Uchodźcy z Ukrainy po wejściu w życie specustawy najpewniej będą mogli zarejestrować się w pośredniaku i skorzystać ze szkoleń czy staży. Ale już mogą korzystać z ofert pracy, które firmy z Bydgoszczy i powiatu mają specjalnie dla nich.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Od wybuchu wojny każdego pracodawcę, który zgłasza zapotrzebowanie na ludzi, pytamy, czy jest gotowy zatrudnić także uchodźców z Ukrainy. Dwóch na trzech potwierdza - opowiada Jarosław Góźdź, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy. - Tłumaczymy ich oferty na język ukraiński i umieszczamy w internetowej bazie. Uchodźcy swobodnie mogą z niej korzystać.

TUTAJ znajdziesz oferty pracy

Dziś są w niej propozycje 35 pracodawców z Bydgoszczy i 10 z powiatu. Łącznie mają 540 ofert pracy. Jakiej? - Najczęściej to zatrudnienie w montowniach, sortowniach, przy produkcji, ale także w budowlance i usługach - wylicza Góźdź.

Proponowane wynagrodzenia nie są dużo wyższe niż najniższa krajowa. To zarówno propozycje umów o pracę, jak i umów-zleceń. Zapotrzebowanie na pracowników na lokalnym rynku pracy jest bardzo duże. Stopa bezrobocia według szacunków bydgoskiego pośredniaka na koniec lutego spadła do 2,4 proc. Jest rekordowo niska.

W projekcie specustawy dotyczącej uchodźców są zapisy mówiące o tym, że będą mogli zarejestrować się jako bezrobotni i skorzystać z pomocy PUP nie tylko w zakresie pośrednictwa pracy. - Także ze szkoleń, staży czy dotacji na założenie biznesu - opowiada Jarosław Góźdź.

W pośredniaku przy ul. Toruńskiej powstanie wkrótce punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy poszukujących zatrudnienia i dla pracodawców gotowych dać im pracę. Góźdź: - Na razie dzwonią do nas pojedynczy uchodźcy pytający o pracę i zazwyczaj w rozmowie uczestniczy także ich polski opiekun.

Oferty pracy w języku ukraińskim znajdziesz TU.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Urzędy i instytucje obudźcie się - należałoby spośród przyjeżdzających zacząć rekrutować nauczycielki, przedszkolanki, pomoc medyczną, psychologów, pomoc socjalną itd aby zorganizować podstawowe potrzeby osób które się u nas schroniły. Wojna w Ukrainie i jej skutki to nie jest sprawa na 2-3 miesiące "przeczekania". Tymczasem standardowe oferty dotyczą zawodów typowo męskich - budowy, magazynierzy, monterzy....
  już oceniałe(a)ś
  4
  0