Konkurs Główny o nagrodę Złotej Żaby to najważniejszy punkt festiwalu EnergaCAMERIMAGE od początku jego istnienia. Do konkursu wybrane zostały filmy o szczególnych walorach wizualnych, a nagrody trafią do autorów najlepszych zdjęć filmowych.
REKLAMA
Erik Aavatsmark / Erik Aavatsmark/Netflix
1 z 13
22 lipca
"22 lipca", film o wydarzeniach w Norwegii w 2011 r. Breivik dokonał dwóch zamachów - najpierw wysadził samochód pułapkę w budynku rządowym w Oslo, a następnie dokonał na wyspie Ut?ya masakry członków młodzieżówki norweskiej Partii Pracy - pozbawiając życia siedemdziesiąt siedem osób, raniąc ponad trzysta i pozostawiając cały kraj w stanie traumy.
od 10 października dostępny jest na Netflixie. - Zaimponowało mi to, że społeczeństwo w przeraźliwie trudnym momencie zachowało wierność demokratycznym wartościom. Ten film to hołd - mówi reżyser Paul Greengrass.
Materiały prasowe
2 z 13
At Eternity's Gate
Dziś Vincent van Gogh jest uznawany nie tylko za wybitnego postimpresjonistę, lecz także jednego z największych i najbardziej wpływowych malarzy w historii, jednak za życia był głównie odrzucany i wyszydzany. Reżyser (sam zresztą malarz) portretuje Holendra w ostatnich latach przed śmiercią - w Auver-sur-Oise i szpitalu psychiatrycznym. Ten sam okres badali Dorota Kobiela i Hugh Welchman w "Twoim Vincencie". Jednak o ile autorzy animacji pozwalali, by van Gogh odbił się w oczach innych, o tyle Schnabel w stu procentach skupia się na nim.
Materiały prasowe
3 z 13
Ballada o Busterze Scruggsie
Kolejny przykład gorzkiej ironii Joela i Ethana Coenów - twórców, którzy nawet najprostszy gag niczym z braci Marx potrafią wypełnić posępną refleksją o amerykańskim społeczeństwie. Film to sześć luźno powiązanych ze sobą opowieści, które ukazują raz brutalne i krwawe, a raz nieco łagodniejsze i bardziej romantyczne oblicze trudnych i niesprawiedliwych czasów, które dzięki X Muzie zostały na zawsze zmitologizowane w annałach kultury masowej.
The Fortess
4 z 13
The Fortress
Chiny, rok 1636. Rządy panującej od ponad dwustu pięćdziesięciu lat dynastii Ming dobiegają końca, a w zamian wzrasta potęga dynastii Qing, która będzie przewodziła imperium aż do początków XX wieku. Między innymi z tego powodu chińska armia dokonuje inwazji na rządzoną przez dynastię Joseon Koreę, wieloletniego sojusznika dawnych władców, który w obliczu przemian polityczno-wojskowych zyskał miano potencjalnego wroga.
Screen z Youtube.com / FoxSearchlight
5 z 13
Faworyta
Yorgos Lanthimos, jeden z największych ekscentryków współczesnego kina, po raz pierwszy zabrał się za film kostiumowy. Niech was to jednak nie zmyli, nic nie będzie tu klasyczne i koturnowe. "The Favourite" to aktorski pojedynek trzech pań - Emmy Stone, Rachel Weisz i Olivii Colman. I oczywiście jeden z wczesnych oscarowych faworytów. - Czasami dama lubi się trochę zabawić - mówi w zwiastunie "The Favourite" bohaterka Weisz. I rzeczywiście, dobrej - oraz bardzo absurdalnej, sprośnej, a miejscami także slapstickowej - zabawy w "The Favourite" zdaje się nie brakować. Znajdzie się też miejsce na wrzaski, ataki histerii, wystawne uczty i bale oraz wyścigi kaczek i homarów.
