Fot. Tymon Markowski / Agencja Wyborcza.pl
1 z 12
Początek na Górnym Tarasie
Licząca dokładnie 1578,3 m Trasa Uniwersytecka rozpoczyna się przy skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego z Chorwacką i Bośniacką. Jeszcze trzy lata temu na Wzgórzu Wolności w miejscu, przez które przebiega nowa ulica znajdowało się boisko piłkarskie. Od czwartku będą tędy jeździć samochody.
Fot. Tymon Markowski / Agencja Wyborcza.pl
2 z 12
Autobusy też pojadą
Tuż za skrzyżowaniem ul. Wojska Polskiego i Trasy Uniwersyteckiej pojawiła się zatoczka autobusowa z wiatą. To jeden z dwóch przystanków, które powstały w ramach inwestycji. Drugi znajduje się na ul. Ogińskiego, w sąsiedztwie Focus Mall. Na obu tych przystankach zatrzymywać będzie się nowa linia autobusowa nr 57 na trasie z Błonia przez Trasę Uniwersytecką do Dworca Głównego. Ale w czwartek - zaraz po otwarciu inwestycji - przez ok. dwie godziny kursować będzie bezpłatna linia oznaczona literkami "TU". Dojedziemy z tego przystanku na rondo Wielkopolskie i z powrotem.
Fot. Tymon Markowski / Agencja Wyborcza.pl
3 z 12
Z tej kładki możemy podziwać miasto
Pierwszą konstrukcją przykuwającą oko od południowej strony jest kładka spacerowa nad nową ulicą. Ma 32 m długości i łączy dwie części parku na Wzgórzu Wolności.
Fot. Tymon Markowski / Agencja Wyborcza.pl
4 z 12
Z jednej strony kładki osiedle...
Wchodząc na kładkę i spoglądając na stronę południową, zobaczymy skrzyżowanie Trasy Uniwersyteckiej z ul. Wojska Polskiego. Inżynierowie spodziewają się, że w kierunku Wzgórza Wolności mogą tworzyć się korki, bo to słaby punkt zaproponowanych rozwiązań komunikacyjnych.
Fot. Tymon Markowski / Agencja Wyborcza.pl
5 z 12
...z drugiej estakada i miasto
Ale spoglądając z kładki na stronę północną można się zachwycić. Widzimy całą konstrukcję Trasy Uniwersyteckiej z pylonami i wantami, dalej kupułę bazyliki i dachy bydgoskich kamienic. Przy słonecznej pogodzie, będzie to jeden z najbardziej atrakcyjnych punktów widokowych w naszym mieście.
Fot. Tymon Markowski / Agencja Wyborcza.pl
6 z 12
Trasa ma też mankamenty
Jednym z najbardziej krytykowanych rozwiązań nowej inwestycji jest brak ścieżek rowerowych i chodników wzdłuż trasy. Piesi i rowerzyści mogą zjechać jedynie ze Wzgórza Wolności pod konstrukcją na ul. Toruńską. Początkowo kształt chodnika i ścieżek miał być inny niż docelowy. Planowano, że będą powyrkęcane. Ale fala krytyki spowodowała, że w ostatniej chwili dobudowano połączenia, dzięki którym piesi i rowerzyści będą mogli korzystać ze skrótu.
Fot. Tymon Markowski / Agencja Wyborcza.pl
7 z 12
Pylon i wanty niezwykle efektowne
Wysokie na 68,7 m (wysokość dwóch 10-piętrowych wieżowców) dwa przecinające się na szczycie pylony to najbardziej charakterystyczne elementy Trasy Uniwersyteckiej. Pomalowane na zielono rzucają się w oczy z wielu rejonów Bydgoszczy. Fundamenty konstrukcji znajdują się aż 30 m pod ziemią. Do pylonów zamontowanych jest osiem, przyciągających uwagę, pomarańczowych want. Cała konstrukcja utrzymuje nurtowy, podwieszany most Uniwersytecki, który ma 200 m długości.
Fot. Tymon Markowski / Agencja Wyborcza.pl
8 z 12
Na prawo most, na lewo most
Most Uniwersytecki nie jest jedyną konstrukcja mostowa na Trasie Uniwersyteckiej. Łącznie na całej długości znajduje się ich osiem: dwa obiekty na estakadzie lewobrzeżnej (po 270 m każda), dwa na estakadzie prawobrzeżnej (po 250 m każda) oraz dwa wiadukty w ciągu łącznic od strony ul. Jagiellońskiej (po 93 m każda). Łączna długość wszystkich obiektów mostowych wynosi 1630 m. Dla porównania wiadukt Warszawski liczą 440 m.
Fot. Tymon Markowski / Agencja Wyborcza.pl
9 z 12
Łącznicą zjedziemy na ul. Jagiellońską
Już na moście Uniwersyteckim Trasa Uniwersytecka poszerza się o trzeci pas ruchu. Będzie służył do zjazdu na ul. Jagiellońską. Analogicznie sytuacja wygląda po przeciwnej stronie. Po wjeździe z łącznicy na trasę trzeci pas będzie zanikał, by kierowcy mogli włączył się do ruchu jadąc w kierunku Wzgórza Wolności. Zjeżdżając w stronę ul. Jagiellońskiej będzie można skręcić w lewo, w prawo lub jechać prosto. Uwaga! Kierowcy którzy będą chcieli jechać z Trasy Uniwersyteckiej w kierunku ul. Moniuszki lub ronda Ossolińskich, również będą musieli opuścić trasę w tym miejscu. Wszystko przez to, że po zjeździe z estakady na wysokości ul. Moniuszki i ks. Sieńki dopuszczony będzie tylko kierunek jazdy prosto.
Fot. Tymon Markowski / Agencja Wyborcza.pl
10 z 12
Z góry widzimy ul. Jagiellońską...
W kolejnym etapie trasa prowadzi nad dworcem autobusowym oraz ul. Jagiellońską. Widzimy tu wyraźnie przebudowaną na skrzyżowaniu z ul. Ogińskiego sygnalizację świetlną. Światła zostały przebudowane również na skrzyżowaniu trasy z ul. Ogińskiego, ks. Sieńki i Moniuszki oraz z ul. Wojska Polskiego po drugiej stronie Brdy.
Fot. Tymon Markowski / Agencja Wyborcza.pl
11 z 12
...i Focus Mall
Kiedy w tym samym miejscu odwrócimy głowę z drugą stronę, zobaczymy Focus Mall, największą bydgoską galerię handlową. W tym miejscu Trasa Uniwersytecka coraz bardziej schodzi do poziomu ,,zero".
Fot. Tymon Markowski / Agencja Wyborcza.pl
12 z 12
Kończymy spacer po trasie
W czwartek pomiędzy godz. 18 a 20 będzie ostatnia okazja, żeby przespacerować się Trasą Uniwersytecką na całej długości. Później wpuszczony zostanie na nią ruch samochodów. Do inwestycji wartej dokładnie 211.692.644,22 zł dołożyła nam Unia Europejska. Wartość dofinansowania wyniosła 92.791.700 zł. To największa inwestycja w województwie kujawsko-pomorskim realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w latach 2007-13.
Wszystkie komentarze