Nowi rodacy pochodzą z Armenii, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Egiptu i Peru - w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie wojewódzkim odbyła się we wtorek uroczystość nadania obywatelska polskiego mieszkającym w naszym regionie cudzoziemcom. Podczas uroczystości towarzyszyły im rodziny i bliscy. Poza aktem nadania obywatelstwa, każdy otrzymał flagę Rzeczypospolitej Polskiej. - Dzisiejsze zadanie jest jednym z najważniejszych, które na co dzień wykonuję. Życzę, aby ten dzień został przez was zapamiętany na długo - mówił wicewojewoda Józef Ramlau. - To finał długich starań i zwieńczenie waszej decyzji i świadomego wyboru, że chcecie być obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej. Jestem przekonany, że jest to dojrzały wybór.
W 2018 r. łącznie 50 cudzoziemców nabyło obywatelstwo polskie poprzez nadanie przez prezydenta RP (9 osób) oraz w wyniku decyzji Wojewody Kujawsko - Pomorskiego o uznaniu za obywatela polskiego (41 osób).
Obywatelstwo polskie można uzyskać w drodze nadania przez Prezydenta RP (bez spełniania dodatkowych warunków) oraz poprzez decyzję wojewody o uznaniu za obywatela polskiego. W takim przypadku cudzoziemiec musi przebywać nieprzerwanie w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt stały trzy lata, na miejscu posiadać regularne i stabilne źródło dochodu oraz tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego, ponadto musi wykazać się znajomością języka polskiego potwierdzoną urzędowym poświadczeniem lub świadectwem ukończenia szkoły w Polsce. Druga możliwość to przebywanie dwa lata na pobycie stałym, jeżeli cudzoziemiec pozostaje co najmniej trzy lata w związku małżeńskim.
Wszystkie komentarze