Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Bydgoszcz to miasto o długiej, sięgającej średniowiecza historii z niemal 360-tysięczną społecznością. Swój wyjątkowy charakter największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego zawdzięcza położeniu, a zwłaszcza rzekom, wzdłuż których rozkwitła architektura Starego Miasta. To właśnie dzięki temu Bydgoszcz może pochwalić się jednym z najbardziej malowniczych Śródmieść w Polsce, gdzie fasady budynków niemal stykają się z taflą wody. Na pocztówkach z Bydgoszczy często zobaczyć można chociażby zabytkowy zespół architektoniczny Starego Miasta zbudowany bezpośrednio nad rzeką Młynówką. To tzw. Wenecja Bydgoska czyli urokliwy ciąg XIX- wiecznych kamienic stanowiący południową oraz zachodnią pierzeję rzeki Młynówki oraz Wyspy Młyńskiej.

 Murapol Osiedle Akademickie | Szeroka oferta mieszkań w Fordonie Murapol Osiedle Akademickie | Szeroka oferta mieszkań w Fordonie 

1. Dlaczego chcemy mieszkać w Bydgoszczy? Co oferuje Fordon?

Rzeki do dziś nadają rytm kulturalnemu i turystycznemu obliczu miasta. Spacer bulwarami nad wodą to jeden z ulubionych sposobów wypoczynku mieszkańców, a także coraz liczniej odwiedzających miasto turystów z całej Polski. Nic dziwnego, że chętnie tu przyjeżdżają, bo unikatowy w skali Polski sposób, w jaki Bydgoszcz wkomponowała się w rzeczny krajobraz, liczne kładki, mosty i bulwary nadrzeczne sprawiają, że miasto bywa nazywane polskim Amsterdamem lub Wenecją.
W dzielnicy Fordon popularnymi miejscami wypoczynku są Park Milenijny, a także zielone tereny ze stawami w rejonie ul. Akademickiej. Co ciekawe, miasto chce zrewitalizować je i stworzyć pełen atrakcji Park Akademicki. Zgodnie z planami mają tu powstać m.in. ścieżki piesze i rowerowe, promenady, kładki, plaża i budki lęgowe dla żyjących tu licznych gatunków ptaków.
Coraz bardziej atrakcyjny rynek pracy, doskonała infrastruktura komunikacyjna, a także kilka szkół wyższych kształcących tysiące studentów z całej Polski sprawiają, że Bydgoszcz staje się jednym z najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce. Postęp widać tu też na rynku mieszkaniowym, bo z roku na rok przybywa tu nowych inwestycji deweloperskich.

2. Zakup nowego mieszkania. Ważna jest lokalizacja

Czym kierować się przy wyborze mieszkania z rynku pierwotnego w Bydgoszczy? Pierwszym aspektem, na który oczywiście najczęściej zwracamy uwagę, jest lokalizacja. Dziś, gdy jesteśmy coraz bardziej mobilni, niekoniecznie największą popularnością cieszą się mieszkania w ścisłym centrum miasta. Za to zdecydowanie lokalizacja musi zapewniać komfortową i wygodną codzienność, być blisko parku i w miejscu, skąd można dojechać do Śródmieścia w 15-20 minut. Ważne, by blisko inwestycji znajdowały się przystanki komunikacji miejskiej, wtedy samochód można zostawić w garażu, a do pracy i szkoły jeździć autobusem lub tramwajem. Taką lokalizacją w Bydgoszczy jest chociażby dzielnica Fordon, która w ostatnich latach rozwija się dynamicznie m.in. za sprawą swojego akademickiego charakteru. Warto zauważyć, że swoista „moda na Bydgoszcz” wpływa na zainteresowanie mieszkaniami w celach inwestycyjnych. W tym kontekście popularnością cieszą się chociażby mieszkania zlokalizowano w pobliżu biurowców czy ośrodków naukowych. Nie może to dziwić, w końcu w Bydgoszczy co roku przybywa nowych studentów, miejsc pracy, a więc i specjalistów, którzy szukają dla siebie nowego mieszkania na wynajem.

