Marek Piestrak i jego filmy będą bohaterami weekendowego spotkania w ramach wstępnej części Festiwalu Filmowego Przeźrocza. Spotkanie i seanse w Młynach Rothera.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To już druga odsłona wakacyjnego wstępu do 8. Festiwalu Filmowego Przeźrocza, którego część główna przypadnie między 1 a 4 września.

Już w piątek miłośników kina czeka niepowtarzalna okazja spotkania z Markiem Piestrakiem, reżyserem jednego z najlepszych polskich horrorów – „Wilczycy". Spotkanie ma się zacząć na pierwszym piętrze Młynów Rothera o godz. 20, a godzinę później zapowiadana jest projekcja odrestaurowanej cyfrowo wersji filmu.

Podczas festiwalu Marek Piestrak odbierze Nagrodę Filmową Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za klasykę gatunku.

Marek Piestrak
Marek Piestrak  fot: Adam Kozak/ Agencja Wyborcza.pl

"Wilczyca" swoją premierę miała w 1983 roku. Była jednym z kinowych przebojów w tamtych czasach. Jest to obraz intrygujący. Nie brakuje w nim grozy, ale też pewnego romantyzmu. Zdjęcia do filmu kręcone zostały m.in. w klasycystycznym pałacu w Śmiełowie. Przenosimy się do Polski XIX wieku, aby poznać historię kobiety, która sprzedała swoją duszę diabłu, i jej męża. W rolach głównych występują Iwona Bielska i Krzysztof Jasiński.

Natomiast w sobotę w plenerowym kinie na tarasie Młynów Rothera o godz. 20.30 specjalny pokaz drugiego z klasyków Marka Piestraka – „Klątwy Doliny Węży". Ten film od początku budził emocje krytyków. Polsko-radziecka koprodukcja z 1988 roku mimo tego, że kręcona była w kilku miejscach na świecie (Wietnam, Estonia, Paryż), odbiegała budżetowo od propozycji przygodowego kina amerykańskiego. I to rzucało się w oczy. Film nawet okrzyknięty został jednym z najgorszych w polskim kinie. Co z czasem stało się dla niego walorem przyciągającym kinomanów. Wstęp wolny.

A oto pełny program przygotowany przez organizatorów

Piątek

godz. 20 Młyny Rothera, I piętro

Kino nieziemskie - spotkanie z Markiem Piestrakiem prowadzi Michał Dondzik

Nagroda Filmowa Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za klasykę gatunku dla Marka Piestraka za film "Wilczyca"

Po spotkaniu około godziny 21 projekcja:

KLASYKA GATUNKU: "Wilczyca" reż. Marek Piestrak, 1982, 98 min

wejściówki: wstęp na wydarzenie jest darmowy. Bezpłatne wejściówki można odbierać w punkcie informacyjnym Młynów Rothera. Ostatnia pula wejściówek dostępna bezpośrednio przed seansem. Ta sama wejściówka obejmuje zarówno spotkanie autorskie, jak i projekcję filmu.

 Sobota

20.30  MŁYNY ROTHERA, taras

"Per aspera ad astra" - film science fiction, Bydgoska Kronika Filmowa, 10 min

"Klątwa Doliny Węży" reż. Marek Piestrak, 1987, 99 min

prelekcja: prof. Piotr Zwierzchowski

Wstęp wolny

Organizatorem Festiwalu Filmowego Przeźrocza jest Stowarzyszenie KOLOROFFON, a partnerem głównym Województwo Kujawsko-Pomorskie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem