Fot. Grażyna Makara / Agencja Wyborcza.pl
1 z 10
5. Lena
W Polsce imię Lena pojawiło się w XV w., jest bardzo popularne w krajach słowiańskich i skandynawskich. W pierwszym półroczu w Bydgoszczy nadano je 80 razy. W ubiegłym roku Lena stała na podium - była trzecim najbardziej popularnym imieniem dla dziewczynek.
2 z 10
5. Mikołaj
- Niegdyś bardzo popularny Mikołaj uplasował się na dalszej pozycji - zauważa Violetta Mieszkuć-Mieszkowska - zastępca kierownika bydgoskiego Urzędu Stanu Cywilnego. Spadek nie jest jednak tak duży, bo o jedno "oczko" w porównaniu do 2016 r. W pierwszym półroczu 75 maluchów w Bydgoszczy zostało tak ochrzczonych. Mikołaj to imię pochodzenia greckiego, najbardziej popularne jest w krajach, w których dominuje prawosławie. W wolnym tłumaczeniu oznacza: "prowadzący do zwycięstwa" albo "zwycięski wśród ludu".
3 z 10
4. Maja
Maja spadła z drugiej pozycji. W pierwszym półroczu w bydgoskim USC zarejestrowano 88 dziewczynek o takim imieniu. A imię pochodzi z Rzymu. Nosiła je bogini przyrody. Od niej nazwano też miesiąc maj. W krajach arabskich znana jest forma Maya.
PATRYK OGORZAŁEK
4 z 10
4. Franciszek
Franciszek awansował o jedno miejsce w stosunku do 2106 r. To imię pochodzenia germańskiego. Jako pierwszy nosił je św. Franciszek z Asyżu. W Bydgoszczy nosi je 82 chłopców urodzonych w pierwszym półroczu.
PRZEMYSŁAW JENDROSKA
5 z 10
3. Julia
Julia jest niezmiennie popularna w ostatnich latach. To imię pochodzenia rzymskiego, rozpowszechnione od czasów Juliusza Cezara. Znaczy tyle co "promienista". W bydgoskim USC w pierwszym półroczu zarejestrowano 91 dziewczynek o takim imieniu.
6 z 10
3. Jan
Jan obronił miejsce na podium. To imię pochodzenia biblijnego. Po hebrajsku oznacza "Jahwe jest łaskaw". Jest popularne w krajach chrześcijańskich już od czasów średniowiecza. W pierwszym półroczu w Bydgoszczy przybyło 90 Jasiów.
Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Wyborcza.pl
7 z 10
2. Zofia
Zofia nieco zyskała na popularności - w stosunku do zestawienia za 2016 r. przesunęła się o "oczko". To imię pochodzenia greckiego. Słowo "sophia" oznacza "mądrość". 92 dziewczynki o takim właśnie imieniu zarejestrowano w USC w Bydgoszczy w pierwszych sześciu miesiącach tego roku.
Fot. Marzena Hmielewicz / Agencja Wyborcza.pl
8 z 10
2. Antoni
Antoni awansował do pierwszej piątki przebojem. Czyżby na fali popularności jednego z ministrów? Jak podaje ksiegaimion.com to imię łacińskiego pochodzenia i wywodzi się od rzymskiego rodu Antoniuszy. Oznacza: "wspaniały", "doskonały", "wybitny". 96 chłopców w Bydgoszczy zostało tak ochrzczonych.
Fot. Przemysław Jendroska / Agencja Wyborcza.pl
9 z 10
1. Zuzanna
Zuzanna króluje tak jak w 2016 r. W bydgoskim USC w pierwszych sześciu miesiącach 2017 r. zarejestrowano 98 Zuzann. To jedno z najstarszych polskich imion. Pochodzi z Egiptu. Dosłowne oznaczało "kwiat lotosu". Zuzanna pojawiła się też w Starym Testamencie. Tam Zuzanna była olśniewająco piękną, młodą i cnotliwą żoną, którą próbowali uwieść rozpustni starcy. Mężczyźni namawiali ją do grzechu, a gdy odmówiła oskarżyli o cudzołóstwo.
KAMILA WIECIŃSKA
10 z 10
1. Jakub
Nie ma Szymona, który wygrał ranking w 2016 r. Jest równie popularny Jakub, w ubiegłym roku drugi. 109 chłopców zyskało takie imię w Bydgoszczy w pierwszym półroczu 2017 r. A to imię pochodzenia hebrajskiego.
Na zdjęciu: Jakub - jeden z trzech trojaczków urodzonych w bydgoskim szpitalu im. Biziela w lutym
Wszystkie komentarze