Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Osiedle Podniebne Ogrody to 21 budynków, które w dekadę powstaną na rozległym obszarze 5 hektarów pomiędzy ulicami Biedaszkowo, Żwirki i Wigury oraz Kossaka. Przed laty teren ten zamierzano przeznaczyć pod stadion piłkarski. Usypano nawet wały pod trybuny. Na tym jednak się skończyło.
Potencjał działki sąsiadującej z lotniskiem aeroklubowym i Portem Lotniczym Bydgoszcz dostrzegł uznany gracz na kujawsko-pomorskim rynku deweloperskim - Apro Investment. Obecnie mało który inwestor może pochwalić się równie dużym terenem pod budowę osiedla, w dodatku w tak pożądanej przez nabywców nieruchomości okolicy jaką jest w Bydgoszczy Górzyskowo.

Tu będzie się dobrze mieszkać

- Projektując Podniebne Ogrody postawiliśmy sobie za cel stworzenie miejsca, gdzie po prostu będzie się dobrze mieszkać - mówi Michał Deptuła, manager ds. sprzedaży i marketingu w Apro Investment. Jak to osiągnąć, inwestor zapytał swoich klientów. - Wszystkie wprowadzone udogodnienia to odpowiedź na potrzeby przyszłych mieszkańców, o których komunikują na spotkaniach z naszymi doradcami w biurach sprzedaży, na targach lub za pośrednictwem przygotowanych przez nas ankiet. Pierwsza istotna sprawa, na którą zwracają uwagę to części wspólne - aspekt często zaniedbywany przez deweloperów, ale okazuje się, że dla przyszłych mieszkańców jeden z kluczowych - zdradza przedstawiciel inwestora.

Materiał promocyjny Apro InvestmentMateriał promocyjny Apro Investment 

- Postanowiliśmy stworzyć rozwiązania, które będą nie tylko dobrze wyglądać na wizualizacjach, ale okażą się nowatorskie - mówi Michał Deptuła. W efekcie zabudowa Podniebnych Ogrodów stworzy nowy duży miejski kwartał, ale pomyślany tak, by zapewnić mieszkańcom prywatność i spokój.
Wysokość budynków nie przekroczy czterech kondygnacji, a ich umiejscowienie na działce da mieszkańcom poczucie przestrzeni. Poza mieszkaniami deweloper stworzył też miejsca dla lokali usługowych. Te ulokowane zostaną na parterach po stronie ulicy Żwirki i Wigury.
- W głębi osiedla powstanie przestrzeń dedykowana jedynie mieszkańcom - zapewnia inwestor.

Samochody ustępują pieszym

Jak można zobaczyć na wizualizacjach, przez środek osiedla pobiegnie droga, która skomunikuje wszystkie budynki. Jednak samochody nie mają przecinać osiedla. - Naziemne miejsca postojowe zaprojektowaliśmy jedynie po zewnętrznej części Podniebnych Ogrodów. Na terenie wewnętrznym priorytet będą mieli piesi. Samochody wjeżdżać mają tu tylko na krótko.
Deweloperowi zależy na ograniczeniu prędkości na terenie osiedla. W przestrzeni jezdni pojawią się naturalne szykany - drzewa zasadzone tak, by wymusić na kierowcach większą uwagę i uniemożliwić szybką jazdę. Projektanci zadbali również, by na osiedle nie wjeżdżały osoby postronne. Wjazdy zostaną ograniczone szlabanami.   
Deweloper zrezygnował za to z tradycyjnego ogrodzenia osiedla. Barierą okaże się umiejętnie zaprojektowana zieleń i architektura terenu - skarpy czy nasypy.

