Najważniejsze, aktualizowane, informacje dla osób, które chcą pomóc uchodźcom z Ukrainy, i tych, które tej pomocy potrzebują. Podajemy linki do stron, na których można zamieszczać oferty pomocy i szukać wszelkich możliwych form wsparcia. Informacje będą aktualizowane.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Strona Urzędu Miasta Bydgoszcz. Jeśli chcesz zaoferować swoją pomoc uchodźcom, wypełnij krótki formularz zgłoszeniowy. Na stronie można zaoferować pomoc m.in. dotyczącą zakwaterowania, mogą zgłaszać się także tłumacze, psychologowie władający językiem ukraińskim. Potrzeby są na bieżąco aktualizowane, dlatego warto zgłaszać się z każdą inicjatywą. W formularzu wystarczy wskazać formę pomocy, może to być pomoc: rzeczowa, finansowa, lokalowa, tłumaczenia, pomoc prawna i medyczna, transport, edukacja i inne. W razie dodatkowych pytań można pisać na adres e-mail: ukraina@um.bydgoszcz.pl.

Facebookowa platforma spotkania Bydgoszcz_pomaga_Ukrainie

Platforma Bydgoszcz_pomaga_Ukrainie ma na celu koordynowanie wszelkiej możliwej pomocy zarówno dla osób, które przebywają na terytorium objętym działaniami wojennymi, uciekających z Ukrainy, przebywających na granicy, jak i tych, które dotarły lub wkrótce dotrą do Bydgoszczy. Na tematycznych grupach mogą się spotkać osoby oferujące pomoc z osobami, które tej pomocy potrzebują.

Inicjatywa zrzesza zarówno grupy zorganizowane (urzędy, uczelnie, stowarzyszenia, fundacje, związki wyznaniowe), jak i osoby prywatne chcące działać na rzecz Ukrainy i jej mieszkańców. Założycielami i administratorami strony i działań z nią powiązanych są: 

 • Joanna Czerska-Thomas (kontakt@joannathomas.pl; +48 501925206), 
 • Jakub Hartuna-Wójciak (jakub.wojciak2306@gmail.com; +48 664363134), 
 • Kosma Kołodziej (kosmakolodziej@wp.pl; +48 881646587).

Grupy tematyczne, na których można zaoferować i znaleźć pomoc

- Pamiętajmy, że kluczowym dla dobrego działania tej platformy jest publikowanie postów zgodnie z tematami grup oraz według wytycznych zawartych w regulaminach tych grup - apeluje Joanna Czerska-Thomas, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy.

Zbiórki charytatywne pieniężne - sprawdzone konta

Podajemy sprawdzone instytucje i konta, na które można wpłacać pieniądze na charytatywne zbiórki dla osób z ogarniętej wojną Ukrainy: 

 • Polski Czerwony Krzyż: to najstarsza polska organizacja humanitarna będąca członkiem Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Polski Czerwony Krzyż pod hasłem #napomocUkrainie prosi o wpłaty na konto organizacji z dopiskiem "Ukraina". Organizacja wyjaśnia, że w pierwszej kolejności zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na m.in. zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb. Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem "Ukraina".
 • Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej: PCPM udziela pomocy ofiarom wojny na miejscu, na Ukrainie. Niezbędne są zestawy higieniczne, generatory, latarki, powerbanki i kuchenki turystyczne. Zakup tego sprzętu możliwy jest na miejscu. Jak najszybciej potrzebne są jednak pieniądze. Fundacja uruchomiła specjalną stronę internetową, przez którą można w łatwy sposób przekazać wsparcie potrzebującym. To WWW.pcpm.org.pl/ukraina. Można wpłacać online lub przelać dowolną kwotę na kontro PCPM: mBank 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001, tytuł wpłaty: Pomoc dla Ukrainy.
 • Fundacja EMIC: Misją fundacji jest wspieranie migrantów i migrantek w osiąganiu samodzielności w Polsce. Darowizny można przekazywać online lub przelewając na konto: 91 1020 5011 0000 9502 0292 5972.Tytułem UKRAINA
 • Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy  i Miasto Bydgoszcz - zbiórka dla Czerkas i Krzemieńczuka, partnerskich miast Bydgoszczy na Ukrainie. Wpłaty można dokonać na nr rachunku bankowego: PKO BP 64 1020 1462 0000 7702 0393 6473 i na zrzutka.pl
 • Zarząd Główny NSZZ Policjantów organizuje zbiórkę Pomoc dla ukraińskich policjantów ZG NSZZP – ING Bank Śląski S.A. nr 55 1050 1025 1000 0090 8154, z dopiskiem „Pomoc ukraińskim policjantom"
 • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego organizuje zbiórkę dla pochodzących z Ukrainy studentów i ich rodzin
 • Pogotowie dla zwierząt ratuje zwierzęta na terenach objętych wojną. Nr konta: 66 1090 2590 0000 0001 4676 1167, w tytule: ratowanie zwierząt z Ukrainy
 • Stowarzyszenie Stukot otworzyło Kocie Koszary - dla kotów uratowanych  z Ukrainy: nr konta 88160014621827468600000001

Aktualne zbiórki rzeczowe

 • Od  poniedziałku do piątku w godz. od 8. do 20. oraz w soboty w godz. od 10. do 14.dary są zbierane w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym BCTW,  ul. Gdańska 187 (Myślęcinek), wejście od hali wystawienniczej.To główny punkt zbiórki zorganizowany przez Miasto z udziałem wolontariuszy społecznych.  Przyjmuje wszystkie dary z listy w każdej ilości. Tutaj powinny kierować się firmy, które chcą przekazać większe zapasy.

