1 z 20
Jan Krzysztof Bielecki
Premier w roku 1991 z ramienia Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W latach 2003-2010 prezes Banku Pekao S.A. Jeden z najbardziej wpływowych polityków w Polsce po 1989 roku. Urodził się w Bydgoszczy 3 maja 1951 roku, ale już liceum kończył w Gdańsku i z tym miastem jest najbardziej związany.
SŁAWOMIR KAMIŃSKI / Agencja Wyborcza.pl
2 z 20
Krzysztof Brejza
Polityk Platformy Obywatelskiej, poseł z Inowrocławia. Jest jednym z najbardziej znanych i ciętych krytyków poczynań PiS w tej kadencji. Karierę polityczną rozpoczynał jako radny w sejmiku wojewódzkim zastępując Macieja Świątkowskiego. Do Sejmu się dostał po raz pierwszy już w 2007 roku. Miał wówczas 24 lata. Jest synem prezydenta Inowrocławia.
3 z 20
Zbigniew Boniek
Najbardziej chyba znany polski sportowiec na świecie. Choć w Bydgoszczy od dawna nie mieszka, ciągle jest w naszym mieście zameldowany. Jego dom rodzinny do długi blok przy ul. Sułkowskiego na Osiedlu Leśnym. Prezes PZPN często odwiedza swoich rodziców w Bydgoszczy.
Wikipedia Commons
4 z 20
Franciszek Bronikowski
Wioślarz BTW, zdobywca pierwszego w dziejach polskiego sportu medalu olimpijskiego. Na igrzyskach w Amsterdamie, w roku 1928, zdobył brąz razem z czwórką BTW (na zdjęciu drugi z lewej). W Bydgoszczy pracował w fabryce mebli Bronikowski i Syn. Po II wojnie i przejęciu swej fabryki przez państwo przeniósł się do Milanówka.
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
5 z 20
Mieczysław Cieniuch
Generał armii. W latach 2010-2013 był Szefem Sztabu Generalnego, potem także ambasador w Ankarze (do września 2016). W sztabie POW w Bydgoszczy pracował w latach 1992-96 jako szef Odziału Operacyjnego i zastępca szefa sztabu ds. operacyjnych.
Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl
6 z 20
Karol Ferdynand Eichler
Urodził się w roku 1792. Praktykował w wielu aptekach w Bydgoszczy. W armii Napoleona podczas kampanii rosyjskiej w 1812 roku dowodził furgonem aptecznym. Znany z walki z cholerą. Napisał pierwszy polski podręcznik dla aptekarzy.
7 z 20
Roma Gąsiorowska
Zdobyła popularność w komedii romantycznej ''Listy do M'', a uznanie rolę tytułową w filmie ''Ki'' . Ukończyła I LO. Chodziła na zajęcia do Teatru Plastycznego Witryna w Pałacu Młodzieży. - To, co tam robiliśmy, z aktorstwem niewiele miało wspólnego, ale nauczyłam się pokonywać tremę. W Witrynie nie było ważne, kim jesteś, ale co wyraża twoje ciało. Na profesjonalnej scenie taka świadomość to skarb, o czym się potem przekonałam - mówi. Jednocześnie aktorka przyznaje, że swój sukces i możliwość rozwoju zawdzięcza w dużej mierze temu, że wyjechała z Bydgoszczy do Warszawy.
Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Wyborcza.pl
8 z 20
Tomasz Gollob
Najlepszy w dziejach polski żużlowiec. Mistrz świata z roku 2010. W sumie ma siedem medali Grand Prix. Przez 15 lat startował w barwach Polonii Bydgoszcz. Największa, sportowa legenda miasta.
Wikipedia Commons
9 z 20
Lech Jęczmyk
Jeden z najbardziej znanych polskich tłumaczy literatury amerykańsakiej urodził się w Bydgoszczy 10 stycznia 1936 roku. Tłumaczył kultowe książki Thomasa Bergera, Josepha Hellera, Philippa K. Dicka i Kurta Vonneguta.
fot. MSZ
10 z 20
Mariusz Kazana
Dyplomata, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Jest pochowany w Kwaterze Smoleńskiej na cmentarzu na Powązkach. W czasie lotu do Smoleńska działał jako dyrektor protokołu dyplomatycznego MSZ.
Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl
11 z 20
Jan Kulczyk
Jeden z najbogatszych Polaków. Absolwent VI LO w Bydgoszczy. Ukończył prawo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Bydgoszczy się pojawiał np. podczas spektakli festiwalu operowego. Budował swoją fortunę w latach 90. Zmarł w lipcu 2015 roku.
RENATA D1BROWSKA
12 z 20
Yach Paszkiewicz
Najwybitniejszy autor teledysków, których zrealizował ponad 400. Kręcił je z największymi gwiazdami polskiej muzyki m.in. Kazikiem Staszewskim, De Mono, Budką Suflera. Współtworzył festiwal wideoklipów Yach Film.
13 z 20
Leonard Pietraszak
Znany aktor, który ogromną popularność zyskał dzięki roli pułkownika Dowgirda w serialu ''Czarne chmury''. Mieszkał na Okolu, przy ul. Grunwaldzkiej 38. Ukończył szkołę podstawową przy tej samej ulicy, a potem III LO. W naszym mieście mieszkał do 1955 r., tutaj trenował boks. Do uprawiania pięściarstwa przekonał go starszy o cztery lata brat Tadeusz. Treningi odbywały się w niestniejącej już sali przy ul. Jagiellońskiej (obecnie znajduje się tu Pałac Młodzieży).
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
14 z 20
Julia Przyłębska
Obecnie, z nadania prezydenta Andrzeja Dudy, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Objęła tę funkcję po prof. Andrzeju Rzeplińskim w bardzo kontrowersyjnych okolicznościach. Sędzią TK została w grudniu 2015.
15 z 20
Marian Rejewski
Matematyk i kryptolog, absolwent przedwojennego Gimnazjum Klasycznego w Bydgoszczy (obecnie I LO). Jeden z ludzi, którzy złamali szyfr niemieckiej Enigmy, co miało znaczący wpływ na pokonanie Niemców w czasie II wojny światowej. Po wojnie wrócił z Anglii do Bydgoszczy. Pracował jako urzędnik.
16 z 20
Radosław Sikorski
Minister obrony narodowej i minister spraw zagranicznych. Absolwent I LO w Bydgoszczy, przewodniczący uczniowskiego komitetu strajkowego, który zawiązał się Bydgoszczy w marcu 1981 roku. Potem pracował jako dziennikarz i korespondent angielskiego dziennika ?Observer? w Afganistanie. Laureat World Grand Press Photo za zdjęcie z Afganistanu.
17 z 20
Grażyna Szapołowska
Aktorka do siódmego roku życia mieszkała w ekskluzywnej willi na Sielance, przy ul. Wyspiańskiego. - Stara wielka willa obrośnięta była winogronem i przez otwarte okno można było rwać owoce. Między rozsuwanymi drzwiami wisiała na grubej linie huśtawka, na której uwielbiałam się bujać. Z bydgoskiego domu pamiętam jeszcze białe łóżeczko z metalową siatką - opowiadała.
18 z 20
Andrzej Zybertowicz
Doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a teraz prezydenta Andrzeja Dudy. Jest profesorem na UMK. Był ekspertem Komisji Weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. Członek komitetów naukowych tzw. konferencji smoleńskich.
Wikipedia Commons
19 z 20
Jarosław Żamojda
Reżyser, najbardziej znany z dwóch filmów: ''Młode wilki'' oraz ''Młode wilki 1/2''. Poza tym nakręcił jeszcze ''Młode strusie'' oraz ''Skorumpowanych''.
ALICJA DUŻYK
20 z 20
Wiktor Żwikiewicz
Pisarz science fiction. Był szczególnie popularny w latach 70. i 80. Wychował się w kamienicy przy ul. Krakowskiej. Z wykształcenia jest technikiem geodetą. W zawodzie pracował przez pięć lat. Później był plastykiem zakładowym, aktorem i współreżyserem sztuk w teatrze studenckim, tragarzem, drwalem w Bieszczadach i pomocnikiem archeologów.
Wszystkie komentarze