To gigant w skali kraju i największy park w regionie. Cel, który przyświecał ratuszowi w 2003 r., gdy planowano jego powstanie, był jeden - pobudzić przedsiębiorczość i kreować nowe miejsca pracy poprzez tworzenie korzystnych warunków inwestowania. Udało się.
Po ponad dekadzie od założenia zainwestowało tu już 70 firm. Jedną z zalet Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego jest m.in. kompleksowe uzbrojenie terenów pod inwestycje. Zbudowano sieci wodociągowe wody pitnej i przemysłowej, kanalizację sanitarną i deszczową, drogi wewnętrzne, chodniki i ścieżki rowerowe wraz z oświetleniem.
Park chwali się nowoczesną infrastrukturą oraz wachlarzem usług wsparcia dla firm. - To sprawia, że nasza oferta jest kompleksowa. Chodzi m.in. o pomoc w procedurach administracyjnych czy zwolnienie z podatków w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - mówi prezes Andrzej Półgrabski.
Park rozwija się dynamicznie. - W 2015 r. budowę lub rozbudowę zakończyło dziewięć przedsiębiorstw, a łączna wartość nakładów inwestycyjnych firm zlokalizowanych na terenie parku wyniosła w 2015 r. ? 1,3 mld zł. Na koniec tego roku zatrudnienie w działających u nas firmach ma wzrosnąć do blisko 3 tys. pracowników - wymienia Półgrabski. Osiem inwestycji budowlanych już trwa lub jest w planach.
W ubiegłym roku swoje obiekty stawiali tu Berthold Sichert, Doka, Baumat, Hanplast, Lidl i Airon Investment. Na terenie BPPT w 2015 r. zaczęła też działać spalarnia śmieci ProNatury.
- W tym roku park powiększy się o kolejne inwestycje firm Pixmet, specjalizującej się w obróbce metali, Garos Polska - działającej w branży handlowej, hurtowni farmaceutycznej Medan, SPX Flow Technology - dostawcy rozwiązań z zakresu inżynierii procesowej i automatyki, Investor - działającego w branży architektonicznej, Mac-Graf - producenta materiałów opakowaniowych, Airon Investment - przedstawiciela branży obróbki metalu i Mellet Polska - dostawcy przemysłu regeneracji turbosprężarek - wylicza Półgrabski.
W tym roku BPPT sprzedał łącznie nieruchomości o powierzchni 0,5 ha pod działalność usługowo-produkcyjną, w ubiegłym roku w sumie 8,6 ha terenów inwestycyjnych. Rozwijający się park przyciąga do południowo-wschodniej części Bydgoszczy również branżę logistyczną. Park Panattoni będzie miał 35 tys. m kw. Waimea Logistic Park Bydgoszcz docelowo ma zajmować 19 ha. Następny potentat w branży zainteresowany jest 20 ha pod budowę kolejnych dwóch dużych centrów.
Wszystkie komentarze