fot. materiały Instytucji Kultury Katowice - Miasto Ogrodów
Koncertowy piątek
godz. 19., sala kinowo-widowiskowa MCK, bilety: 30 zł
KSIĘŻYC
Historia grupy sięga 1990 roku. Trzy dziewczyny, których wspólną pasją były: piękno, harmonia i śpiew, postanowiły przyjąć nazwę "Księżyc": - To słowo kojarzyło się nam z czymś bardzo kobiecym. Jesteśmy też trochę jak Księżyc - tajemniczy, chłodny, ale mający siłę - mówią.
Kompozycje zespołu bazują na prostych motywach różnorodnych instrumentów klawiszowych i dętych. Te motywy są obsesyjnie powtarzane, tak że początkowo subtelne, wręcz eteryczne, z czasem obnażają czający się w nich niepokojący nerw. Świat tekstów Księżyca, mimo że opisany skąpo odliczanymi słowami, jest bardzo poetycki i niezwykle sugestywny.
KAROLINA CICHA
Jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką zafascynowaną tradycyjną muzyką mniejszości północno-wschodniej Polski. Artystka specjalizuje się w grze na kilku instrumentach jednocześnie: śpiewa, gra na akordeonie i klawiszach, a stopami obsługuje perkusję. Na Ethniesach, wraz z Mateuszem Szemrajem, przedstawi muzykę z "Płyty tatarskiej" i program "Wieloma językami", który czerpie ze skal muzyki tradycyjnej, jednak nie jest archiwalną składanką, lecz spójną całością mówiącą nowoczesnym językiem muzycznym.
KAPELA MALISZÓW
Rodzinna kapela z Męciny Małej w Beskidzie Niskim, założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu, czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji.
godz. 23. After Party, kawiarnia Szpulka MCK, wstęp wolny
DJ KOZBER
Krzysztof Kozber to producent i promotor muzyki elektronicznej, edytor dźwięku, masteringowiec oraz wieloletni didżej i poszukiwacz czarnych krążków. Oryginalnie bydgoszczanin, od 11 lat na stale mieszkający w Londynie. Oprócz współczesnych brzmień ze świata house i techno Kozber nieustannie poszukuje nieznanych krążków z zakamarków całego świata, co odbija się sporą kolekcją muzyki etnicznej, rdzennej, głównie afrykańskiej czy Bliskiego Wschodu. To unikatowe, często pojedyncze egzemplarze, nagrywane ze starych taśm czy prosto z terenów plemiennych.
Wszystkie komentarze