Obchody Święta Niepodległości
Świętowanie zacznie się o godz. 11 na Wyspie Młyńskiej. Po złożenie kwiatów w miejscach pamięci Jana Teski, Jana Biziela, Leona Barciszewskiego i Ignacego Rochona. Program jest dużo bogatszy niż w latach poprzednich - zapowiada Karol Słowiński z Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej BYLOT. - To m.in. dzięki współpracy z Muzeum Okręgowym, które zaproponowało szeroki wachlarz wydarzeń edukacyjnych, kulinarnych i historycznych. Natomiast dzięki współpracy z chórami bydgoskimi i z regionu będziemy mieli prawdopodobnie największe śpiewanie patriotyczne w Polsce - zaprasza.
Wśród atrakcji nie zabraknie przemarszu ułanów z Koła Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich (g. 11.10; 12.10; 13.15) czy prezentacji Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Jak 100 lat wcześniej Rada Regencyjna przekaże władzę Józefowi Piłsudskiemu, który przyjedzie na uroczystość zabytkowym mercedesem. Zabytkowych aut będzie więcej. Planowany jest też Konkurs Mody na stylizację z epoki. - Powrócą na chwilę lata 20-te, będą piękne kobiety i przystojni mężczyźni - zapowiadają organizatorzy. - Za sprawą Akademii Kulinarnej Instytutu Sadkiewicza oraz Muzeum Okręgowego będzie można przekonać się o tym, że walka o zachowanie polskości odbywała się również w polskich kuchniach - zapraszają.
- Chcemy w ten sposób pokazać nieznany aspekt patriotyzmu. Stworzyliśmy projekt: "Bydgoskie smaki niepodległości". Będzie to wykład połączony z pokazem kulinarnym i degustacją. Gwoździem programu będzie fasola niepodległościowa. Co to jest, co można z tego zrobić i jaki to ma związek z patriotyzmem, tego już nie będę zdradzał. Zapraszam na Obchody - mówi Dariusz Leśniewski z MOB. - Chcemy też podkreślić wkład kobiet w odzyskanie niepodległości. Stąd gra turystyczna "Bydgoskie kobiety". Poświęcona będzie 11 paniom, bardzo zasłużonym poprzez swoją pracę w pierwszych latach niepodległości w naszym mieście. To m.in. Wincentyna Teskowa, Stefania Tuchołkowa, ale też Pola Negri, Wanda Rolbiewska czy Apolonia Sikorska - zapowiada Leśniewski. Start bez wcześniejszych zapisów w południe.
Atrakcji nie zabraknie w Centrum Edukacji Muzealnej MOB na Wyspie Młyńskiej, gdzie będzie otwarte patriotyczne przedszkole. - Będziemy zapraszać na warsztaty, animacje plastyczne. Przygotowanie flag i kotylionów - mówi Leśniewski.
Kolejne atrakcje dnia m.in. w Hotelu Ratuszowym przy ul. Długiej, którego restauracja zaprasza "Marszałkowski obiad".
Kulminacyjnym punktem obchodów o godz. 13.30 będzie wspólne odśpiewanie przez zespolony chór pod batutą Janusza Sierszulskiego, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej ZSE, hymnu narodowego. Będziemy mieli 250 śpiewaków - mówi Słowiński. - We wspólnym śpiewaniu zapowiedziały swój udział najstarsze chóry w regionie. Wśród nich są działające od 1883 roku Towarzystwo Śpiewu "Halka" Chór Męski w Bydgoszczy, od 1909 roku żniński chór Moniuszko, czy chóry powstałe już w II RP (1923) takie jak Towarzystwo Śpiewu "Halka" z Inowrocławia. Obywatelskie śpiewanie zasilą również swoimi głosami "Brzozowiacy", Zespół Pieśni Dawnej "Fresca Voce", czy chór "Fordonia". Odbędzie się ono o godzinie 13.30 i będzie mu towarzyszyło rozwinięcie długiej flagi narodowej. - Myślę, że będzie to najważniejszy moment uroczystości. Zawsze miał duże znaczenie emocjonalne i brało w nim udział zawsze wiele bardzo wzruszonych osób - mówi Słowiński. Na scenie pojawia się też dzieci z Przedszkola nr 22 w Fordonie, które wystąpią z programem "Piękna nasza Polska cała" oraz seniorzy z Kazimierzowskiego Uniwersytetu III Wieku z programem "Powróćmy jak za dawnych lat".
Na finał obchodów okolicznościowy tort. Będzie go można posmakować o godz. 15.30 na Wyspie Młyńskiej. Zabawa w plenerze zakończy się o godz. 16. Wtedy w Spichrzach nad Brdą odbędzie się wernisaż wystawy "Niepodległa Polska. 1918 rok".
Na atrakcje kulturalne 11 listopada zaprasza miejskie centrum Kultury. Wziąć udział można jeszcze w imprezie planowanej na godz. 16 w Ostromecku. Śpiewnik domowy, czyli wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. W programie m.in. koncert młodszych grup Zespołu Pieśni i Tańca z MDK nr 4 - zaprasza Jarosław Jaworski z MCK-u.
Wszystkie atrakcje i pełny program Obywatelskich Obchodów Święta Niepodległości na stronie bylot.pl
Wszystkie komentarze