Archiwum Krzysztofa Drozdowskiego
1 z 12
Koszary na Wzgórzu Książąt
Od 1888 roku stacjonował w Bydgoszczy w koszarach na Wzgórzu Książąt (dziś to osiedle Błonie) pułk grenadierów konnych im. barona Derrflingera. Na zdjęciu widać ćwiczenia żołnierzy tej jednostki. Po 1920 roku w koszarach kwaterował 16. Pułk Ułanów Wielkopolskich.
Archiwum Krzysztofa Drozdowskiego
2 z 12
Szpital w centrum starej Bydgoszczy
W latach 1850-1852 Niemcy wybudowali szpital dla żołnierzy bydgoskiego garnizonu. Budynek stanął przy obecnym rondzie Jagiellonów - dziś to po znacznych zmianach i przebudowie gmach Collegium Medicum. Na tym zdjęciu widać, jak znacznie się zmienił róg ul. 3 Maja i Jagiellońskiej - w tle szpital wojskowy.
Archiwum Krzysztofa Drozdowskiego
3 z 12
Koszary za francuskie pieniądze
A to plac apelowy 61. Pułku Piechoty w koszarach im. Tadeusza Kościuszki, które się znajdowały na końcu ul. Pomorskiej. To Londynek - od 1936 roku - kompleks budynków mieszkalnych. A na zdjęciu widać jeszcze apel żołnierzy 61. pułku, który opuścił ten teren w 1933 roku.
Archiwum Krzysztofa Drozdowskiego
4 z 12
Święto pułku
Od 1919 roku święto 61. pułku obchodzone było 4 marca (na zdjęciu w koszarach przy Pomorskiej). Ustanowił je gen. Józef Dowbor-Muśnicki. Do Bydgoszczy trafił w 1921 roku - był częścią 15 dywizji piechoty.
Archiwum Krzysztofa Drozdowskiego
5 z 12
Dzielnica wojskowa
Tak nazywano część śródmieścia Bydgoszczy z koszarami przy Warszawskiej, Pomorskiej i Artyleryjskiej. Zabudowania przy obecnej ul. Warszawskiej (Schwerin Kaserne w czasach zaborów) powstawały od 1874 roku. Na tym zdjęciu widać dwa bloki koszarowe i plac ćwiczeń zajęty przez żołnierzy 14. pułku piechoty grafa Schwerin. Po 1920 roku zajęły obiekt oddziały 62. Pułku Piechoty Wielkopolskiej.
Archiwum Krzysztofa Drozdowskiego
6 z 12
Msza w koszarach
29 czerwca 1929 roku - msza święta na dziedzińcu koszar im. Jana Henryka Dąbrowskiego przy ul. Warszawskiej. Okazją było 10-lecie powstania 62. Pułku Piechoty Wielkopolskiej.
Archiwum Krzysztofa Drozdowskiego
7 z 12
Kawaleryjskie wzgórze
1892 rok - tak wyglądały 125 lat temu koszary grenadierów konnych na Wzgórzu Książąt (Błoniu). Schludne, zadbane i pełne zieleni.
Archiwum Krzysztofa Drozdowskiego
8 z 12
Biali ułani
Charakterystyczne białe otoki - to znak rozpoznawczy 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich, którzy objęli koszary grenadierów niemieckich po powrocie Bydgoszczy do Macierzy - naz zdjęciu zbiórka przed budynkiem.
Archiwum Krzysztofa Drozdowskiego
9 z 12
Koszary na krańcu
28 maja 1933 roku - msza św. dla żołnierzy 61 pułku piechoty na dziedzińcu koszar im. gen Józefa Chłopickiego (dziś przy Powstańców Warszawy). Wtedy było to już praktycznie poza miastem. Od 1933 roku to nowa siedziba jednostki przeniesionej z koszar na terenie obecnego Londynka. Mieli znacznie lepsze warunki.
Archiwum Krzysztofa Drozdowskiego
10 z 12
Koszary artyleryjskie - 90 lat temu
1927 rok - żołnierze 11. dywizjonu artylerii konnej gotowi do rozpoczęcia ćwiczeń ze swoimi bateriami. To zabudowania przy ul. Gdańskiej, które w okresie międzywojennym nosiły imię Bartosza Głowackiego. Od 1924 roku stacjonował tu 11 dak oraz 8. Dywizjon Samochodowy.
Archiwum Krzysztofa Drozdowskiego
11 z 12
Pod pomnikiem Piłsudskiego
Jeszcze w czasie I wojny światowej Niemcy zbudowali szkołę wojenną (obecnie gmach Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych przy Gdańskiej). W okresie międzywojennym przed budynkiem szkoły postawiono pomnik Józefa Piłsudskiego. Niemcy robili sobie zdjęcia przy obelisku marszałka po zajęciu Bydgoszczy we wrześniu 1939 roku.
Archiwum Krzysztofa Drozdowskiego
12 z 12
Królewskie spichrze
Tych budynków już nie ma w Bydgoszczy. Zniknęły wskutek pożaru w latach 80. To dawne tzw. spichrze królewskie, wielkie magazyny wojskowe w zakolu Brdy. W tym miejscu stoi Opera Nova.
Wszystkie komentarze