FOT. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl
1 z 15
15. Rospuda
To rzeka w północno-wschodniej Polsce przeznaczona dla ambitnych początkujących bez dzieci lub średnio zaawansowanych. Czas spływu wynosi około czterech dni. "Rospuda płynie przez wzgórza, puszcze, łąki i jeziora. Rzeka potrafi być szybka i szumi na bystrzach (kamyki pod wodą). Mija kilka jezior, a bieg kończy w jeziorze Necko w Augustowie. 20 km przed nim płynie niemal przez tereny bezludne".
Poziom trudności: ***
Fot. Iza Szumielewicz
2 z 15
14. Piława
Rzeka w zachodniej Polsce, łatwa dla początkujących. Do pokonania w dwa do pięciu dni. "Dzika, pierwotna, podobna do Krutyni. Długo płynie przez lasy. W górze rzeki kilka pięknych jezior z bardzo czystą wodą. Mocno meandruje, ale nie jest trudna do spłynięcia. Wzdłuż rzeki znajdziesz kilka pól namiotowych" - informuje Paweł Kempa.
Poziom trudności: **
FRANCISZEK MAZUR
3 z 15
13. Wisła
Najdłuższa rzeka Polski jest przeznaczona dla najbardziej doświadczonych kajakarzy. Ci, którzy chcą przepłynąć całą rzekę mogą zrobić to w ok. trzy tygodnie. "Pokonanie Wisły będzie przygodą życia, bo popłyniesz od Tatr do Bałtyku. Wbrew pozorom nieodkryta i śmiało można ją nazwać największa dziką rzeką Europy". Na niektórych odcinkach Wisła ma niebezpieczne wiry, które mogą wystraszyć kajakarzy. Na Zalewie Włocławskim fala może dochodzić nawet do dwóch metrów.
Poziom trudności: ****
WALDEMAR GORLEWSKI
4 z 15
12. Biebrza
Rzeka w północno-wschodniej Polsce, sławna, ale monotonna. Jest przeznaczona przede wszystkim dla rodzin z dziećmi lub miłośników ptaków. Spływ trwa od siedmiu do dziesięciu dni. "Cała rzeka stanowi system moczarów i bagien. Wiosną tworzy szerokie rozlewiska będące jednym z największych siedlisk ptaków w Europie. rzeka kluczy, tworząc serpentyny i meandry" - czytamy w National Geographic. Biebrza przepływa przez Biebrzański Park Narodowy. Potrzebne są bilety, do kupienia na biebrza.eparki.pl
Poziom trudności: *
fot. MARCIN BIELATKO
5 z 15
11. Drawa
Liczy 185,9 km i znajduje się w północno-zachodniej Polsce. Górny bieg do jeziora Lubie jest łatwy dla poczatkujących, a dolny dla średnio zaawansowanych. Jej pokonanie zajmuje ok. 10 dni. "Długa i satysfakcjonująca kajakarzy, bo płynie przez doliny polodowcowe, mokradła, puszcze, miasteczka". Uwaga! W Draweńskim Parku jest zakaz pływania od połowy czerwca ze względu na okres lęgowy ptactwa.
Poziom trudności: ***
CEZARY ASZKIEŁOWICZ
6 z 15
10. Parsęta
Rzeka Pobrzeży Południowobałtyckich dla średnio zaawansowanych kajakarzy. Są też odcinku dla początkujących - od Karlina. Całość można pokonać w czasie od siedmiu do dziesięciu dni. "Trudno spotkać tu ludzi. Są za to ptaki i zwierzyna: jelenie, sarny, bobry. Górny odcinek jest mocno zarośnięty wierzbą, nawet w nurcie. brzegi porastają pokrzywy".
Poziom trudności: ***
Łozowiska, czyli zarośla wierzbowe, w Puszczy Augustowskiej / Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl
7 z 15
9. Czarna Hańcza i Kanał Augustowski
Szlak w Polsce i na Białorusi dla początkujących kajakarzy i rodzin z dziećmi. Atrakcyjny dla wszystkich ze względu na poziom zaawansowania. Spływ może trwać od jednego do ośmiu dni. "Rzeka ikoniczna, piękna, nieskażona wpływem cywilizacji. Początkowo ma tylko trzy metry szerokości, potem rozszerza się, płynąc Puszczą Augustowską". Czasem trzeba czekać na śluzowanie. Lepiej dopłynąc do śluzy do godz. 19, później nikt jej nie obsłuży.
Poziom trudności: *
Kwisa - tylko ona nie daje się mrozom.
8 z 15
8. Kwisa
To szlak wodny dla średnio zaawansowanych i lepiej spływać tutaj bez dzieci. Całość spływu może potrwać od dwóch do trzech dni. Kwisa, która płynie w południowo-zachodniej Polsce to bardzo czysta rzeka. "Płynie przez Bory Dolnośląskie, jeden z kompleksów leśnych w Polsce. Widać ruiny wiejskiej zabudowy, stare młyny wodne". Wśród trudności wyróżnić trzeba fragmenty dawnych zapór, umocnień w korycie rzeki, niekiedy wystają ponad nurt.
