Camerimage 2015 rozpoczyna się w Bydgoszczy 14 listopada. Konkurs Główny o nagrodę Złotej Żaby to najważniejszy punkt festiwalu od początku jego istnienia. Zwraca uwagę na ogromny wkład autora zdjęć w dzieło filmowe. Oto produkcje nominowane w tym roku.
REKLAMA
1 z 14
13 minut
W 1939 r., po dojściu do władzy narodowych socjalistów, Georg Elser, stolarz z Koenigsbronn, postanawia zabić Adolfa Hitlera. Ręcznie wykonana bomba podłożona w słynnym monachijskim browarze spóźnia się jedynie o 13 minut, które mogły zmienić historię całego świata.
2 z 14
33
W 2010 r. oczy całego świata były zwrócone na starą chilijską kopalnię San José, w której trzydziestu trzech uwięzionych pod tonami skał górników walczyło przez 69 dni o przeżycie. ,,33'' Patricii Riggen to lekko udramatyzowana historia ich heroicznej walki, opowiedziana z głębokim szacunkiem dla ocalałych oraz w hołdzie dla niezłomności ludzkiego ducha.
3 z 14
Barany. Islandzka opowieść
Gummi i Kiddi to dwaj bracia w podeszłym wieku, którzy spędzili całe życie na hodowaniu owiec na islandzkiej prowincji, pośród majestatycznych w swej surowości pejzaży, które zachwyciłyby najbardziej wybrednego impresjonistę. Sęk w tym, że wieki wcześniej się poróżnili i przestali ze sobą rozmawiać. Nie przeszkadza im to rywalizować w każdym możliwym aspekcie, wliczając w to doroczne zawody na wyhodowanie najlepszego barana.
4 z 14
Brooklyn
Lata 50. XX wieku. Młoda Irlandka Eilis opuszcza swoją ojczyznę w poszukiwaniu lepszego życia w mitycznej Ameryce. Dzięki dobroci i przychylności kolejnych napotykanych na swojej drodze ludzi, udaje jej się wytrzymać katorżniczą podróż statkiem, znaleźć dobrą pracę i uwić sobie przytulne gniazdko na stancji w nowojorskim Brooklynie. Zakochuje się także z wzajemnością w Tonym, czarującym włoskim imigrancie, który chciałby położyć cały świat u jej stóp. Niespodziewane wydarzenia zmuszają jednak Eilis do tymczasowego powrotu do matczynego domu.
5 z 14
Carol
Nowy Jork, lata 50. XX wieku, czasy sprzed rewolucji seksualnej; czasy, w których miłość bywała często społecznie spłycana oraz uwarunkowana przez dziesiątki ograniczających konwenansów. Therese to dwudziestokilkuletnia pracownica sklepu, która jest zawiedziona i zmartwiona mozołem dorosłości, przesłaniającym jej wielkie ambicje i marzenia. Gdy w życiu dziewczyny pojawia się starsza i bardziej doświadczona Carol, a wraz z nią możliwość przeżycia czegoś nowego, pięknego i ekscytującego, Therese ulega urokowi owocu zakazanego.
6 z 14
Czerwony Pająk
Inspiracją dla scenariusza filmu Marcina Koszałki stały się dwie historie z lat 60. XX w. Bohaterem pierwszej z nich - miejskiej legendy - jest Lucjan Staniak, domniemany zbrodniarz, nazwany polskim Kubą Rozpruwaczem i Czerwonym Pająkiem (do pisania używał krwistoczerwonego atramentu, a jego liternictwo przypominało pajęczynę), który być może był tylko produktem wyobraźni. Z drugiej wyłania się Karol Kot - Wampir z Krakowa. Ten seryjny morderca istniał naprawdę i swymi zbrodniami wywołał psychozę strachu.
7 z 14
Mad Max: Na drodze gniewu
Szalony Max i zdesperowana Furiosa, dwójka nieugiętych wojowników poszukujących odkupienia w postapokaliptycznej rzeczywistości, w której wszystko zostało wywrócone do góry nogami, wyruszają w niebezpieczną podróż po pustkowiach i bagnach znamionujących tragiczny upadek dawnego świata. Ścigani przez zmotoryzowane hordy pół-żywych zabijaków na usługach Wiecznego Joe, makabrycznie wyglądającego dyktatora, któremu wykradli jeden z jego największych skarbów, Max i Furiosa rozpoczynają wielodniową walkę o przeżycie, która diametralnie zmieni istniejący układ sił.
8 z 14
Miasto 44
Warszawa, lato 1944 r. Mieszkańcy nie chcą dłużej znosić terroru okupanta hitlerowskiego. Zaczynają krążyć wśród nich pogłoski o rychłym wybuchu powstania. 18-letni Stefan utrzymuje nieco neurotyczną matkę i ukochanego młodszego brata. Chce mieć jedynie pracę, ważne dokumenty i święty spokój. Kontakty z rówieśnikami z konspiracji, m. in. z dwiema uroczymi dziewczynami - Alicją i Kamą sprawią jednak, że zmienia zdanie, składa przysięgę wojskową, a gdy 1 sierpnia o godzinie W wybucha Powstanie Warszawskie, staje wraz z towarzyszami broni do walki.
