Zamiast głosowania w płatnym plebiscycie na "Osobowość Roku" proboszcz bazyliki św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy prosi o wsparcie w organizacji pomocy dla ubogich. Zbiórka "Ks. Sławomir Bar dla Ubogich" rozkręca się w szybkim tempie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ks. Sławomir Bar jest jednym z setek, a na skalę kraju tysięcy osób nominowanych przez media należące do PKN Orlen do plebiscytu "Osobowość Roku". W Kujawsko-Pomorskiem są to "Gazeta Pomorska", "Express Bydgoski" i toruńskie "Nowości".

Największe kontrowersje wzbudza w nim sposób oddawania głosów, które są płatne. Można wysłać nieograniczoną liczbę SMS-ów - każdy po 3 zł 69 gr - lub kupić pakiet głosów przez internet. Do głosów dostaje się e-wydania gazet. Zatem jeśli ktoś wyśle sto SMS-ów, zwiększy statystyki sprzedaży orlenowskich mediów o sto e-wydań. Warto podkreślić, że plebiscyt nie jest nowym pomysłem. Istniał jeszcze przed przejęciem gazet regionalnych przez Orlen. - Różnica jest taka, że teraz pompowane są tu  potężne pieniądze z Orlenu, nawet nie trzeba walczyć o rynek - mówi jeden z byłych redaktorów "Expressu Bydgoskiego".

Sam zespół dziennikarski bydgoskich dzienników dystansuje się od plebiscytu. - Jest narzucony nam przez centralę Polska Press. Nie podoba i nie podobał nam się taki regulamin głosowania, bo stawia nas w złym świetle w oczach znacznej części czytelników - mówią.

Nie wszystkich. Część prosi o głosowanie na nich przez media społecznościowe i publikuje "dyplom" przesłany mailem z nominacją. 

Pierwszy w Bydgoszczy swój sprzeciw wobec nominowania go w "Osobowości Roku" wyraził były prezydent Bydgoszczy, radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz. Szybko dołączyła do niego wiceprzewodnicząca rady miasta Joanna Czerska-Thomas. Im nie tylko nie podobało się płatne głosowanie, ale też rezygnacją zademonstrowali poparcie dla wolnych mediów, które nie są sterowane przez polityków.

Marek Ciesielski, prezes Makroregionu Wielkopolska, Kujawsko-Pomorskie Polska Press wyjaśniał na naszych łamach: - Plebiscyt na Osobowość Roku, jak i inne plebiscyty SMS-owe to już wieloletnia tradycja. Mechanizm nominowania kandydatów i samego głosowania to także jednorodna formuła stosowana od wielu lat. Od początku prowadzenia plebiscytów SMS-owych mieliśmy do czynienia z rezygnacjami kandydatów z różnych powodów i to nie jest nic nadzwyczajnego. Odnosząc się do pytania o „rezygnacje ze względów ideologicznych" - bez wchodzenia w dyskusje semantyczne: to chyba jednak świadczy dobrze o samych nominacjach, nieprawdaż? Gdyby były „tendencyjne" to przecież nie byłoby komu rezygnować.

Ks. Sławomir Bar: Zamiast głosowania pomaganie

Cieszący się wielką popularnością w Bydgoszczy proboszcz bazyliki św. Wincentego a Paulo poprosił za pośrednictwem profilu "Bazylika Pomaga", żeby zamiast głosowania na niego w plebiscycie "Osobowość Roku" wesprzeć akcje pomocowe organizowane przez jego parafię. 

- Zamiast nominacji i plebiscytów wskoczcie na Szczytny Cel i oddajcie cegiełki głosy na cel pod nazwą "Ksiądz Sławomir Bar dla Ubogich" - apelują współpracownicy księdza proboszcza. - W ten sposób również możemy wyróżnić Człowieka, który zasługuje na uznanie wielu ludzi, ale nie o to w tym chodzi. Nie o wyróżnienia. Chodzi o to, by dalej mieć możliwości utrzymania i budowania tego, co dzieje się od wielu, wielu lat. A bez Was wszystkich będzie to trudne. Pomóżmy wesprzeć cele, do których proboszcz bazyliki dąży.

Dodają też: "Wbrew pozorom nie budujemy tylko wszelakiej możliwości pomocy materialnej, ale dzięki temu również tworzą się przyjaźnie, stajemy się rodzinami, choć nie po krwi - dla osób, które po prostu tego potrzebują, często nie wiemy, że uczymy się jeden od drugiego, dajemy wzorce do naśladowania i wszyscy przekazujemy wzorce, których w tych czasach często brakuje. A to dzięki temu, którego tyle razy tu wymieniamy".

Przypomnijmy, że ekipa z bazyliki pod wodzą ks. Bara właśnie zaczęła przebudowę jednej z kaplic kościelnych. Mieścić ma się w niej bar mleczny, w którym każdy potrzebujący będzie mógł zjeść za darmo albo za tyle, na ile go stać. Bar powinien zostać otwarty już na przełomie marca i kwietnia. 

- Obecnie w jego kościele codziennie gotuje się zupę średnio dla 200-300 potrzebujących, a w sobotę są kanapki. W Bydgoszczy jest bardzo dużo osób starszych i samotnych, które stać tylko na jeden lub dwa posiłki dziennie - informuje ks. Bar.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A wyborcza, jako organ PO, nie robi takich plebiscytów?
  już oceniałe(a)ś
  1
  6