Festiwal szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w tym roku trwać będzie cały wrzesień. Zaczyna się w piątek (3 września).
Oto, co przygotowali organizatorzy z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
Piątek, 3 września
13:00-14:30 - Tego się nie wytnie - rozmowy w Muzeum Wodociągów na żywo. Przewidywany stream.
Muzeum Wodociągów, Las Gdański - online
Podczas rozmowy na żywo na kanale YouTube Muzeum Wodociągów Koordynator Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O Karol Kantorski oraz przedstawiciele obiektów znajdujących się na tym szlaku opowiedzą o tegorocznej edycji TehoFestu.
17:00-17:30 oraz 18:00-18:30 - 'Rozruch silnika - rozruch imprezy' - żywe lekcje historii
Muzeum Wodociągów, Las Gdański
Dwie żywe lekcje historii na terenie Muzeum Wodociągów przy ul. Gdańskiej 242 - pokaz odpalania zabytkowego silnika spalinowego Deutz model MIH 232, który jest jedną z niewielu zachowanych w Europie jednostek napędowych tej serii, gdyż w latach 1925-1928 wyprodukowano zaledwie 856 sztuk tego modelu. Ów silnik jest młodszym i mniejszym 'bratem' silników gazowych Deutz-a, które w latach 1900-1937 funkcjonowały w bydgoskiej hali pomp.
Sobota, 4 września
14:00-16:00 - "Historia fordońskiego przemysłu 1885-2010" - spacer tematyczny
(Miejsce zbiórki, ul. Fordońska 410 - KFC)
Wyjątkowy spacer po największej bydgoskiej dzielnicy dotyczyć będzie historii przemysłu w Fordonie. Uczestnik spaceru dowie się na przykład gdzie produkowano cegły, które budowały Gdynię czy też pozna bliżej Króla Tektury. Zapraszamy!
Maks. 60 osób. Obowiązuje bilet w cenie 8 PLN dostępny w kasie Muzeum Okręgowego (Gdańska 4) lub zakup online - szczegóły na stronie muzeum.bydgoszcz.pl
17.45 - 20.00 - Warsztaty fotograficzne - historia portretu fotograficznego
(Muzeum Fotografii, ul. Karpacka 52)
Tajemnice pierwszych procesów fotograficznych przyciągają co raz to nowych miłośników, wychodząc temu naprzeciw i nawiązując do bogatych tradycji fotograficznych Bydgoszczy, Muzeum Fotografii organizuje warsztaty na których uczestnicy mają okazję zapoznać się z technikami pionierskich czasów fotografii. Tym razem będzie to spotkanie z instrumentarium i sposobem pracy XIX wiecznego portrecisty. Maks. 7 osób. Obowiązują wcześniejsze zapisy: muzeumfoto@byd.pl w temacie: Portret warsztaty
Niedziela, 5 września
10:30-11:30, 12:00-13:00, 13:30-14:30 - Warsztaty z tworzenia wież ciśnień z gliny polimerowej
(Muzeum Wodociągów, Wieża Ciśnień, ul. Filarecka 2)
Pracownicy Muzeum Wodociągów zapraszają na warsztaty z budowy modeli wież ciśnień z bardzo plastycznej i bezpiecznej gliny polimerowej. W obiekcie można podziwiać fotografie i ryciny ponad 50 wież ciśnień z całego kraju, więc każdy uczestnik warsztatów będzie miał czym się inspirować tworząc swój niepowtarzalny model. Oczywiście model wieży będzie można zabrać ze sobą na pamiątkę.
Dodatkowo wieża ciśnień będzie otwarta tego dnia dla zwiedzających w godzinach 10:00-18:00. Każda grupa maks. 20 osób. Obowiązują zapisy: muzeum@mwik.bydgoszcz.pl w temacie: Warsztaty TeH2O
10:00-14:00 - Plener rowerowy - śladami obiektów przemysłu fotochemicznego.
(Muzeum Fotografii, ul. Karpacka 51)
Historia przemysłu fotochemicznego w Bydgoszczy rozpoczęła się w roku 1926, od założenia przez Mariana Dziatkiewicza Fabryki płyt i papierów fotograficznych ALFA, a zakończyła w roku 2007 przez ogłoszenie upadłości Spółki Akcyjnej FOTON. Dziś bydgoskie tradycje przemysłu fotochemicznego pielęgnuje Muzeum Fotografii przy Wyższej szkole Gospodarki, a budynki związane z historią ALFY i FOTONU, nie zniknęły z mapy miasta i nadal pełnią funkcje użytkowe, choć już nie związane z fotografią. Chcąc zachować w pamięci i utrwalić pierwotne znaczenie tych obiektów Muzeum Fotografii postanowiło zorganizować plener fotograficzny "Śladami obiektów przemysłu fotochemicznego".
Szczegółowa trasa wycieczki, regulamin i karta uczestnika, zostaną przesłane uczestnikom po przesłaniu zgłoszenia chęci uczestnictwa na adres: muzeumfoto@byd.pl w temacie: Plener rowerowy Śladami przemysłu fotochemicznego.
Wszystkie komentarze