Już od czwartku (6 października), w ramach ogólnopolskich obchodów Nocy Księgarń wydarzenia promujące czytelnictwo i ćwiczenie umysłu. Co się dzieje w Bydgoszczy i okolicach?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Serdecznie zapraszam na wydarzenia, które przygotowałam w najmniejszej księgarni w Polsce - mówi Justyna Tessa, właścicielka księgarni "Tessa książki" - Odbędą się one w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Księgarń. Moja kameralna księgarnia co prawda mieści się na wsi, ale ta wieś to Lisi Ogon, tylko 1 km za Bydgoszczą, a księgarnia znajduje się  w salonie drzwi Tessa, przy ul. Bydgoskiej 15. Wszystkie propozycje są zupełnie darmowe. Jedynie jeśli ktoś będzie miał nieodpartą wolę zakupu książek, to za książki trzeba płacić. Ale na szczęście mnóstwo książek ma ceny kiermaszowe - dodaje Tessa. Więcej informacji o księgarni i wydarzeniach festiwalu: TUTAJ

Na obchody Nocy Księgarń zaprasza również bydgoska księgarnia Toniebajka, prowadzona przez Piotra Kiktę. Już w najbliższy czwartek, 6 października od godziny 18.30 w Toniebajce przy ul. Marszałka Focha 2  będzie można wziąć udział w organizowanym przez kwartalnik "Przekrój" XIV Ogólnopolskim Turnieju Rozwiązywania Krzyżówek, a w sobotę (8 października) Piotr Kikta poleca warsztaty poświęcone serii książek o Albercie Albertsonie.

Noc Księgarń to ogólnopolski festiwal organizowany od 2019 roku przez dystrybutora książek OSDW Azymut (Grupa PWN). W jego ramach w księgarniach odbywają się m.in. spotkania autorskie, debaty, warsztaty, kiermasze czy koncerty. Co roku do inicjatywy przyłączają się dziesiątki instytucji, organizacji oraz ponad 100 niezależnych księgarń z całej Polski. Festiwal promuje niezależne księgarnie stacjonarne.

Wydarzenia w ramach Nocy Księgarni:

6 października 2022 czwartek

Toniebajka godz.18.30

XIV Ogólnopolski Turniej Rozwiązywania Krzyżówek.

7 października 2022 piątek

"Tessa książki" godz. 17 

"Drzwi do rozmowy o książkach wychowujących". - To będzie spotkanie, podczas którego porozmawiamy o tym, jakimi książkami chcielibyśmy otaczać nasze dzieci, aby dobrze je wychować. Szkolny kanon lektur zadowala mało kogo. Zaprosiłam kilku specjalistów, jednak zachęcam do udziału przede wszystkim rodziców złaknionych dobrej lektury dla swoich dzieci w wieku szkolnym. Można przynieść książkę, którą chciałoby się zarekomendować - mówi Justyna Tessa.

"Tessa książki" od godziny 17.15 do 19.55 i od 21 do 22.

Kiermasz książek po zmroku z możliwością zakupu książek - w cenach regularnych jak i specjalnych - z ekstrarabatami i tańszych zakupów pakietowych, a także książek z drugiej ręki (godzinna przerwa na wysłuchanie w skupieniu przecudnej opowieści).

"Tessa książki" godz. 20.

Drzwi do opowieści: mity nordyckie i opowiadania o wikingach (Karawana opowieści). - To wydarzenie szczególnie polecam uwadze, bo udało mi się zaprosić najlepszego opowiadacza, jakiego osobiście słuchałam. Opowieść przeznaczona głównie dla dorosłych - dodaje Tessa. 

 8 października 2022 sobota

"Tessa książki" godz. 11.30 

Podchody książkowe. Minigra terenowa dla dzieci 7-13 lat. - Tutaj, aby przebieg był sprawny, poproszę o zapisanie dzieci na adres mail: justyna@tessa.com.pl - mówi właścicielka księgarni.

Toniebajka, godz. 11:30 - 12:30

 Warsztaty z Albertem Albertsonem

50 lat temu ukazała się w Szwecji pierwsza książka o Albercie Albertsonie, pomysłowym kilkulatku, który odkrywa otaczający go świat, zadając przy okazji wiele pytań. Dzięki historiom, prezentującym jego przygody, najmłodsi mogą lepiej zrozumieć emocje, a także dowiedzieć się, jak sobie z nimi radzić. Do Polski opowieść "Dobranoc, Albercie Albertsonie" trafiła w przekładzie 10 lat temu. Autorką książek z serii o Albercie jest szwedzka pisarka Gunilla Bergström. Twórczość pisarki była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem