O Marku Piestraku niektórzy mówili, że to Ed Wood polskiego kina - ma dużo pasji i mało talentu. Wielu się z tym nie zgadzało, nazywając reżysera jednym z najciekawszych twórców. Druga odsłona festiwalu Przeźrocza w tym roku rozpocznie się w piątek 19 sierpnia od spotkania z autorem i projekcji kultowej "Wilczycy". W sobotę 20.08 w plenerze "Klątwa Doliny Węży".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Filmy Marka Piestraka były sukcesami kasowymi i tytułami eksportowymi polskiego kina. Niektóre też otrzymywały międzynarodowe nagrody i były doceniane w Stanach Zjednoczonych. 

Nawet Stanisław Lem dał mu wolną rękę w adaptowaniu jego prozy. Z dorobku pisarza reżyser wybrał "Dochodzenie" i nakręcił "Test pilota Pirxa". W 1977 roku amerykański magazyn "Variety" uznał go za jeden z najlepszych filmów science fiction ostatnich lat.

W piątkowy wieczór na festiwalu Przeźrocza Marek Piestrak otrzyma Nagrodę Filmową Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego za film "Wilczyca". W sobotę (20 sierpnia) w plenerze "Klątwa Doliny Węży". 

PROGRAM:

19.08.2022 (piątek)

godz. 20 Młyny Rothera, I piętro

Kino nieziemskie - spotkanie z Markiem Piestrakiem prowadzi Michał Dondzik

Nagroda Filmowa Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za klasykę gatunku dla Marka Piestraka za film "Wilczyca"

Po spotkaniu około godziny 21 projekcja:

KLASYKA GATUNKU: "Wilczyca" reż. Marek Piestrak, 1982, 98 min

wejściówki: wstęp na wydarzenie jest darmowy. Bezpłatne wejściówki można odbierać w punkcie informacyjnym Młynów Rothera. Ostatnia pula wejściówek dostępna bezpośrednio przed seansem. Ta sama wejściówka obejmuje zarówno spotkanie autorskie, jak i projekcję filmu.

20.08.2022 (sobota)

20.30  MŁYNY ROTHERA, taras

"Per aspera ad astra" - film science fiction, Bydgoska Kronika Filmowa, 10 min

"Klątwa Doliny Węży" reż. Marek Piestrak, 1987, 99 min

prelekcja: prof. Piotr Zwierzchowski

wstęp wolny

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem