Narodowe Archiwum Cyfrowe
1 z 12
Gdańska - nasz salon
Zaczynamy spacer od ul. Gdańskiej. To jeden z najbardziej znanych fragmentów reprezentacyjnej ulicy, skrzyżowanie z Dworcową i Pomorską. Na archiwalnym zdjęciu z okresu międzywojennego widać po lewej stronie Hotel Pod Orłem oraz tranwaje i nieliczne samochody. Uliczna latarnia stała niemal w tym samym miejscu, co obecnie. Inaczej za to wygląda charakterystyczny przesmyk w stronę parku Kazimierza Wielkiego, gdzie teraz znajduje się popularna lodziarnia.
bor
Narodowe Archiwum Cyfrowe
2 z 12
Plac Wolności
Pozostaniemy jeszcze na ul. Gdańskiej, tylko teraz przechodzimy na drugą stronę i sprzed kościoła św. Piotra i Pawła patrzymy na przeciwną stronę ulicy, gdzie centralne miejsce zajmuje ponad ponad 100-letnia kamienica - dziś to adres Gdańska 27 (od 1994 roku znajduje się w tym domu redakcja Gazety Wyborczej). Na archiwalnym zdjęciu z okresu międzywojennego widać szyldy sklepów: Dom Delikatesów, Apteka, Automobile.
bor
Narodowe Archiwum Cyfrowe
3 z 12
Willa Blumwego, czyli radio PiK
Pierwszym właścicielem tego znanego budynku znajdującego się u zbiegu ulic Gdańskiej i Słowackiego był Wilhelm Blumwe, spadkobierca Carla Blumwego, twórcy fabryki przy Nakielskiej (dziś to FOD). Postawił ją w latach 1900-1904. Zdjęcie w zbiorach NAC zostało wykonane w 1927 roku. W willi przebywał prezydent Ignacy Mościcki, kiedy był z wizytą w Bydgoszczy. Obecnie to oczywiście siedziba radia Pomorza i Kujaw.
bor
Narodowe Archiwum Cyfrowe
4 z 12
Ludzie z psami
Z ul. Gdańskiej spacer kontynuujemy w kierunku ul. 3 Maja i Krasińskiego. To zdjęcie z okresu międzywojennego pokazujące skrzyżowanie obu ulic i fragment szkoły dla niewidomych im Braille'a jest niezwykle ciekawe. Kilku mężczyzn przechodzi przez ulicę z psami. W rękach trzymają laski. To najprawdopodobniej szkolenie psów dla niewidomych, ewentualne szkolenie osób niewidomych posługiwania się psami-przewodnikami. Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 im. Braille' działa już w tym samym miejscu od 145 lat.
bor
Narodowe Archiwum Cyfrowe
5 z 12
Urząd na Jagiellońskiej
Spacerujemy dalej ul. 3 Maja w kierunku Jagiellońskiej. Od początku swego powstania obecna siedziba Urzędu Wojewódzkiego przy Jagiellońskiej 3 była budynkiem państwowej administracji. Powstał w latach 1834-1836 dla władz pruskiej rejencji bydgoskiej. W okresie międzywojennym (na archiwalnym zdjęciu NAC z roku 1936) znajdowały się w nim m.in. dyrekcja Lasów Państwowych, Izba Kontroli Rachunkowej Ministerstwa Poczt i Telegrafów, Okręgowy Urząd Skarbowy, powiatowy Inspektorat Szkolny oraz Inspektorat Pracy.
bor
Narodowe Archiwum Cyfrowe
6 z 12
Za czym kolejka ta stoi
Długi sznur samochodów na Jagiellońskiej stojących przy kościele Klarysek - jest rok 1925. Wczoraj także w tym miejscu, jak niemal zawsze, widać auta - w końcu to jedno z najbardziej ruchliwych miejsc Bydgoszczy. Na fotografii sprzed 93 lat są także widoczne schody-wejście do siedziby dyrekcji zakładów graficznych - w okresie międzywojennym jednych z największych w Polsce. Drukarnia przestała działać w 2005 roku, pozostało po niej wspomnienie w postaci Galerii Drukarnia przemianowanej obecnie na Bydgoskie Centrum Finansowe.
bor
Narodowe Archiwum Cyfrowe
7 z 12
Na początku Jagiellońskiej
A to spojrzenie na to samo miejsce, początek Jagiellońskiej od strony Klarysek. Widoczny jest również fragment schodów do drukarni. Po drugiej stronie - budynek Poczty Głównej stoi w tym kształcie od 1885 roku.
bor
Narodowe Archiwum Cyfrowe
8 z 12
Na znanym skrzyżowaniu
Teraz już nie dałoby się przejść w tym miejscu, u zbiegu ulic Jagiellońskiej, Marszałka Focha, Gdańskiej i Mostowej bez sygnalizacji świetlnej. W 1925 roku było to jeszcze możliwe, choć wówczas przejeżdżały tędy tramwaje od strony Starego Rynku, a przystanek znajdował się w miejscu obecnego przejścia.
bor
Narodowe Archiwum Cyfrowe
9 z 12
Grodzka i Rybi Rynek
Spacerujemy dalej Mostową i spoglądamy w lewo, w kierunku Grodzkiej i Rybiego Rynku z narożnika odnowionej niedawno ul. Jatki. W 1934 roku stały przy Grodzkiej jeszcze wszystkie spichrze. W lutym 1960 roku dwa z nich spłonęły. Natomiast Rybi Rynek, dziś wielki parking niestety, był ciągle miejscem, gdzie sprzedawano śledzie solone w beczkach i wyroby garncarskie.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
10 z 12
W kierunku Zaułka
Długość tej staromiejskiej uliczki się nie zmieniła. To tylko 190 metrów na zapleczu Starego Rynku. To było miejsce, gdzie znajdowały się stajnie dla koni, piwnice i magazyny - handlowe zaplecze sklepów na Długiej i Starego Rynku. Dziś wiele z nich zmieniło się w puby i kluby.
bor
Narodowe Archiwum Cyfrowe
11 z 12
Pod Blankami
Kontynuujemy spacer po Starym Mieście, żeby zobaczyć ul. Pod Blankami - na zdjęciu ze zbiorów NAC z 1934 roku. Po 84 latach ciągle wymaga rewitalizacji.
bor
Narodowe Archiwum Cyfrowe
12 z 12
Na Marcinkowskiego
Spacer ze starymi zdjęciami Bydgoszczy kończymy na ul. Marcinkowskiego. Na fotografii z lat 30. widać budynek z szyldem Wielkopolskiego Towarzystwa Budowlanego. Już nie istnieje. W tym miejscu, w latach 60, powstał nowy budynek - siedziba przedsiębiorstw budowlanych, a obecnie mieści się urząd kontroli skarbowej. Kamienica obok stoi, jak w latach 30. Bydgoszczanie pamiętają, że znajdował się w niej nocny klub Zodiak - ze striptizem.
bor
Wszystkie komentarze
Panowie z psami to niewidomi.