Plac Weysenhoffa, ma którym zbiegają się trzy ulice to jedna z najładniejszych części Bydgoszczy. Najbardziej reprezentacyjną jego częścią jest fragment od północy z pięcioma 5-piętrowymi secesyjnymi kamienicami, które powstały w latach 1905-1911. Na ukończeniu jest remont najbardziej charakterystycznej z nich, spod numeru 1. Dopełni całą odnowioną pierzeję. Zaprojektował ją Rudolf Kern, który jest autorem 30 domów w Bydgoszczy m.in. swej własnej kamienicy przy al. Mickiewicza 1 (na rogu Gdańskiej) i niemal wszystkie pozostałe przy tej ulicy (1, 5, 7, 9, 13 i 15). Według jego pomysłu zbudowano m.in. domy przy Cieszkowskiego 10 i willę przy Paderewskiego 4.
Plac Weysenhoffa powstał na początku XX wieku - w roku 1903, gdy zaczęto budować Instytut Rolniczy (Kaiser-Wilhelm-Institut für Landwirtschaft) - obecnie budynek z czerwonej cegły należy do UTP. Powstał także dzisiejszy park Kochanowskiego.
Wszystkie komentarze
Proponuję przeczytać kim był Józef Weyssenhoff. Warto też poszukać w jakichś źródłach jak prawidłowo wymawiać jego nazwisko.
Źle napisane nazwisko patrona placu, błędnie podana niemiecka nazwa instytutu, jakikolwiek brak informacji, że w opisywanej kamienicy właśnie mieszkał patron placu - te 'artykuły' w GW bydgoskiej prawdopodobnie pisze od dawna portier z Gdańskiej 27, na nocnym dyżurze. Do tego jego autorstwa są przypuszczalnie te wszelakie niusy typu: 'był wypadek, ale nikomu nic się nie stało; zobacz 36 zdjęć pogiętej blachy'.Trudno inaczej wytłumaczyć te chałtury wciskane prenumeratorom jako rzekomo aktualne informacje.