Rejestracja zamówień i wydawanie gościom z Ukrainy zamówionych rzeczy odbywa się  od godziny 12.-18.

Pilne zapotrzebowanie obecnie jest na: buty dla kobiet, rozmiar 37-40 (ale nie szpilki), bielizna nowa, skarpety, laczki, odzież sportowa, ubrania i bielizna. Z lekarstw szczególnie szybko znikają lekarstwa przeciwbólowe dla dorosłych, syropy i krople przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, syropy na kaszel dla dzieci, witaminy, tabletki uspokajające.

Żywność: UWAGA: Brakuje jedzenia! Cały czas potrzebne są mięsne i rybne konserwy, konserwowane warzywa, trwała żywność (kasze, makarony, mąka, ryż, herbata, kawa itd.),  olej do smażenia. Obecnie potrzeba również mleka modyfikowanego dla niemowląt, owoców i warzyw świeżych, dżemów, mleka.

Poszukiwane są foteliki i podkładki samochodowe dla dzieci - również powyżej 15 kg (15-36, kołdry, koce, poduszki, pościele, ręczniki (nowe najlepiej), garnki, patelnie, czajniki elektryczne, talerze, sztućce.  AGD, Drogeria - szczoteczki i pastę do zębów, szampon, mydło, art. higieniczne, pampersy i podpaski, Gry i zabawki dla dzieci 8+, piłki

Organizatorzy zbiórki nadal zapraszają od rana wolontariuszy, którzy mogliby pomóc przy sortowaniu i pakowaniu rzeczy oraz załadunku samochodów jadących nad granicę - każda para rąk się przyda w godz. 10.-20.

Lekarstwa i środki medyczne: leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe - również dla dzieci, środki tamujące krwawienie, opaski uciskowe, preparaty do odkażania ran, sól fizjologiczna, plastry w rolce, gaziki, wszelkie materiały opatrunkowe, heparynę drobnocząsteczkową, zamienniki Sewofluranu, gąbki hemostatyczne, szynowe ortezy/ortezy i stabilizatory, nici do szycia, bandaże hemostatyczne, profesjonalne taktyczne opaski uciskowe z pokrętłem, apteczki taktyczne, płyny infuzyjne i zestawy do ich podaży, syropy na kaszel dla dzieci i dorosłych, zastrzyki przeciwwstrząsowe - Adrenalina, Noradrenalina,glukoza 5 proc., krople do nosa, kroplówki, turnikety (CAT, SWAT, SOFT) - przyrządy do zaciskania tętnic, preparaty hemostatyczne (Dicinione),glukokortykosteroidy (Deksametazon) podkłady medyczne, folia NRC, rękawiczki, rękawice medyczne  i płyny do dezynfekcji, nożyczki, tabletki do dezynfekcji wody, kremy dla dzieci, puder dla dzieci, szminki ochronne, miękkie nosze, plecaki medyczne, bandaże i opatrunki hemostatyczne, bandaże elastyczne, niesteroidowe środki przeciwzapalne (Ibuprom, Nimesil, Diklofenak), plastry bakteriobójcze, opaski zaciskające, plastry hipoalergiczne nietkane, plastry w rolce o szerokości minimum 4 cm, kołnierze ortopedyczne dla dorosłych, lekkie szyny ortopedyczne do unieruchomienia złamanych kończyn, opatrunek płynny na urazy oczu,  pas do złamań miednicy, urządzenia do dostępu doszpikowego (i materiały eksploatacyjne do niego), żele przeciwoparzeniowe, igły i cewniki żylne G14 (wenflony), dreny opłucnej w zestawie (Wound Seal Kit, Asherman Chest Seal, HyFin Vent, Bolin Chest Seal...), rurki do udrożniania przewodu krtaniowego (rozmiary dla dorosłych), rurki do udrożniania przewodów nosowych (rozmiar 26, 28, 30 fr)

 Do spania: karimaty, śpiwory, materace dmuchane grube (nie takie na basen)

Elektronika: naładowane powerbanki, latarki z bateriami, karty sim z Play, przedłużacze, telefony komórkowe z ładowarkami, oraz termosy, kubki termiczne

Środki do higieny osobistej - podpaski, pampersy- również dla dorosłych , nawilżane chusteczki do dezynfekcji i dla niemowląt  , podkłady higieniczne -zamknięte opakowania.

