NAC
1 z 14
Al. Ossolińskich od strony ul. Kopernika
Bielawki to jedna z najbardziej urokliwych dzielnic Bydgoszcz. Jej frontowa część od strony ul. Sułkowskiego tworzyła się w dużej części w okresie międzywojennym. Sama ul. Sułkowskiego wyglądała na tym odcinku zupełnie inaczej. A pamiętajmy, że Osiedle Leśne przecież powstało dopiero po II wojnie.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
2 z 14
Aleja Ossolińskich w budowie
Całkiem niedaleko powstawała również reprezentacyjna al. Ossolińskich z monumentalną bazyliką. Budowano ją przez całe lata 30, a w stanie surowym stanęła w okolicy widocznej na zdjęciu w 1938 roku.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
3 z 14
Poczta na dworcu
A ten budynek praktycznie się nie zmienił, podobnie jak się nie zmieniło jego przeznaczenie. To urząd pocztowy przy dworcu Bydgoszcz Główna.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
4 z 14
Minister w warsztatach
Wizyty rządowe w kolejowych warsztatach, potem ZNTK, a dziś w Pesie SA to rzecz, do której się w tych zakładach mających XIX-wieczne korzenie już przyzwyczaili. Na tym zdjęciu międzywojenne PKP Warsztaty Główne I Klasy odwiedza minister komunikacji Paweł Romocki.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
5 z 14
Most o wielu nazwach
Międzywojenny Most Teatralny to współcześnie Most Jerzego Sulimy-Kamińskiego - najstarsza przeprawa mostowa przez Brdę.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
6 z 14
Zajezdnia przy dworcu
Zajezdnia tramwajowa przy ul. Zygmunta Augusta istniała początku funkcjonowanie komunikacji tramwajowej w mieście. W 1888 roku ruszył na trasę z dworca na Wełniany skiejRynek. Już 8 lat później jeździły w Bydgoszczy elektryczne tramwaje.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
7 z 14
Tramwaj klasy A
W okresie międzywojennym kursowały w Bydgoszczy tramwaje na liniach A, B i C. Tramwaj A jeździł od dworca na Okole. B - z Gdańskiej (od 1936 z Chodkiewicza) na Toruńską (okolice Adrii), a C z Wilczaka na Bartodzieje Wielkie
Narodowe Archiwum Cyfrowe
8 z 14
Wielki dom na Babiej Wsi
Charakterystyczny wielki dom komunalny na Babiej Wsi był doskonale widoczny z drugiej strony Brdy. Nadal stoi, choć jest już zasłonięty.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
9 z 14
Wielka powódź
W 1937 roku miała miejsce jedna z największych powodzi w Bydgoszczy. 1 marca na Wiśle utworzył się zator lodowy pod Kosowem w okolicach Świecia. Wisła, nie mogąc płynąć, wystąpiła z koryta. Cztery dni później fala dotarła do Fordonu. Ratunkiem miała być artyleria z Torunia i Grudziądza. Jednak ostrzeliwanie zatoru nie przyniosło efektów. Wieczorem 8 marca w ciągu godziny woda podniosła się o metr i przerwała nasyp szosy w Łęgnowie. Wisła tym samym znalazła drogę do Brdy, która zalała śródmieście Bydgoszczy. Powódź ponoć wdarła się nawet do Teatru Miejskiego. Gazownię miejską uratowało od zalania 2 tys. worków z gliną.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
10 z 14
Handel na Starym Rynku
Targowisko na Starym Rynku funkcjonowało przez wiele wieków, tradycyjnie w soboty oraz wtorki. Na tym zdjęciu z lat 20. XX wieku widać pierzeję zachodnią z kościołem jezuitów.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
11 z 14
Plac Piastowski bez rynku
Plac Piastowski w śródmieściu z charakterystycznym kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa wybudowanym w 1915 roku dla niemieckich katolików w Bydgoszczy nie był zajęty w okresie międzywojennym przez targowisko
Narodowe Archiwum Cyfrowe
12 z 14
Tablica dwóch królów
Prezydent Leon Barciszewski odsłonił w 1933 roku tablicę ku czci dwóch królów: Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. Przypadała akurat 250. rocznica bitwy pod Wiedniem. Początkowo miała zawisnąć na ścianie kamienicy przy Długiej 22, ostatecznie znalazła się na kościele Klarysek. W 1939 roku została zniszczona przez Niemców.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
13 z 14
Przystań Lloyda Bydgoskiego
Tramwaje wodne, czy statki wycieczkowe to charakterystyczny element Bydgoszcz. Na zdjęciu - przystań Lloyda Bydgoskiego, jak widać znajdowała się na przeciwległym brzegu Brdy niż obecnie, przy ul. Stary Port.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
14 z 14
Hokej zawsze był u nas
Mecz Polonia Bydgoszcz - Warta Poznań to przykład długiej tradycji hokeja w Bydgoszczy, która rozpoczyna się w 1927 roku. Pierwszą bazą Polonii było lodowisko przy parku Kochanowskiego, a potem przy ul. Hetmańskiej.
Wszystkie komentarze
Przez pomyłkę (lub niewiedzę) zamieniono podpisy pod zdjęciami 1 i 2. A reszta jest OK
No nie bardzo: na zdjeciu nr 2 z al. Ossolińskich jest tylko skrawek, a zdjęcie pokazuje przede wszystkim budowę willi na Sielance. Dziś ujecie nie do powtórzenia, widok zasłania blok u zbiegu Markwarta i al. Ossolińskich.