Wielka baza filmów o zjawiskach pogodowych nad Bydgoszczą tworzona jest na kanale Youtube przez użytkownika Filmyflash2. Zapraszamy na krótką, filmową lekcję meteorologii oraz zjawisk optycznych. Zobacz, co widzisz na niebie, a nie zawsze potrafisz to nazwać.
REKLAMA
1 z 8
Halo słoneczne
<p> </p>
<p>Halo (od greckiego hálos ? tarcza słoneczna) ? zjawisko optyczne zachodzące w atmosferzeziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy</p>
Halo (od greckiego hálos - tarcza słoneczna) - zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. To pierścień świetlny, najczęściej biały, czasami tęczowy
2 z 8
Parhelion
Czyli inaczej słońce poboczne - jasne obszary na przecięciu kręgu parhelicznego (poziomego kręgu przechodzącego przez słońce) i halo (świetlistego pierścienia wokół tarczy słonecznej)
Komórka konwekcyjna ? układ wznoszących i opadających prądów konwekcyjnych w płynie tworzących w stanie stałym pętlę.
5 z 8
Iryzacja
Albo inaczej tęczowanie - ubarwienie strukturalne. To zjawisko polegające na powstawaniu tęczowych barw w wyniku interferencji światła białego odbitego od przezroczystych lub półprzezroczystych ciał składających się z wielu warstw substancji o różnych własnościach optycznych.
6 z 8
Cumulonimbus
Chmura kłębiasta- gęsta chmura rozbudowana pionowo na wysokość kilku lub kilkunastu kilometrów, niekiedy w kształcie wieży, o górnej powierzchni gładkiej, zakończonej kopulasto lub kalafiorowato. Deszczowa.
7 z 8
Wschód słońca
Tego tłumaczyć nikomu nie trzeba :)
8 z 8
Zachód słońca
A już tego tym bardziej :)
Kręcisz filmy, robisz zdjęcia związane z Bydgoszczą? Chciałbyś dotrzeć z nimi do innych przez portal bydgoszcz.gazeta.pl?
Wszystkie komentarze