3. Sprawdź doświadczenie dewelopera

Jednym z podstawowych kryteriów branych pod uwagę przy wyborze nowego mieszkania jest doświadczenie dewelopera i liczba wcześniej zrealizowanych projektów. Dużo pewniej będziemy się czuli, wiedząc, że nasze mieszkanie buduje deweloper, który zrealizowała dziesiątki budów. Dodatkowo warto sprawdzić, czy biuro sprzedaży dewelopera znajduje się na terenie inwestycji. Wtedy wspólnie z doradcą będzie można odbyć spacer po budowie i zobaczyć powstawanie swojego przyszłego osiedla. Dobrze, jeśli inwestor może też pokazać nam swoje branżowe wyróżnienia i nagrody.

Murapol Osiedle Akademickie | osiedle wśród zieleniMurapol Osiedle Akademickie | osiedle wśród zieleni 

- Nasi klienci w trakcie spotkań i rozmów przed zakupem mieszkania podkreślają często, że uznana marka dewelopera wzbudza zaufanie i wpływa na podjęcie ostatecznej decyzji - zauważa Anna Gwiazda, Regionalny Dyrektor Sprzedaży w Grupie Murapol, jednego z wiodących deweloperów w Polsce. To firma z 19-letnim doświadczeniem, budująca do tej pory m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście czy na Śląsku. Do dziś Murapol wybudował ok. 300 bloków, w których zamieszkało blisko 50 tys. osób.
Grupa Murapol z przytupem debiutuje właśnie na bydgoskim rynku nieruchomości. Deweloper wkrótce rozpocznie realizację jednego z największych i najnowocześniejszych projektów w mieście – Murapol Osiedle Akademickie. W dzielnicy Nowy Fordon, między kampusem Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, a rozległymi terenami rekreacyjnymi zbuduje blisko 700 mieszkań w kameralnych, 4-piętrowych budynkach.

4. Jakiego mieszkania szukasz?

Jeśli postawimy na dobrą lokalizację i sprawdzonego dewelopera, pozostaje pytanie, jakie mieszkanie wybrać? Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych preferencji, ale z badań Grupy Murapol wynika, że w ostatnich latach najchętniej wybierane są mieszkania kompaktowe o średnich metrażach (40-60 mkw.). Istotną rolę odgrywa dziś bowiem nie tylko sama powierzchnia, ale funkcjonalność i przemyślany układ lokalu.

- Klienci bardzo często zwracają uwagę na to czy do mieszkania przynależy duży balkon lub ogródek. Nic dziwnego, własny kawałek zieleni w środku miasta lub duży balkon z ładnym widokiem, z pewnością zwiększają atrakcyjność mieszkania – podkreśla Anna Gwiazda z Murapolu.

Murapol Osiedle Akademickie | Nowa inwestycja w FordonieMurapol Osiedle Akademickie | Nowa inwestycja w Fordonie 

Sprawdź ofertę nowych mieszkań

Warto też pomyśleć o tym, gdzie zaparkujesz swój samochód, zwłaszcza, że statystycznie polskie rodziny posiadają już zwykle więcej niż jedno auto. Twórcy nowych osiedli biorą to pod uwagę już na etapie projektowania, starając się zapewnić optymalną liczbę miejsc parkingowych. A możliwość zakupu miejsca postojowego w garażu to jedno z ważniejszych kryteriów wyboru wśród kupujących.

5. Smart home w mieszkaniu daje oszczędności

Dziś deweloperzy coraz częściej również w mieszkaniach z segmentu popularnego i tzw. affordable premium (przystępne cenowo lokale o wyższym standardzie) sięgają po innowacyjne rozwiązania technologiczne, jak np. system smart home. Pozwala on za pomocą np. tabletu sterować ogrzewaniem, wodą czy elektryką w mieszkaniu, a także na kontrolę zużycia mediów. Dodatkowo niektórzy deweloperzy w trosce o zdrowie swoich lokatorów wprowadzają rozwiązania podnoszące jakość powietrza. Tak zrobiła Grupa Murapol, która w standardzie mieszkań w swoich projektach, także tego najnowszego w Bydgoszczy, oferuje oprócz opcji smart home również pakiet antysmogowy. To system nowoczesnych filtrów chroniących przed zanieczyszczeniami, alergenami i owadami.

Murapol Osiedle Akademickie | Poznaj ofertę mieszkań w nowej inwestycjiMurapol Osiedle Akademickie | Poznaj ofertę mieszkań w nowej inwestycji 

Więcej informacji na murapol.pl

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.