Fundacja EMIC zaprasza w środę (16 marca) na godzinę 18 do bydgoskich Młynów Rothera na spotkanie poświęcone zapisom ustawy z dnia 12 marca 2022 o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W bydgoskich Młynach Rothera przy ul. Mennica 10 w środę (16 marca) od godziny 18 do 20 odbędzie się spotkanie z radcą prawnym Łukaszem Lewandowskim z fundacji Emic, w całości poświęcone nowym regulacjom prawnym dotyczącym osób, które przed wojną uciekły z terenów Ukrainy.

Prawnik przedstawi prezentację dotyczącą ustawy z 12 marca o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, po czym będzie możliwość zadawania pytań odnośnie do nowo wprowadzonych przepisów.

Przepisy ustawy obowiązują od soboty. Specjalna regulacja prawna ma na celu ułatwienie życia uciekinierom przed wojną w Ukrainie. Wprowadza m.in. uproszczoną legalizację pobytu na okres półtora roku, możliwość rejestracji przez urzędy gminy, określa zasady przyznawania numeru PESEL i przyznawania świadczeń socjalnych, w tym 500 plus. Ustawa wprowadza również ułatwienia w zatrudnieniu,  ale - co ważne - dotyczy jedynie obywateli Ukrainy, którzy przedostali się do Polski bezpośrednio ze swojej ojczyzny. Nowa ustawa zakłada, że ukraińskie dzieci i młodzież będą korzystać z nauki na takich samych warunkach jak polscy uczniowie i podlegają obowiązkowi szkolnemu. Według jej zapisów, aby dziecko mogło uczęszczać do szkoły, wystarczy, że rodzice zgłoszą się do najbliższej placówki i wypełnią stosowne dokumenty. Uciekinierzy wojenni będą mieli też prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych, takich jak pomoc doraźna w POZ, pomoc doraźna na SOR, szpital, ratownictwo medyczne, porady nocnej i świątecznej pomocy (źródło:portal Prawo.pl)

 Organizatorzy, fundacja Emic, przewidzieli  zajęcia dla dzieci, które przyjdą na spotkania z rodzicami.

Spotkanie będzie tłumaczone na język ukraiński/rosyjski. Wstęp wolny, nie są wymagane wcześniejsze zapisy, limit około 100 osób.

Uwaga! Przewidziano również transmisję w internecie na FB fundacji Emic oraz bydgoszcz.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem