Jeszcze niedawno archeolog Robert Grochowski, odkrywca skarbu z bydgoskiej fary proponował odbudowę jednego z narożników bydgoskiego zamku. Teraz proponuje odbudowę całości. - Musimy sobie uzmysłowić, że zamek był niewielki. Miał wymiary 36 na 30 metrów. W całości mieści się na terenie działki z przedszkolem - tłumaczy. Grochowski opowiedział też o pracach na terenie budowy Teatru Kameralnego. Odkrył tam drewnianą bramę. - Interpretujemy ją jako czwartą bramę miejską. To portula, bramka zamkowa. Prowadziła z miasta w kierunku zamku. Wydaje mi się, że nie była jak do tej pory sądzono w ciągu ul. Grodzkiej, ale w osi ul. Krętej - mówi. Grochowski zabrał też głos w dyskusji o ekspozycji ruin starego ratusza na Starym Rynku.
Więcej rozmów z serii 'Gdańska 27' na stronie [KLIK] oraz na Facebooku [KLIK].
Więcej
  Komentarze
  Zamek można jedynie zbudować. Według wiedzy o architekturze dawnej lub fantazji.
  Nie można odbudować czegoś, co nie wiadomo jak wyglądało.
  Fundamenty, to nie DNA, które zawiera zakodowaną informację o całości budowli.

  Albo fani zamku pokażą wiarygodny przekaz historyczny o wyglądzie bydgoskiego zamku, albo niech przestaną bredzić o ‚odbudowie’.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Koniecznie odbudować. Z fosą, bramami i dołem na nieczystości. Chociaż niegdyś sama fosa do tego wystarczała. Wprowadzić tam biura wojewody, oraz poselskie PiS, następnie ... podnieść na stałe most zwodzony nad fosą i całość zostawić na kilka lat, aż dojrzeje.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  Przestańcie pier...olic o tym zamku! Nie ma na co w tym mieście pieniędzy wydawać?!
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  Zgadzam się, są inne ważniejsze sprawy niż odbudowa nieznanego z wyglądu zamku. Razem z kopciuchami małymi trzeba zamienić na gazowy kopciuch duży, czyli EC I.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Są inne , zdecydowanie ważniejsze wydatki związane z tu i teraz , czyli chociażby dopłaty do wymiany kopciuchów w domach jednorodzinnych.Zacznijmy wreszcie żyć problemami terazniejszymi , a nie przeszłością...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0