Materiał promocyjny Apro InvestmentMateriał promocyjny Apro Investment 

Przestrzeń dla sąsiedzkiej integracji 

Centrum osiedla stanowić będzie duży plac rekreacyjny. Powstanie w konsultacji z mieszkańcami. -  Tworzenie nowych osiedli zawsze widzimy jako sprzężenie pracy projektantów z sugestiami przyszłych mieszkańców, czyli faktycznych użytkowników rozwiązań, jakie wprowadzimy. Ostatecznie to ich głos i komfort są najważniejsze - mówi Michał Deptuła. - Oczywiście wyjdziemy z konkretną propozycją. Zależy nam, by było to miejsce atrakcyjne dla wszystkich grup wiekowych. Mają się tu doskonale bawić nie tylko dzieci. Każdy ma się tu czuć dobrze. W ten sposób chcemy doprowadzić do jak największej integracji mieszkańców. Jak pokazują badania, to jeden z najważniejszych aspektów, który sprawia, że dane osiedle staje się dla ludzi atrakcyjne. Mieszkańcy mają szansę się poznać i polubić. To kolejny krok do osiągnięcia naszego celu jakim jest osiedle, gdzie po prostu się dobrze mieszka - przedstawiciel inwestora przypomina o idei Podniebnych Ogrodów.
Tę samą rolę miejsca sąsiedzkich spotkań będą spełniać lokale usługowe, które w pierwszej kolejności mają odpowiadać na codzienne potrzeby mieszkańców. To tutaj mają codziennie widywać się kupując prasę czy robiąc poranne zakupy na śniadanie.

Materiał promocyjny Apro InvestmentMateriał promocyjny Apro Investment 

Żyjąc pod zielonym dachem

- Pracując nad koncepcją osiedla, zespół projektowy sięgał do innowacyjnych rozwiązań proekologicznych -  podkreśla Michał Deptuła. Lokalizacja i aranżacja Podniebnych Ogrodów ma pozwalać na unikatowy kontakt z naturą. Dlatego jednym z największych atutów osiedla będzie bogata roślinność. To przyjazne środowisku nowatorskie podejście  nie tylko wpisuje się w ideę zrównoważonego budownictwa, ale  przede wszystkim przynosi wymierne korzyści mieszkańcom.

- Na Osiedlu Podniebne Ogrody zastosowane zostaną zielone dachy - opowiada Michał Deptuła. - To rozwiązanie oryginale nie tylko pod względem estetycznym. Pokrywająca dach roślinność ekstensywna -  m.in. mchy, zioła i trawy - chłonie wodę deszczową, która jest filtrowana i odparowuje do atmosfery. Dzięki temu ograniczone zostaje odprowadzanie wód opadowych do kanalizacji. Rozwiązanie to poprawia mikroklimat otoczenia - tłumaczy inwestor.  Kwitnący dach przyczynia się  do redukcji szkodliwego dwutlenku węgla. Rośliny produkują tlen i pełnią rolę filtra, który skutecznie oczyszcza miejskie powietrze z kurzu, sadzy czy ołowiu  i jednocześnie je nawilża.  Budynek pokryty zielonym dachem jest też bardziej energooszczędny i daje większy komfort życia swoim mieszkańcom - w czasie zimy zapobiega dużym stratom ciepła, a latem chroni przed nadmiernym nagrzewaniem, co skutecznie ogranicza negatywne zjawisko „miejskiej wyspy ciepła".  

Idąc za najlepszym przykładem Europy 

Inwestor zaplanował również stworzenie ponad 500 m kw. ogrodów deszczowych. Nasadzenia roślin, które tworzyć będą naturalną retencję to doskonały pomysł na zagospodarowanie i uszlachetnienie wód opadowych, w który  inwestują  już duże europejskie miasta m.in. Holandii, Niemiec czy Skandynawii, czego jednym z najlepszych przykładów jest choćby Berlin. W Polsce, która jest krajem mocno deficytowym jeśli chodzi o wodę, największy system małej retencji wykorzystujący ogrody deszczowe powstał w Gdańsku.

