Wielka flaga na wieży ciśnień
Sobota, godz. 18. W sobotnie popołudnie na wieży ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego zostanie rozciągnięta ogromna flaga narodowa, czemu towarzyszyć będzie śpiewanie hymnu narodowego, a także piosenek wojskowych w gronie 60 harcerzy i harcerek oraz 11 skautów, będących w historycznym umundurowaniu skautowym, z kapeluszami, plecakami oraz oprzędzeniem z lat 1918-1920.
Wszystkie komentarze
Sobota, godz. 18. W sobotnie popołudnie na wieży ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego zostanie rozciągnięta ogromna flaga narodowa, czemu towarzyszyć będzie śpiewanie hymnu narodowego, a także piosenek wojskowych w gronie 60 harcerzy i harcerek oraz 11 skautów, będących w historycznym umundurowaniu skautowym, z kapeluszami, plecakami oraz oprzędzeniem z lat 1918-1920.
Sobota, godz. 19-21. Śpiewająco do wspólnego świętowania 100-lecia odzyskania wolności zachęcać będzie bydgoski zespół Cynamony, który w sobotę w godz. 19-21 odwiedzi bydgoskie kluby.
Niedziela, godz. 12-16. Wystawa w zabytkowym autobusie poświęcona komunikacji miejskiej. dedykowana szczególnie amatorom historii komunikacji miejskiej.
Niedziela, godz. 11-16. W nowo otwartej restauracji Apteka Maciej Bakalarczyk zaprezentuje makietę Starego Miasta.
Niedziela, godz. 12-16. Spotkanie z historią na wystawie "Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy", Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11, Bilet specjalny - 1 zł. W programie: godz. 10.00-18.00 - Pokaz unikatowego trojaka koronnego Zygmunta III Wazy, wybitego w mennicy bydgoskiej. Godz. 12.00-14.00 - Legenda o herbie Bydgoszczy. Warsztaty rodzinne podczas których dowiemy się co i dlaczego przedstawia herb naszego miasta. Zastanowimy się również nad znaczeniem kolorów naszej flagi. Zdobytą wiedzę wykorzystamy tworząc okolicznościowe kotyliony. Godz. 16.00"Trojak koronny Zygmunta III Wazy". Prelekcja Jarosława Kozłowskiego, kierownika Działu Numizmatyki Muzeum dotycząca nowego nabytku.
Niedziela, godz. 14. inscenizacja historyczna na Starym Rynku, w której weźmie udział pół tysiąca osób. Zobaczymy grupy rekonstrukcyjne z całej Polski - nie zabraknie też konnych pułków ułanów. Bezpośrednio po inscenizacji, o godz. 15 mieszkańcy zaproszeni są na Wyspę Młyńską na jubileuszowy tort przygotowany przez mistrzynię świata Jowitę Woszczyńską.
Niedziela, godz. 16. Na barce Lemara zabawa w stylu lat 20.
Poniedziałek, godz. 17. 20 stycznia warto zajrzeć do Spichrzy nad Brdą przy Grodzkiej. Na godz. 17 zaplanowano tam wernisaż "Ku wolności. Bydgoszcz 1914-1920". - Ekspozycja przybliży życie bydgoszczan w tamtym okresie, a także pokaże najważniejsze wydarzenia, jakie doprowadziły do włączenia naszego miasta do Polski. Na wystawie zobaczymy m. in. kadry z codziennego życia mieszkańców z okresu I wojny światowej, a także pocztówki, wycinki z gazet czy szklane diapozytywy - informuje organizator. Wystawa to jednak nie wszystko. Będzie jej towarzyszyła ogólnopolska konferencja naukowa "Na drodze do Niepodległości. Bydgoszcz w latach 1914-1920". Jej organizatorami są Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Muzeum Okręgowe.
Niedziela, godz. 16. Podczas niedzielnych obchodów na Starym Rynku do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych zachęcać będzie Chór Akademicki UKW, któremu będą tego dnia towarzyszyć także chórzyści z całego kraju, którzy do Bydgoszczy przyjadą na odbywający się w tym czasie Festiwal Chórów Akademickich, organizowanych przez UKW już od 12 lat. Koncert galowy festiwalu o 16.00 w Bazylice św. Wincentego a Paulo.
Poniedziałek, godz. 18. W poniedziałek na barce Lemara odbędzie się premiera powieści Małgorzaty Grosman "Mord na zimnych wodach". To powieść historyczno-kryminalna, dziejąca się w przedwojennej Bydgoszczy, w której głównym bohaterem jest policjant Andrzej Fąferka (który prowadzi śledztwo, odkrywają mroczną historię seryjnego mordercy.