W piątek ul. Długa w Bydgoszczy znajdzie się w centrum zainteresowania. Od godz. 17 początek "Długiego Spaceru". Pokazujemy w szczegółach, co nas podczas niego czeka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dla Bydgoszczy ul. Długa przez wiele lat miała wyjątkowe znaczenie. Została wytyczona już w XIV w. podczas lokacji miasta. Przez długie lata stanowiła główną komunikacyjną oś Bydgoszczy i łączyła dwie miejskie bramy – wschodnią Kujawską i zachodnią Poznańską. Wraz z rozwojem miasta Długa stała się jedną z głównych ulic handlowych Bydgoszczy. Tak było jeszcze do lat 90. XX w. Rozwój centrów handlowych w mieście sprawił, że Długa zaczęła stopniowo podupadać. W ostatnich latach ożywa ponownie – głównie dzięki powstającym tu restauracjom i kawiarniom.

Czym jest „Długi Spacer"? To wydarzenie koordynowane przez Macieja Bakalarczyka, menedżera Starego Miasta i Śródmieścia, w które zaangażowały się osoby prowadzące swoją działalność na ul. Długiej i przyległych uliczkach. Impreza ma się rozpocząć w piątek o godz. 17, a zakończyć o godz. 23. Jej program wypełniają liczne atrakcje. 

Poniżej przygotowaliśmy specjalny przewodnik, który pozwoli zorientować się, co, gdzie i kiedy.

„Długi Spacer" w Bydgoszczy. Sprawdź program

„Długi Spacer" – początek o godz. 17.

Ulica Długa – od strony Wełnianego Rynku:

 • miniprezentacje dawnych bydgoskich etykiet piwnych i DJ set przy Piwo – Ty Nalewasz;
 • stoisko winyli i DJ set od sklepu muzycznego Nora Music;
 • Muzeum Mydła i Historii Brudu z okazji 10-lecia istnienia pokazuje zewnętrzną aranżację z pralek. Będzie można spróbować prania na tarze. Sklep z naturalnymi kosmetykami będzie działać do godzin nocnych;
 • uliczne wystawy artystów tatuażu od Pantery, Voron Tattoo.

 Ulica Długa – Jezuicka:

 • „Wieczór w Zachwycie" – wystawa podsumowująca program rezydencyjny „Znikając nad Wisłą" Fundacji W788;
 • projekcja filmu „Nowe życie" – godz. 17;
 • spotkanie przy ulicznym stole z Rozwijalnią, W788 i Koherencjami plus Wojtek Kotwicki DJ set;
 • dłużej otwarte będą sklepy, m.in. księgarnia Gratka, będą też specjalne oferty kulinarne od Ale Młyn.

Dalszy odcinek ul. Długiej:

 • występy Musso, Fashion Look i Wings Fahion oraz kawiarni Cafe Kino – standardy muzyki jazzowej na żywo (Kevin Gorzycki Quartet – godz. 17–18;
 • warsztaty w Karmelowej Krainie;
 • przy ul. Batorego Stara Mydlarnia oraz O Petit Delice ze specjalną ofertą;
 • introligatornia z warsztatami „Uszyj swój notes" (godz. 15.30–17.30). Warsztaty w pełnej zabytkowych narzędzi Introligatorni Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, a przed gmachem biblioteki wystawa zdjęć starej Bydgoszczy ze zbiorów biblioteki;
 • przed gmachem biblioteki na Długiej trzecia edycja „Made in Bydgoszcz" – nowe wydanie pokoju bydgoskiego, gdzie lokalni artyści zagrają hity z lat 70. i 80. – wystawa pokój designu w godz. 17–22, a muzyka od godz. 20 do 21.

Ulica Długa – Zaułek:

 • na Zaułku (podwórko biblioteki) targ designu, staroci i książek. Do tego wystawa designu bydgoskich rowerów oraz plenerowe kino, w którym biblioteka oraz fundacja Kino Pomorzanin i Old Film Festival zaproszą na projekcję wyjątkowego filmu „Bydgoski PERSIL 1935" (godz. 21), który zawiera unikatowe zdjęcia m.in. z bydgoskiej fabryki oraz sekwencję ukazującą piękno dawnej Bydgoszczy. Czyta Krystyna Czubówna;
 • przedpremierowa prezentacja fragmentów książki Anny Perlik-Piątkowskiej  „Pozdrowienia z bydgoskiego Starego Miasta – Rybi Rynek, Mostowa, Stary Rynek". 

Ulica Długa – okolice tramwaju i za ul. Podwale:

 • pokaz rzemiosła od Zamydlone, specjalne oferty od Receptury;
 • w okolicach tramwaju na Długiej 15-minutowy pokaz tanga – godz. 19.30;
 • francuskie specjały od Francuskiego Zakątka i wernisaż w kawiarni Parzymy Tutaj. Tam wystawa „Bydgoszcz, która nie powstała" (godz. 18) organizowana przez stowarzyszenie Bydgoszcz G10. Pokazane zostaną bydgoskie projekty, które nie doczekały się realizacji. 

– Po zmroku poruszanie się po Długiej ułatwi specjalne podświetlenie ulicy, a wydarzenie będzie świetną okazją do wykonania wyjątkowych zdjęć – zapowiada Maciej Bakalarczyk.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Odpowiadając na zawartą w tytule tezę:
  Nie sądzę.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0