Na trasie Gdynia - Hel odbył się pierwszy przejazd lokomotywy z napędem wodorowym wyprodukowanej w bydgoskiej Pesie. Orlen, do którego należy, docelowo chce ją wykorzystać w swoim zakładzie produkcyjnym w Płocku.

Prace nad pierwszym w Polsce pojazdem szynowym z napędem wodorowym rozpoczęły się w 2019 r. Bydgoska Pesa lokomotywę SM42-6Dn, bo o niej mowa, zaprezentowała we wrześniu 2021 r. na targach Trako w Gdańsku. Wcześniej na terenie wewnętrznego torowiska rafinerii w Płocku odbyły się testy i tankowania. Nieprzypadkowo właśnie tam - była budowana na potrzeby Grupy Orlen.

- Dzięki tej inwestycji zdobędziemy kompetencje potrzebne do przygotowania kompleksowej oferty na dostawy paliwa wodorowego dla rynku kolejowego - mówi prezes Orlenu Daniel Obajtek. - Nasze działania realnie przyczyniają się do transformacji polskiej kolei z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Jednocześnie inwestujemy w rozwój zeroemisyjnego transportu publicznego, budując kolejne ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Polsce i za granicą.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Agata Żelazowska
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Byłoby pięknie gdyby jedna jaskółka wiosnę uczyniła.
  @jozik
  Niestety to jest droga do nikąd. Wodor jest bardzo drogi na świecie. Wiele firm np. w Niemczech odeszło od wodowowych napędów składów kolejowych. W Polsce wodor jest stosunkowo tani, poniewaz mam wrażenie, że wladzuchna postawiła znowu na starego konia z którego tylko straty będą. Jak wiadomo straty też można zaksięgować.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Czy kaczory też mogą być napędzane wodorem?
  To pytanie kieruję do Obajtka.
  Jeśli tak, to można będzie wykorzystać kaczora do przetaczania cystern w rafinerii.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0