Andrzej Baranowski, prezes bydgoskiego KPEC-u, nie podpisał się pod petycją do prezydenta Bydgoszczy i radnych ws. walki ze smogiem. Nie jest przekonany do przedstawionych propozycji. Jego zdaniem likwidacja pieców, która następuje w Krakowie niewiele daje. - Zmodernizowano infrastrukturę, wymieniono 20 tys. pieców, a jakość powietrza dalej przekracza normy. Zapomina się o tym, że ze smogiem nie walczy się w skali gminy, czy nawet powiatu - tłumaczy. W sprawie walki ze smogiem stawia na edukację i kontrolę procesów spalania (czujniki na kominach). - Najważniejsze, b podłączyć jak najwięcej obiektów do źródeł, w których procesy spalania są kontrolowane. Ciepło liniowe nie wybuchnie, nie zaczadzi, nie wywoła pożaru - mówi.
Więcej rozmów z serii 'Gdańska 27' na stronie [KLIK] oraz na Facebooku [KLIK].
Więcej
  Komentarze
  Nie wierzę, że wymiana 20 tys piecy nic nie dała.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Rozwiązanie problemu smogu w Bydgoszczy na wyciągnięcie ręki... Kilka tysięcy domostw może zostać niezwłocznie podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Aby tak się stało Bydgoszczanie potrzebują dofinansowania na wykonanie wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Jak Dublin wygrał ze smogiem. Wywiad z prof. Patrickiem Goodmanem (fizykiem atmosfery, profesorem Dublin Institute of Technology. Jego badania dotyczyły związków między zanieczyszczeniem powietrza a śmiertelnością w Dublinie ).
  W każdym mieście Irlandii, w którym wprowadzono zakaz stosowania węgla, zanieczyszczenie powietrza spadło o ok. 50 proc. W Dublinie nawet o 70 proc. Umieralność z powodu schorzeń dróg oddechowych spadła, zmniejszyła się liczba przypadków astmy i obturacyjnej choroby płuc. Wprowadzenie zakazu ratuje życie około 360 osób rocznie.

  A teraz nasze obliczenia dla Bydgoszczy:
  w całej Polsce rocznie z powodu smogu umiera około 40 tysięcy osób - liczba ludności Polski to około 38 milionow
  Bydgoszcz ma około 354 tysięcy mieszkańców
  Ile osób umiera z powodu smogu w Bydgoszczy rocznie?
  Odpowiedź - statystycznie około 370 bydgoszczan
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Oczywiście najlepiej by było, gdyby w całym kraju obowiązywał zakaz spalania węgla najgorsze jakości. Ale go nie ma! Będzie w pewnym zakresie wprowadzony w całej Polsce od 30 czerwca 2020 r., czyli jeszcze w trakcie tego i następnego sezonu grzewczego w tych miastach i województwach, gdzie nie ma uchwał antysmogowych można w majestacie prawa spalać węgiel najgorszej jakości. Samorządy wielu polskich miast i 8 a wkrótce 9 województw, nie oglądając się na działania rządu, w trosce o zdrowie i życie mieszkańców, wprowadziły takie zakazy. Dlaczego takiego zakazu nie wprowadziła Bydgoszcz i nasze województwo?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Siepraw- małopolska wieś (gdzie nie ma sieci centralnego ogrzewania). Dofinansowanie dla mieszkańców:
  Siepraw = 8 tys. zł za zamianę kopciucha na piec gazowy + 6 tys. zł na instalację wewnętrzną = 14 tys. zł !
  Bydgoszcz = 4 tys. zł
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Warszawa bierze wzór z Krakowa!
  likwidacja wszystkich kopciuchów za 3 lata
  programy osłonowe dla mieszkańców
  12 tys. za likwidacje kopciucha
  ekodoradcy
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Najnowsze dane z Krakowa:
  W kolejnych sezonach grzewczych sukcesywnie zmniejsza się w Krakowie liczba dni z przekroczeniami 100 mikrogramów na metr sześcienny.
  Dla przykładu: w sezonie 2015/2016 było ich 29, a na przełomie 2017 i 2018 r. – dziewięć.
  To efekt likwidacji 20 tys pieców.
  Brawo Kraków!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Rozmowa redaktora Jaskota z panem T. Bońdosem -urzędnikiem z bydgoskiego ratusza-
  cytat z artykułu GW z dnia 10.02.2018 pt. Smog dusi Bydgoszcz: W naszym rowie nie da się oddychać.

  Remigiusz Jaskot: Dlaczego tej zimy czujniki wielokrotnie wskazywały, że najgorsze powietrze w Polsce jest w Bydgoszczy?
  Tomasz Bońdos: To dotyczy nie tylko tej zimy. Smog w Bydgoszczy jest od dawna, a powodem są indywidualne źródła ciepła. Nie mamy już kopcącego przemysłu. Zostawmy na boku spaliny samochodów. Przyczyną smogu są domowe paleniska, które stanowią ponad 60 proc. niskiej emisji.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0