Zdobycie nowej pracy może kojarzyć się z ogromnym stresem - co ciekawe, nie tylko z uwagi na konieczność obcowania z nowymi ludźmi, aklimatyzowania się w nowym miejscu czy stawiania czoła nowym obowiązkom.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O ból głowy przyprawić nas mogą rozmaite formalności, takie, jak na przykład badania wstępne do pracy. Kto podlega skierowaniu na badania lekarskie i kto może wystawić skierowanie na badania? Jak się przygotować na wizytę u lekarza medycyny pracy? Czego możemy potrzebować, by uzyskać jego zgodę na pracę na danym stanowisku pracy? Na czym polegają badania okresowe i jak często trzeba je wykonywać? Kto za te badania zapłaci? Na te i inne pytania, postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Badania wstępne do pracy - na czym polegają?

Zgodnie z prawem, które w odpowiednie ramy ujmuje Kodeks Pracy, niemal każdy pracownik jest zobowiązany do tego by przejść badania wstępne do pracy, potwierdzające jego zdolność do wykonywania obowiązków na danym stanowisku. Potwierdzi to aktualne orzeczenie lekarskie, które lekarz medycyny pracy udzieli zainteresowanemu, jeśli tylko stan zdrowia pracownika na to pozwoli.

Skierowanie na badania wstępne do pracy wystawia pracodawca - zobowiązany jest on również do tego, by pokryć wszelkie koszty związane z badaniami. Może to zrobić albo przed ich wykonaniem, albo po, na podstawie faktury okazanej przez pracownika. Co ważne, w niektórych przypadkach niezbędne będzie okazanie lekarzowi medycyny pracy innych wyników badań, przeprowadzonych wcześniej - w każdym z takich przypadków zostaniesz o tym odpowiednio szybko poinformowany i poinstruowany co do kolejności podejmowanych działań.

Niemniej, badanie wstępne to nie wszystko - są jeszcze badania okresowe, które w wielu zawodach będą absolutnie niezbędne. Mają one za zadanie potwierdzić, że pracownik jest zdolny do pełnienia obowiązków na tych samych warunkach pracy, które określała jego poprzednia umowa. Dotyczy to zawodów, podczas pracy w których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. Należy ponadto pamiętać, że badania należy powtórzyć po wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli czas pomiędzy podjęciem pracy u nowego pracodawcy jest dłuższy niż 30 dni.

Lekarz medycyny pracy i jego rola

Lekarz prowadzący badania zakresu medycyny pracy musi posiadać odpowiedni certyfikat, udowadniający jego specjalizację. Wbrew częstej, choć mylnej opinii, funkcji tej nie może pełnić dowolny internista. Dlatego też niezmiernie ważnym jest, aby udać się do lekarza wskazanego nam przez pracodawcę, a jeżeli ten dał nam w wyborze dowolność, to wówczas sami musimy pamiętać o tym, by zgłosić się do odpowiedniego specjalisty.

Jak już udało nam się wyżej wspomnieć, lekarz medycyny pracy pełni kluczową rolę na rynku pracy, dbając o bezpieczeństwo osób zatrudnianych. Na podstawie stanu zdrowia pracownika decyduje on o tym, czy ów może podjąć się pracy na określonym stanowisku. Biorąc pod uwagę ilość rozmaitych profesji i potencjalnych zagrożeń z nimi związanych, omawiany specjalista musi dysponować szerokim zakresem wiedzy.

Badanie wstępne do pracy - przebieg

W trakcie wizyty, lekarz medycyny pracy dokładnie Cię przebada - zarówno pod kątem ogólnym, jak i pod kątem możliwości wykonywania pracy na określonym stanowisku. Badanie rozpocznie się od szczegółowego wywiadu, podczas którego będziesz musiał poinformować lekarza medycyny pracy o takich faktach swojego życia jak:

  • Przebyte operacje,
  • Przyjmowane leki,
  • Nałogi,
  • Przebyte choroby,
  • Choroby przewlekłe.

W niektórych przypadkach będziesz wcześniej zobowiązany do wykonania innych badań lekarskich, polegających na pobraniu próbki kału czy moczu, a w niektórych również krwi. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy w grę wchodzą badania sanitarno-epidemiologiczne, uprawniające Cię do pracy w gastronomii. Istotne może się również okazać RTG klatki piersiowej, jednak jak już opisywaliśmy wyżej, pracodawca każdorazowo poinformuje Cię o niezbędnych badaniach dodatkowych wystawiając skierowanie.

Ostatecznie, w gabinecie lekarza medycyny pracy zostaniesz również poddany kilku standardowym badaniom, mającym za zadanie sprawdzić Twoją koordynację ruchową czy wzrok. Zostaniesz również osłuchany i wykonany zostanie pomiar ciśnienia krwi.

Gdzie najlepiej szukać pracy w Bydgoszczy?

Bez względu na to, czy badania wstępne do pracy w Bydgoszczy będą Ci potrzebne czy nie, warto przede wszystkim wiedzieć, gdzie pracę można znaleźć najefektywniej. Zasadniczo istnieją trzy sposoby, dzięki którym bez problemu znajdziesz zatrudnienie w tym mieście, choć wyłącznie jedna z metod będzie w stanie pozytywnie zaskoczyć Cię swoją efektywnością.

Naturalnie mowa w tym przypadku o internecie i wszelkiego typu portalach ogłoszeniowych, dzięki asyście których pracodawcy mogą przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni, bez trudu weryfikując dziesiątki nadsyłanych ku nim aplikacji. Poszukujący zatrudnienia z kolei mają okazję ku temu, by w ciągu jednego tylko dnia odpowiedzieć na dziesiątki najrozmaitszych anonsów spełniających ich wymogi. Dlatego też, najlepszym co możesz zrobić jeśli chcesz szybko zdobyć intratną posadę, będzie rzut oka na najnowsze oferty pracy z Bydgoszczy - na pewno bez trudu znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie!

W niektórych przypadkach warto skorzystać także z możliwości bezpośredniego kontaktu z pracodawcą. Na tę opcję kuszą się zazwyczaj studenci i uczniowie poszukujący praktyk zawodowych czy stażu, choć nie jest to metoda zarezerwowana wyłącznie dla nich. Musisz mieć jednak na uwadze, że nie jest to sposób nieodzownie gwarantujący sukces - pracodawca może bowiem w danej chwili nie prowadzić rekrutacji na interesujące Cię stanowiska pracy, jednak możesz być pewien, że jeżeli wypadniesz przed nim wystarczająco dobrze, to Twoja kandydatura zostanie priorytetowo potraktowana podczas najbliższego naboru.

Ostatnią z godnych polecenia opcji jest wizyta w lokalnym urzędzie pracy i przejrzenie najnowszych ze znajdujących się tam ofert. Wbrew obiegowej opinii, na zatrudnienie za pośrednictwem tego urzędu liczyć mogą nie tylko pracownicy fizyczni, cechujący się niewielkim doświadczeniem czy niskimi kwalifikacjami, ale również wysokiej klasy specjaliści o wykształceniu wyższym. W niektórych przypadkach warto rozważyć również zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna, by przy okazji poszukiwania zatrudnienia móc cieszyć się z przysługujących bezrobotnym benefitów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej