Bydgoszcz na Taśmie
11 z 15
W Telfie
Rok produkcji: 1976. Autor nieznany. Fabrykę wizytowali wówczas uczestnicy "Bydgoskich Konfrontacji Radiowych". Spotkaniu radiowców-amatorów towarzyszyła kamera najpewniej ekipy Zakładowej Kroniki Filmowej bydgoskiego Stomilu.
Bydgoszcz na Taśmie
12 z 15
Wesele po bydgosku
Prywatny film z wesela w latach 70-tych w Bydgoszczy. Uroczystość w Urzędzie Stanu Cywilnego przy Sielance, potem ślub kościelny w bazylice i wesele w restauracji Leśna, a potem w domu przy ówczesnej ul. 24-stycznia 1945.
Bydgoszcz na Taśmie
13 z 15
Aleje 1 Maja
Film nieznanego autorstwa najpewniej wyprodukowany przez krąg twórców Zakładowej Kroniki Filmowej "Stomilu". Powstał we wczesnych latach 80-tych poprzedniego stulecia. Kamera obserwuje, jak pochód pierwszomajowy formuje się na ówczesnej ulicy Czerwonej Armii i wkracza w Aleje 1 maja. Na obrazie widać m.in. dawną księgarnię "Współczesną".
Bydgoszcz na Taśmie
14 z 15
Fordon w roku 1986
Prywatny film Andrzeja Lewandowskiego, bydgoskiego płetwonurka związanego z Akadmieckim Klubem Bydgoskich Płetwonurków "Arius", z 1986 r. Widzimy kobietę i niemowlę w swoim mieszkaniu, na ulicach Fordonu, w Dolinie Śmierci.
materiały BKF
15 z 15
Bydgoszcz na Taśmie
Co to za projekt? - Na wzór Polskiej Kroniki Filmowej stworzyliśmy unikalne w skali kraju regionalne archiwum filmowe. Materiały na taśmach celuloidowych przepisaliśmy na nośnik cyfrowy. Opatrzone komentarzem i w miarę możliwości jak najdokładniejszymi informacjami umieściliśmy w internecie na stronie bydgoskakronikafilmowa.pl - mówi Marcin Sauter z BKF działającej przy MCK.
Po roku od premiery archiwum tworzy 200 filmów. Kolejna setka czeka na obróbkę.
Wszystkie komentarze