Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nasza akcja Supermiasta i Superregiony każdego roku poświęcona jest innemu aspektowi życia miejskiego. Tym razem zwróciliśmy uwagę na środowisko naturalne i miejsca, które są dla nas prawdziwymi skarbami, bez których trudno wyobrazić sobie codzienność. Czytelnicy swoimi zgłoszeniami pomogli nam w nominowaniu do plebiscytu po 12 przestrzeni w Bydgoszczy i w Kujawsko-Pomorskiem. I choć brzmi to banalnie – rzeczywiście wybór wcale nie był łatwy.

Zielone skarby miasta i regionu

Tylko pozornie bowiem wydaje się, że nominacje są oczywiste. W Waszych zgłoszeniach pojawiały się również mniejsze skwery lub tereny zielone z rzadka odwiedzane przez bydgoszczan. To zrozumiałe, że dla mieszkańców osiedli właśnie te miejsca są bezcenne. Postanowiliśmy jednak skorzystać z klucza liczby zgłoszeń lub też rangi zielonego miejsca w życiu miasta.

Trudno byłoby bowiem wyobrazić sobie plebiscyt bez takich gigantów wśród parków jak Myślęcinek, park Kazimierza Wielkiego czy park Jana Kochanowskiego.

Zdecydowanie mniej zgłoszeń otrzymaliśmy w kategorii przestrzeni zielonych w regionie, choć rzecz jasna nie trzeba było przypominać o Borach Tucholskich, Dolinie Dolnej Wisły czy Puszczy Bydgoskiej. Jednak w tym przypadku postanowiliśmy wytypować do głosowania miejsca, które zdecydowanie rekomendujemy – to znajdujące się na terenie naszego województwa parki krajobrazowe. Rzeczywiście możemy szczycić się nie tylko ich bogactwem, ale też różnorodnością – i to zarówno jeśli chodzi o florę, jak i faunę, a także ukształtowanie powierzchni.

Mamy nadzieję, że zwycięzcy naszego plebiscytu zdobędą sławę o wymiarze ponadlokalnym. Nie tylko zostaną pokazani w naszym serwisie internetowym wyborcza.pl i na łamach papierowej „Wyborczej", ale również podczas gali Supermiasta i Superregiony 2022 w Warszawie, która zaplanowana jest na 23 czerwca.

Łatwiej docenić zieloną Bydgoszcz

Zieleń miejska jako temat naszej tegorocznej akcji Supermiasta i Superregiony ma zwrócić uwagę na bezcenną wartość drzew, a także roślin kwitnących dla naszej przyszłości. Na łamach bydgoskiej „Wyborczej" od lat prowadzimy kampanię na rzecz szacunku dla dorodnego drzewostanu. Ze zmiennym powodzeniem. Jest jednak faktem, że powstał silny sojusz osób świadomych tego, jak istotna jest zieleń w przestrzeni miejskiej - wśród nich jest np. Stowarzyszenie Monitoring Obywatelski Drzew MODrzew czy fundacja IMMO, a także osoby licznie zaangażowane w projekt "Bez lipy" pilotowany w Bydgoszczy przez . toruńską Pracownię Zrównoważonego Rozwoju. Na szczęście poza aktywistami do orędowników zielonej Bydgoszczy zaliczają się też niektórzy radni miejscy działający na rzecz środowiska naturalnego.

Zachęcamy go głosowania, a także nadsyłania nam listów, opinii dotyczących zieleni w Bydgoszczy.

Piszcie na adres supermiasta@bydgoszcz.agora.pl

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.