Podczas 26. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa CAMERIMAGE docenione zostaną m.in. najlepsze polskie filmy. W ramach tego konkursu nagrodzeni zostają zarówno autor zdjęć, jak i reżyser zwycięskiego filmu.
REKLAMA
Fot. R. Jaworski
1 z 9
53 wojny
"53 wojny" Ewy Bukowskiej to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia pełna skrajnych emocji. Witek jest korespondentem wojennym, Anka większość czasu spędza na czekaniu, aż mąż wróci do domu. Zanim znów wyjedzie. Ciągłe czekanie i strach, że stanie się najgorsze, coraz bardziej zatruwa życie kobiety. Film, który powstał na motywach autobiograficznej książki "Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym" Grażyny Jagielskiej, pokazano premierowo na 37. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".
Fot. Maciej Szcześniak
2 z 9
Eter
Najnowszy film Krzysztofa Zanussiego - prawdziwego weterana rodzimego kina - to kostiumowy dramat psychologiczny z dużą dawką rozważań moralnych. Bohaterem jest lekarz, który eksperymentuje z tytułowym eterem - chce go używać do uśmierzania bólu, ale i do manipulowania ludzkim zachowaniem.
KRZYSZTOF WIKTOR
3 z 9
Fuga
"Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej to historia kobiety, która ucieka przed emocjonalną traumą, traci pamięć, a po dwóch latach trafia z powrotem do domu, którego zupełnie nie pamięta. Ciekawą dyskusją, która toczy się niejako we wnętrzu tego filmu, są rozważania o charakterze i sile pamięci, dylematy dotyczące tego, co jest jej najważniejszym fundamentem. Mocno do myślenia dają te sceny filmu, w których "pamięć mięśni" zwycięża w pojedynku z emocjonalnymi wspomnieniami. Kiedy te ostatnie są zupełnie zablokowane przez wewnętrzne mechanizmy obronne przed traumami, ta pierwsza ujawnia się w nieoczekiwanych momentach: choćby wtedy, kiedy bohaterka niepamiętająca swojego rodzinnego życia, nagle, bezbłędnie, odruchowo wyłącza w mieszkaniu korki elektryczne.
Fot. Hubert Komerski
4 z 9
Jak pies z kotem
Olgierd Łukaszewicz wciela się w filmie Janusz Kondratiuk w postać Andrzeja Kondratiuka, autora "Wniebowziętych", "Hydrozagadki", "Pełni", "Wrzeciona czasu", "Zegara słonecznego". Robert Więckiewicz gra Janusza Kondratiuka pozostającego zawsze w cieniu starszego brata. Do dziś jego kultowe "Dziewczyny do wzięcia" bywają przypisywane Andrzejowi. Ta rywalizacja i dominacja nie kończy się nawet w sytuacji ostatecznej. Janusz dowiaduje się, że Andrzej miał udar i doznał częściowego paraliżu ciała. Resztę życia spędzi przykuty do łóżka i wózka inwalidzkiego, a choroba może zaatakować mózg
WWW.KINETIK.PL
5 z 9
Kamerdyner
Film Filipa Bajona to historyczny fresk o brutalnych relacjach polsko-niemiecko-kaszubskich z genialnym Januszem Gajosem. Rozpoczyna się w roku 1900, gdy podczas porodu umiera Kaszubka Łucja. Kończy się zaś w 1945 r., kiedy rządy, również na Pomorzu, przejmuje władza ludowa. Przez blisko pół wieku między Polakami, Niemcami i Kaszubami tlą się klasowe konflikty i narodowe spory, osobiste sympatie i niechęci, zdarzają się zdrady, romanse i miłości niemożliwe.Bez wątpienia "Kamerdyner" ma imponujący wizualny rozmach. Bajon (reżyser "Magnata" czy "Przedwiośnia") wie, jak uwodzić obrazami, a pół wieku dziejów zręcznie mieści w dwuipółgodzinnej opowieści o ludziach, których historia nie chciała zostawić w spokoju.
Fot. Robert Pałka
6 z 9
Najlepszy
Kolejna w dorobku łukasza Palkowskiego autora filmu "Bogowie" opowieść biograficzna. Tym razem chodzi o Jerzego Górskiego, sportowca specjalizującego się w morderczych dyscyplinach wytrzymałościowych: triathonie czy rywalizacji ironmanów. W Polsce niemal nieznany, w świecie stał się prawdziwą gwiazdą, co okupił wieloma dramatami w życiu prywatnym.
Robert Pałka / Film it
7 z 9
Nina
W filmie Olgi Chajdas Nina (Julia Kijowska) pracuje jako nauczycielka francuskiego w liceum i pochodzi ze, zdaje się, nieźle sytuowanej rodziny. Wojtek (Andrzej Konopka) prowadzi dobrze prosperujący warsztat samochodowy i pielęgnuje chorego ojca. Chcą mieć dziecko, ale nie mogą. Lata nieudanych prób odcisnęły na ich związku piętno. Wydaje się, że bez dziecka ich związek posypie się do reszty. Po kolejnym rozczarowującym spotkaniu z surogatką decydują, że ich ostatnią szansą na rodzicielstwo jest nowo poznana Magda (Eliza Rycembel). Tylko czy młoda dziewczyna będzie chciała dać im dziecko, skoro ewidentnie bardziej interesuje ją uwiedzenie Niny?
mat. prasowe
8 z 9
Powrót
Dziewiętnastoletnia Urszula wraca do małego rodzinnego miasta po dwóch latach nieobecności. To nie jest łatwy powrót - w bardzo konserwatywnej społeczności nastolatka, która przebywała w niemieckim domu publicznym, mimo iż nie działo się to z jej woli, spotyka się z ostracyzmem. Urszuli wstydzą się nawet najbliżsi. Ale traktowana jak wyrzutek dziewczyna nie zamierza odgrywać roli ofiary.
Fot. materiały dystrybutora
9 z 9
Ułaskawienie
Swój nowy film Jan Jakub Kolski zaczyna nakręconymi przez siebie kamerą 16 mm mockumentalnymi obrazkami niczym z rodzinnego albumu i snutą przez samego siebie opowieścią o rodzicach, dziadkach i własnym narodzeniu. Jakbyśmy cofnęli się w czasie o 20 lat. Sam film pokazuje Polskę wkrótce po drugiej wojnie światowej. Władza komunistyczna rękami policji politycznej - Urzędu Bezpieczeństwa - brutalnie rozprawia się z żołnierzami popieranej przez większość społeczeństwa Armii Krajowej. Jesienią 1946 roku śmiertelną ofiarą szykan pada Wacław Szewczyk, pseudonim Odrowąż. Reżim nie tylko pozbawia go życia, ale także bezcześci jego zwłoki. Hanna i Jakub Szewczykowie wyruszają z trumną z ciałem w długą podróż, by w oddalonym i spokojnym miejscu godnie pochować syna.
Wszystkie komentarze