9 z 14
The Midwife
,,The Midwife'' Antti J. Jokinena to emocjonujący gatunkowy melodramat i zarazem piękny hołd dla wszystkich ludzi uwikłanych w wojenną tragedię. Historia osadzona jest przed oraz w trakcie tzw. wojny lapońskiej, rozgrywającego się w ostatnich miesiącach II wojny światowej konfliktu między byłymi sojusznikami Finlandią i Niemcami. Młodziutka Helena mieszka w okupowanej przez siły III Rzeszy Laponii, pracując jako akuszerka oraz prowadząc prostą i skromną egzystencję pośród surowych wiejskich krajobrazów. Pewnego dnia nazistowski oficer Johannes wywraca jej biedny, acz poukładany świat do góry nogami.
10 z 14
Pokój
W podziemiu anonimowej szopy ogrodowej, stojącej obok położonego w nieokreślonym miejscu przeciętnego domu, pewien nieznajomy mężczyzna trzyma od siedmiu lat w niewoli młodą Joy, wykorzystując ją do spełniania swych seksualnych zachcianek. Kobieta urodziła w tym czasie syna Jacka, który właśnie kończy pięć lat. Nieświadomy tragedii swej matki chłopak, który nigdy nie zaznał świata zewnętrznego, a na niebo spogląda jedynie przez świetlik umieszczony w suficie, nie jest w stanie pojąć, że poza zamieszkiwanym pomieszczeniem istnieje coś więcej.
11 z 14
Sicario
Kate Macer to młoda, ambitna i idealistycznie usposobiona agentka FBI, która każdego miesiąca stara się dokładać kilka własnych cegiełek do walki z meksykańskimi kartelami narkotykowymi. Zwraca tym uwagę agenta specjalnego Matta Gravera - zaprasza ją do tworzonej właśnie ekipy, której zadaniem będzie działanie na granicy prawa, ażeby pokazać przestępcom, że nie są nietykalni.
12 z 14
Syn Szawła
Szaweł jest osadzonym w Auschwitz węgierskim Żydem, którego tragiczne okoliczności zmusiły do pracy w Sonderkommando, specjalnej grupie więźniów zajmującej się m.in. sprzątaniem komór gazowych oraz krematoriów. Nie będąc w stanie w żaden sposób odmienić swego losu, mężczyzna uodpornił się na otaczającą go koszmarną rzeczywistość, stając się czymś na wzór automatu i żyjąc od jednego zadania do drugiego, od transportu do transportu. Gdy pewnego dnia w jednym z zamordowanych w komorze gazowej rozpoznaje swego dawno nie widzianego syna, coś w nim odżywa, jakaś uprzednio zapomniana cząstka dawnego siebie.
13 z 14
Sufrażystka
Walka o prawo kobiet do głosu trwała przez wiele, wiele lat, a jego uzyskanie było jedynie pierwszym z dziesiątek zwycięstw potrzebnych do osiągnięcia relatywnej równości płci oraz podcięcia skrzydeł odwiecznemu patriarchatowi. Osadzona w Wielkiej Brytanii pierwszych dekad XX wieku ,,Sufrażystka'' Sary Gavron opowiada o grupie kobiet, które poświęciły swoje życie dla sprawy, z perspektywy niewinnej i z początku niezbyt zaangażowanej w jakiekolwiek akcje społeczne Maud Watts.
14 z 14
Wolf Totem
W latach 60. XX wieku młody student z Pekinu zostaje wysłany na bezkresne stepy Mongolii Wewnętrznej, aby nieść kaganek oświaty pewnemu koczowniczemu plemieniu pasterzy. Na miejscu odkrywa jednak fascynujący świat, którego istnienia nawet nie podejrzewał, a to, co wydawało się żmudnym i bezsensownym zadaniem, zamienia się w przygodę życia.
Wypada cieszyć się z obecności festiwalu, który zdążył wyrobić sobie międzynarodową renomę. Tym bardziej, że zapowiada się kolejna świetna edycja. Line-up w rodzaju "dla każdego coś miłego", ale to super: ważne że bez komercji i trzymając znany poziom.
Ps. Mój faworyt to "Carol", bo uwielbiam Cate Blanchett (czyżby kolejny pewniak Oscarowy?), no i "Wolf Totem", bo po zeszłorocznym "Powrocie do domu" mam wyostrzony apetyt..
Już nie mogę się doczekać!
Bruski i jego urzędnicy tak nieudolnie prowadzili sprawę budowy centrum konferencyjnego na placu Teatralnym, że zamiast wspaniałego obiektu będzie tam nadal kupa chwastów i parking. Teraz Żydowicz wróci ze swoim festiwalem objazdowym do Torunia. Kuczmę już tam ma.
@raszka
ja jestem wdzięczny prezydentowi Bruskiemu, że nie uległ presji i nie wybudował megalomańskiego gmachu za kilkaset milionów publicznych pieniędzy, którego utrzymania kosztowałoby mieszkańców kolejne kilkanaście milionów rocznie ;)
@raszka
Festiwal i tak jest przyklejony do Bydgoszczy na siłę. Co my niby mamy wspólnego z kinem? Lepiej skupić sie na promocji tego w czym jesteśmy mocni i na tym budować wizerunek miasta: woda, muzyka, sport. A to, ze Żydowicz i tak odparuje z Bydgoszczy było wiadomo od samego początku.
@seba-76
"ja jestem wdzięczny prezydentowi Bruskiemu, że nie uległ presji i nie wybudował megalomańskiego gmachu za kilkaset milionów publicznych pieniędzy,"
Co ty gadasz. Przecież centrum nie powstało dlatego, że Bruski nie chciał, ale dlatego, że nie umiał.
Wszystkie komentarze