Fot. Tymon Markowski / Agencja Wyborcza.pl
1 z 12
"Szóstka" na szczycie
Pierwsze spośród bydgoskich szkół jest VI LO im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Zajęło 17. pozycję w kraju. To duży awans. W zeszłym roku było 27, dwa lata temu - 29.
Szóstka świetnie wypada w rankingu maturalnym Perspektyw. Jest najlepszą szkołą w mieście, zajęła 28 lokatę w kraju. Najwyższe miejsce ma w rankingu szkół olimpijskich: jest na bardzo wysokiej, 10 pozycji wśród polskich ogólniaków. W zeszłym roku bydgoska szkoła była na dziewiątej pozycji w tym zestawieniu.
Fot. Bogumila Adryan / Agencja Wyborcza.pl
2 z 12
Drugie miejsce dla "jedynki"
Druga bydgoska szkoła jest w tegorocznym rankingu dużo, dużo niżej. Dopiero w drugiej setce znalazło się bydgoskie I LO im. Cypriana K. Norwida. Szkoła zalicza ostatnio w rankingu Perspektyw mocne spadki. W tegorocznej edycji jest na 162 miejscu w krajowym zestawieniu. W ubiegłorocznej - była na 136. A dwa lata temu nasze liceum zmieściło się w pierwszej setce, było na 67. pozycji.
"Jedynka" jest drugą bydgoską szkołą, która znalazła się wśród dwustu w kraju, w których uczniowie najlepiej zdają maturę. Ma 179 lokatę. W rankingu szkół olimpijskich I LO jest na 75 pozycji.
ZS Towarzystwa Salezjańskiego
3 z 12
Szkoła Salezjan też na podium
Trzecim najlepszym ogólniakiem w mieście jest Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego. W tym roku - na 209 pozycji. To awans w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wówczas było 319 liceum w kraju. Ale w 2015 r. - zajmowało 131 lokatę.
W rankingu szkół olimpijskich salezjański ogólniak jest na 86. pozycji w kraju.
Fot. Łukasz Nowaczyk / Agencja Wyborcza.pl
4 z 12
"Dwójka" na czwartym miejscu
Czwartą lokatę w mieście w rankingu Perspektyw ma II LO im. Mikołaja Kopernika. Jest na 233 pozycji w kraju. W zeszłym roku zajmowało podobną lokatę - było 219. W 2015 - 197.
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl
5 z 12
"Czwórka" i "siódemka" w pierwszej pięćsetce
Piąte w mieście, a 442 w kraju jest IV LO im. Kazimierza Wielkiego. Już w zeszłym roku zmieściło się w najlepszej 500 polskich ogólniaków, z lepszą lokatą. Było 324 w kraju. Dwa lata temu było poza pierwszą pięćsetką.
W pierwszej pięćsetce zmieściło się jeszcze VII LO im. Janusza Kusocińskiego. Jest na 468 pozycji. W zeszłym roku było 483, dwa lata temu - 466.
Fot. Wojciech Kardas / Agencja Wyborcza.pl
6 z 12
Liceum Akademickie bez konkurencji
W kujawsko-pomorskim najlepszym ogólniakiem, niezmiennie od lat, jest Liceum Akademickie UMK w Toruniu. Bydgoska "szóstka" jest drugą szkołą w kujawsko-pomorskim, "jedynka" - siódmą, salezjański ogólniak - ósmą, dwójka - jedenastą, czwórka - osiemnastą, a siódemka - 19. A jak wypadły nasze technika?
Fot. Łukasz Nowaczyk / Agencja Wyborcza.pl
7 z 12
Elektronik najlepszy w kraju
Technikum Elektroniczne w Bydgoszczy jest nie tylko najlepszym technikum w mieście. Nie ma też konkurencji w kraju. W zeszłym roku w ogólnopolskim rankingu było na czwartym miejscu, dwa lata temu - na trzecim. Pod względem wyników matur - w kraju dało się wyprzedzić Technikum Łączności nr 14 w Krakowie.
ARKADIUSZ WOJTASIEWICZ
8 z 12
Drugie miejsce dla Technikum Hotelarskiego
Technikum Hotelarskie w ZS Gastronomicznych w Bydgoszczy zajęło drugą lokatę w kujawsko-pomorskim i drugą w mieście. W kraju jest na 24 pozycji. W zeszłym roku było na 53, dwa lata temu - na 139.
9 z 12
Chemicy na podium
Trzecią lokatę w województwie i trzecią w mieście ma Technikum w ZS Chemicznych im. I. Łukasiewicza. W kraju zajmuje również wysoką, 40. pozycję. To duży skok: w 2016 roku szkoła była na 121 pozycji w Polsce.
Fot. Adrian Terlecki / Agencja Wyborcza.pl
10 z 12
Duży skok Technikum Budowlanego
Czwartym najlepszym technikum w Bydgoszczy jest Technikum Budowlane. W województwie ma szóstą pozycję, w kraju - 55. Też znacznie wyższą, niż przed rokiem. Wówczas było 246.
Fot. Adrian Terlecki / Agencja Wyborcza.pl
11 z 12
Technikum Ekonomiczne też wysoko
Piątkę najlepszych techników w Bydgoszczy zamyka Technikum Ekonomiczne nr 1 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych. W kraju jest na 63 pozycji. Wyższej, niż przed rokiem. Wówczas było 87.
Fot. Daniel Adamski / Agencja Wyborcza.pl
12 z 12
Jak powstawał ranking?
Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych 2017 opierał się na trzech kryteriach w odniesieniu do liceów ogólnokształcących i czterech w przypadku techników. W rankingu liceów ogólnokształcących o miejscu szkoły decydowały: sukcesy w olimpiadach (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.) oraz wyniki egzaminu dojrzałości z przedmiotów dodatkowych (45 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały także osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. W rankingu techników rozkład kryteriów był następujący: sukcesy w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).
W rankingu maturalnym podsumowano wyniki liceów i techników, w których maturę w zeszłym roku zdawało minimum 12 maturzystów. Dodatkowym kryterium wejścia szkoły do rankingu było osiągnięcie przez uczniów wyniku powyżej 0,75 proc. średniej krajowej z egzaminu obowiązkowego z polskiego i matematyki.
W rankingu szkół olimpijskich uwzględniono wyniki 44 ogólnopolskich olimpiad, które zwalniały z egzaminu maturalnego, zawodowego lub były finansowane przez MEN.
Wszystkie komentarze