Fot. Łukasz Giza / Agencja Wyborcza.pl
Kiedy powinienem dostać świadectwo pracy?
Pytanie: W jakim terminie muszę otrzymać świadectwo pracy? Czy lepiej pismo napisać, że chcę w danym terminie otrzymać świadectwo pracy? Chciałbym szybko zarejestrować się w PUP, a właściciel firmy, który mnie zwolnił, bardzo zwleka z wydawaniem świadectwa pracy.
Odpowiedź: Pracodawca jest obowiązany wydać świadectwo pracy niezwłocznie po rozwiązaniu umowy o pracę, nie później niż w ciągu 7 dni od ustania stosunku pracy. W przypadku, gdyby pracownik z powodu nieterminowego wydania świadectwa pracy poniósł szkodę, bo np. Urząd Pracy odmówiłby mu przyznania zasiłku dla bezrobotnych, może dochodzić od niego przed sądem pracy odszkodowania z tego tytułu.
Treść świadectwa pracy i informacje, jakie powinno ono zawierać, określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15.05.1996 r. W ust. 4 świadectwa pracodawca wskazuje liczbę dni urlopu wypoczynkowego wykorzystanego przez pracownika w roku kalendarzowym, w którymi ustał stosunek pracy lub liczbę dni, za które przysługuje ekwiwalent pieniężny (lecz nie kwotę wypłaconego ekwiwalentu), w ust. 6 świadectwa pracy pracodawca jest zobowiązany zamieścić informację o należnościach ze stosunku pracy uznanych przez pracodawcę i niewypłaconych z powodu braku środków finansowych oraz na żądanie pracownika:
- o wysokości i składnikach wynagrodzenia
- o uzyskanych kwalifikacjach
- o prawomocnym orzeczeniu sądu pracy o przywróceniu do pracy lub przyznaniu odszkodowania.
Ustawodawca wymienił enumeratywnie informacje, które powinny być zamieszczone w świadectwie pracy, w związku z czym żądanie wpisania innych informacji nie ma podstawy prawnej.
Wszystkie komentarze