Materiał promocyjny Apro InvestmentMateriał promocyjny Apro Investment 

- Ogród deszczowy obsadzony tzw. roślinnością hydrofitową, która szczególnie lubi wilgoć, w naturalny sposób absorbuje wodę z gwałtownych i obfitych opadów - tę która trafia do niego bezpośrednio oraz tę, która spływa z dachów i ulic miasta. Zatrzymana przez rośliny woda nie spływa w całości do kanalizacji a jest stopniowo oddawana do atmosfery. To istotne, zwłaszcza w okresach suszy. Podczas upałów rośliny dzielą się wodą z otoczeniem, obniżają temperaturę i nawilżają powietrze, co z kolei znów pozytywnie wpływa na mikroklimat otoczenia, w którym żyjemy - wyjaśnia Michał Deptuła.

Zamiast trawnika kwitnąca łąka

Na osiedlu Podniebne Ogrody Apro Investment zastosuje też łąki kwietne. - Będą oddzielały miejsca postojowe ulokowane na zewnątrz osiedla od części mieszkalnej. Jednocześnie stworzą interesującą bioróżnorodną przestrzeń. Będzie to festiwal barw rozmaitych gatunków roślin - atrakcyjnych nie tylko dla oka, ale ponownie wartościowych ekologicznie, przyciągających owady zapylające, ptaki czy małe ssaki -  zapewnia Michał Deptuła.
Przekonuje, że dzięki nowatorskiemu wykorzystani przestrzeni zielonych uda się uzyskać teren, który nie tylko będzie doskonale wyglądał, pełnił ważną rolę w sensie przyrodniczym, ale również nie będzie wymagał dużych nakładów finansowych i pracy przy utrzymaniu. Kwietne łąki to najlepsza alternatywa dla uciążliwych i kosztownych w opiece tradycyjnych trawników. Nie trzeba ich regularnie kosić, podlewać ani nawozić.

Materiał promocyjny Apro InvestmentMateriał promocyjny Apro Investment 

Pierwsze klucze latem 2022 roku

Zaawansowane są już prace przy budowie I etapu Podniebnych Ogrodów. - Konstrukcje trzech budynków oznaczonych literami D, E oraz J zobaczyć można od strony ulicy Żwirki i Wigury. Dwa pierwsze budynki są ponadto zintegrowane łącznikiem (budynkiem D1), w którym ulokowane zostaną lokale usługowe. Powstaną tu też mniejsze tereny rekreacyjne. Pierwsi mieszkańcy osiedla odbiorą klucze do swoich nowych mieszkań już w sierpniu przyszłego roku - opisuje postęp prac Agata Biesaga, doradca klienta w Apro Investment.  

Deweloper już planuje kolejne etapy budowy. - Jeszcze w tym roku rozpoczniemy realizację i sprzedaż  budynków oznaczonych literami H, I oraz M zlokalizowanych w głębi działki, w sąsiedztwie terenu rekreacyjnego w centrum docelowego osiedla - zdradza Agata Biesaga.

Mieszkania na miarę potrzeb

- W pierwszym etapie inwestycji oferujemy w sumie 95 mieszkań o powierzchni od około 30 do 100 m kw. - wylicza Agata Biesaga. Ceny wahają się od 6,5 do 7,8 tys. zł za m kw. Warto dokładnie przyjrzeć się ofercie. Dostępne są zarówno kawalerki jak i duże rodzinne mieszkania o różnej ekspozycji i urozmaiconych, dobrze przemyślanych rozkładach.
Dla rodziny doskonałe będzie m.in. blisko 90-metrowe mieszkanie - oferujące w jednej części idealne dla dzieci, sąsiadujące z łazienką dwie sypialnie z wyjściami na loggię, w centralnej przestronny salon z aneksem kuchennym i w kolejnej części prywatną przestrzeń dla rodziców: z dużą sypialnią z wyjściem taras, garderobą i jeszcze jedną łazienką.
Bez trudu wybrać też można pierwsze mieszkanie dla dwojga z salonem połączonym z aneksem kuchennym oraz sypialnią i szerokim tarasem, na który wyjść można z obu pokoi.
Z myślą o seniorach wybrać można komfortową kawalerkę na parterze z niedużym ogródkiem.
Jak łatwo zauważyć, wszystkie mieszkania oferują kontakt z zielonym otoczeniem osiedla. - Do wszystkich mieszkań na parterze przynależą ogródki, mieszkania na wyższych kondygnacjach posiadają balkony, loggie lub tarasy.