Materiały prasowe
6 z 13
Narodziny gwiazdy
Historia stara jak świat, który od zawsze żyje historiami wielkich romansów i jeszcze większych upadków. Opowieść o miłości, która uskrzydla i daje siłę oraz sławie, która osłabia i rozdziela. Na ekranie rewelacyjni Bradley Cooper i Lady Gaga.
fot. Laurie Sparham / Focus F
7 z 13
Nić widmo
Londyn, lata 50. ub. wieku. Woodcock (Day-Lewis) jest słynnym projektantem mody ubierającym europejskie księżniczki i amerykańskie milionerki, pracoholikiem i perfekcjonistą. Ale jak wielu wybitnych artystów prywatnie jest człowiekiem raczej nieznośnym: egocentrycznym, drażliwym, humorzastym, pełnym fobii i starokawalerskich nawyków. Nad spokojem jego ducha czuwa siostra Cyril (Manville), prowadząc jednocześnie ich wspólny dom mody. Pewnego dnia Woodcock poznaje nieśmiałą prowincjonalną kelnerkę Almę (Krieps), która wkrótce staje się jego ulubioną modelką (mimo dalekich od ideału warunków) i kochanką.
Materiały Prasowe
8 z 13
Peterloo
Kolejnym wielokrotnie nagradzanym reżyserem, którego ilm znalazł się w konkursie jest Mike Leigh, doceniany ostatnio za "Pana Turnera", film biograficzny o Williamie Turnerze. O Złotą Żabę powalczy jego "Peterloo" opowiadający o masakrze w Manchesterze z 1819 r., kiedy to krwawo stłumiono manifestujących na rzecz poszerzenia praw wyborczych.
Fot. materiały dystrybutora
9 z 13
Pierwszy człowiek
Damien Chazelle w przewrotny sposób mierzy się z amerykańskim snem i mitami. Dla granego przez Goslinga Neila Armstronga codzienność stała się nie mniej klaustrofobiczna niż kokpit Apollo 11.
Prayer before dawn
10 z 13
A Prayer Before Dawn
Oparta na prawdziwych wydarzeniach z życiorysu brytyjskiego boksera Williama "Billy'ego" Moore'a historia pokonywania cielesnych słabości oraz drzemiących w głowie i sercu demonów w poszukiwaniu odkupienia dawnych win. Uzależniony od twardych narkotyków, kroczący pewnie na drodze ku autodestrukcji, Moore zostaje pewnego dnia aresztowany i osadzony w słynącym z piekielnych warunków tajskim więzieniu Bang Kwang.
Roma
11 z 13
Roma
"Roma" to najbardziej osobisty film Alfonso Cuaróna. - Godziny, które przegadałem z Pawłem Pawlikowskim o przeszłości, nie mogły się na mnie nie odcisnąć - mówi reżyser. Tytułowa Roma to nazwa jednej z dzielnic miasta Meksyk, w której należąca do klasy średniej rodzina przeżywa swoje małe wzloty i upadki, raz dyktowane indywidualnymi decyzjami poszczególnych jej członków, innym razem napędzane polityczno-społeczną zawieruchą, która ogarnęła kraj na początku lat 70.
Rose in winter
12 z 13
A Rose in Winter
W wieżowcu mieszczącym redakcję poczytnej gazety młody dziennikarz dostaje zadanie napisania o Edith Stein, urodzonej we Wrocławiu żydówce, która walczyła w Niemczech o prawa kobiet i sprzeciwiała się polityce nienawiści Hitlera, narażając się na różnego rodzaju prześladowania. W międzyczasie przeszła duchową przemianę i - jako Teresa Benedykta od Krzyża - została karmelitką bosą. Zginęła w Oświęcimiu
Fot. Łukasz Bąk | materiały prasowe
13 z 13
Zimna wojna
Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego najlepszego reżysera w Cannes. Świetne role Joanny Kulig, Tomasza Kota, Borysa Szyca, Agaty Kuleszy. "Zimna wojna" to opowieść o miłości dwójki ludzi, których zderzył ze sobą los i, choć razem trudno, osobno się już nie da.
Wszystkie komentarze