Poziom trudności: ****
9 z 15
7. Nysa Kłodzka
Miejscami przeznaczona dla rodzin z dziećmi. Dobry w tym przypadku będzie odcinek od Kłodzka do Kamieńca Ząbkowickiego. Powyżej Kłodzka rzeka zaprasza tylko doświadczonych kajakarzy. Nysa Kłodzka ma ok. 200 km i różne oblicza. Od groźnego po łagodne. "Na części odcinków przypomina Dunajec w miniaturze. Najbardziej atrakcyjny będzie Przełom Bardzki, gdzie rzeka przecina skały". Czasem nie da się płynąć nią podczas upałów. Warto sprawdzić wtedy stan na wodowskazach.
Poziom trudności: ****
Arch. Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego
10 z 15
6. Obra
To świetna rzeka dla ambitnych, ale początkujących. Może być zbyt trudna dla nowicjuszy, którzy nie trzymali w reku wiosła. Na spływ trzeba zarezerwować dwa, a nawet trzy dni. "Górny odcinek spokojniejszy, ale nudny, czyli szuwarowo-jeziorny. Dolny odcinek ma wysokie brzegi, piękne widoki, dużo lasów po drodze. Miejscami rzeka jest szybka i mocno meandruje".
Poziom trudności: **
MAŁGORZATA KUJAWKA
11 z 15
5. Narew
To tzw. mała Amazonka. Polecana jest koneserom kajakowym. Rzeka jest przeznaczona głównie dla dorosłych, jej długość to 400 km. Do pokonania w 10 do 14 dni. "Szlak wody dla osób, które chcą mieć głęboki kontakt z naturą. Może wydawać się monotonna. Tworzy wielkie rozlewiska. Płynie łąkami, szerokim na 20 metrów korytem". Mało jest tutaj punktów orientacyjnych. Szuwary utrudniają widoczność.
Poziom trudności: **
TOMASZ WASZCZUK
12 z 15
4. Krutynia
Rzeka na pojezierzu Mazurskim. Kultowa dla kajakarzy. Dobra dla początkujących i rodzin z dziećmi. "Przepływa przez Puszczę Piską i wiele jezior. Malownicza jak z obrazka. Na większości odcinków osłonięta drzewami, więc słońce nie będzie prażyć. Czysta woda. W rzece są ryby i raki, a na brzegach bociany łabędzie, kaczki, widać ślady bobrów" - czytamy w Travelerze.
Poziom trudności: *
Artur Łukasiewicz/ Agencja Wyborcza.pl
13 z 15
3. Pliszka
To zdecydowanie szlak dla zaawansowanych kajakarzy. Spływ trwa dwa-trzy dni. Trzeba nastawić się na dzikość. Jest tutaj mnóstwo zwałek i przeszkód, np. pni, gałęzi, wystających głazów. "Pierwotna rzeka. jak drzewo wpadło 5 lat temu, to leży. Głusza, nie ma wiosek po drodze. pliszka jest płytka, ale o wartkim nurcie. Możesz spotkać sarny i jelenie. Dno rzeki kamieniste, pływają pstrągi".
Poziom trudności: *****
PIOTR SKÓRNICKI
14 z 15
2. Warta
Jest długa, ale warto pokonać odcinek w woj. łódzkim. To dwa-trzy dni i 35 km, jest przeznaczony dla początkujących i rodzin z dziećmi. Najciekawszy dla kajakarzy będzie tzw. Wielki łuk warty. "Stosunkowo bezpieczna, bo na środku rzeki latem często jest wody po kolana. Dużo ptaków, można zobaczyć czaple. Są delikatne bystrza (woda spływająca po kamieniach), na brzegach ruiny młynów wodnych. Można niekiedy odłożyć wiosła i dać się ponieść nurtowi".
Poziom trudności: **
Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Wyborcza.pl
15 z 15
1. Brda
To rzeka dla każdego. Zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych kajakarzy. Nikt nie będzie się na niej nudzić. Jest łatwa, oznakowana - są tzw. znaki szlaku wodnego. Przepłynięcie całej Brdy może zająć nawet dwa tygodnie. By nacieszyć się rzeką, potrzeba minimum dwa-trzy dni. "Dość szeroka i długa (245 km) jak na rzekę w Polsce. Napotkasz kompletny ekosystem. Miniesz mnóstwo jezior i lasów po drodze. W jeziorach natrafisz na duże ryby, na brzegach rzeki bobry. W dolnym odcinku możesz nie brać namiotu, bo przy szlaku wodnym są gospodarstwa agroturystyczne i infrastruktura stworzona dla kajakarzy" - zachwala Paweł Kempa.
Poziom trudności: *
Wszystkie komentarze