Materiał promocyjny Apro InvestmentMateriał promocyjny Apro Investment 

Komfortowa enklawa spokoju

Nowoczesna architektura Podniebnych Ogrodów to nie wszystko. Apro Investment wykorzystał najnowsze technologie budownictwa, by stworzyć jak najbardziej komfortową przestrzeń do życia.  
- Niewątpliwym atutem mieszkań są duże przeszklenia, które pozwalają cieszyć się dobrym doświetleniem pomieszczeń ładnym widokiem, którego nic już nie zasłoni. Bliskość lotniska daje gwarant, że w pobliżu nie powstanie żadna wysoka zabudowa - mówi Marzena Żmuda-Czekaj - doradca klienta w Apro Investment. - Nie należy się natomiast obawiać sporadycznego hałasu samolotów. Okna trójszybowe o podwyższonym profilu akustycznym są w naszych budynkach standardem, podobnie jak rolety zewnętrzne w każdym oknie. Również samo zastosowanie zieleni izolacyjnej działa niczym naturalna dźwiękowa bariera. Zielone dachy pochłaniają hałas, tak więc tworzą cichsze otoczenie, zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz - wylicza akustyczne zalety budynków Marzena Żmuda-Czekaj.

Podczas budowy inwestor stosuje również maty fonostop. Pozwalają one dodatkowo wygłuszyć uderzenia w posadzkę. Zastosowanie takiego rozwiązania znacznie uchroni wnętrza mieszkań przed codziennym zgiełkiem. O komforcie mieszkańców stanowić mają też cichobieżne windy z poziomu hali garażowej czy wideodomofony.

W budynkach nie zabraknie też licznych komórek lokatorskich o różnych metrażach. Znajdować się będą w hali garażowej, ale też na poszczególnych kondygnacjach. Dodatkowo na parterach ulokowane będą pomieszczenia, gdzie będzie można wygodnie przechować m.in. wózek dziecięcy czy rower.

Materiał promocyjny Apro InvestmentMateriał promocyjny Apro Investment 

Lider na rynku deweloperskim

Nowatorstwo i dbałość o detale przy tworzeniu kolejnych projektów towarzyszy inwestorowi od ponad 16 lat. Spółka Apro Investment jest  jednym z prężniej rozwijających się deweloperów w regionie z szerokim portfolio. Od początków swej działalności nieprzerwanie zajmuje się realizacją budynków wielorodzinnych oraz obiektów komercyjnych takich jak parki i centra handlowe czy biurowce.
Na bydgoskim rynku mieszkaniowym firma znana jest z takich inwestycji jak Dworcowa 13, Kasztanowa 41 oraz Osiedle Wyzwolenia.

Już tą pierwszą inwestycją deweloper pokazał swoje pionierskie spojrzenie na budownictwo mieszkaniowe. Doskonale pogodził najwyższej klasy nowoczesną architekturę z otaczającą historyczną zabudową i troską o komfort mieszkańców. Określenia prestiż i elegancja stały się wyznacznikiem efektownej kamienicy o lustrzanej elewacji, która w 2011 roku zdobyła Grand Prix w  konkursie „Budowa na medal Pomorza i Kujaw". Grand Prix przyznano inwestorowi również w 2017 i 2018 roku. Firma Apro Investment odznaczona została również wieloma innymi branżowymi wyróżnieniami, m.in. w toruńskim Konkursie Obiekt Roku w kategorii Budynki Mieszkalne Wielorodzinne 2014. Jurorzy każdorazowo doceniają wysoką jakość architektury, wychodzenie naprzeciw najnowszym trendom budownictwa i urbanistyki oraz najlepsze praktyki w tworzeniu komfortowej przestrzeni do życia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.