Inne: nakolanniki, cienkie czapki pod hełmy, skarpety i rękawiczki, bielizna termiczna (rozmiar 50-56), scyzoryki, pisaki niezmywalne,

O kolejnych potrzebnych rzeczach organizatorzy będą informować na bieżąco. Uwaga: organizatorzy zbiórek apelują, by rzeczy były nowe lub w bardzo, bardzo dobrym stanie, oczywiście czyste.

UWAGA: organizatorzy zbiórek rzeczowych apelują o przemyślenie co przekazujemy w darze. Niech to nie będzie "wietrzenie szaf", pomyślmy, czy oferowane rzeczy naprawdę mogą się przydać, czy sami chcielibyśmy takie rzeczy otrzymać.

 • Siedziba fundacji EMIC (Gdanska 128, Bydgoszcz) w godz. 9.-19. To punkt który przyjmuje dary od osób niemogących dostać się do BCTW, w ograniczonych ilościach. (Można przywozić wszystkie rzeczy z listy, ale w ilości, którą może unieść jedna osoba)
 • BCOPW (Gdańska 5) w godz. 9.- 19.To punkt który przyjmuje dary od osób niemogących dostać się do BCTW, w ograniczonych ilościach. (Można przywozić wszystkie rzeczy z listy, ale w ilości, którą może unieść jedna osoba)
 • POINT Club przy ul. Magdzińskiego 18 zbiera dary codziennie od godz. 12. do 18. Najbardziej potrzebne: lekarstwa (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe), syropy dla dzieci (większość dzieci przebywających za granicą jest chora), konserwy, odzież - uwaga - tylko termiczna, skarpety, czapki, rękawice, apteczki taktyczne, materiały opatrunkowe, płyny dezynfekujące, karimaty, śpiwory, powerbanki, latarki, baterie, termosy, kubki termiczne, zapałki, zapalniczki, koce termiczne, chusteczki nawilżone, mydło w kostkach, kartony do pakowania. - Jeżeli chcecie coś przekazać, a nie macie transportu prosimy o kontakt pod nr 722-096-71 - zapraszają organizatorzy zbiórki. 
 • Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich ulica Kaliskiego 7, Fordon, Regionalne Centrum Innowacyjności, Biblioteka.  Prosimy, żebyście przynosili do nas produkty spożywcze, które łatwo można przetransportować i mają długi termin ważności - puszki, konserwy, suche produkty (kasza, makarony) itd. kieszonkowe ogrzewacze do dłoni i stóp. Potrzebne są również: koce termiczne, śpiwory/śpiwory termiczne, naładowane powerbanki, pieluchy jednorazowe dla dzieci, mleko w proszku, środki do higieny osobistej, apteczki/materiały opatrunkowe
 • Ochotnicza Straż Pożarna Osielsko (ul.Jana Pawła II 28 Osielsko) prowadzi zbiórkę codziennie od 16.do 18. - Nie przyjmujemy już ubrań!  Brakuje natomiast materiałów opatrunkowych, leków przeciwbólowych, opasek uciskowych (staz taktycznych), bandaży, opasek dzianinowych, gazy jałowej, soli fizjologiczna w ampułkach, środków odkażających, koców termicznych i zwyczajnych, śpiworów, ręczników, chemii gospodarczej i środków czystości, pampersów i podpasek, odżywek dla dzieci,  powerbanków (naładowanych), baterii, żywności długoterminowej, takiej jak kasza, ryż, makaron,puszki,mleko w proszku,batony energetyczne i proteinowe - mówią strażacy.
 • Codziennie w Hotelu Viavox (dawny Focus), przy ul. Modrzewiowej 1 zbierane są rzeczy jadące bezpośrednio na Ukrainę, przeznaczone bezpośrednio dla walczących. Zbiórka obejmuje: konserwy mięsne i żywność nie wymagającą lodówki, długoterminową, zupy chińskie, napoje energetyczne, plastikowe nakolanniki (do dostania np. w Castoramie), środki przeciwbólowe, materiały opatrunkowe, latarki. - Mile widziane buty wojskowe, spodnie, rękawiczki - mówi organizator akcji, Michał Stasiński. - Telefon do mnie: 784-602-285
 • Zbiórka w Bydgoskim Centrum Sztuki przy ulicy Jagiellońskiej 47. Dary (z listy  PCK Bydgoszcz) przyjmowane będą od poniedziałku do piątku od 10.-18. oraz w soboty od 10. do 16. Można przynieść:  materiały opatrunkowe, rękawiczki i maseczki jednorazowe, żywność długoterminową, środki higieny (kosmetyki, pieluchy, podpaski, pasty do zębów itd.), środki czystości, nowy sprzęt kwatermistrzowski (prześcieradła, śpiwory, łóżka polowe, koce itd.), nowe ręczniki.
 • Zbiórka karmy dla zwierząt, ul. Gimnazjalna 8. codziennie od godz. 16. Można też wpłacać na zrzutkę na karmę dla zwierząt uciekinierów z Ukrainy.

Informacje, które można przekazywać osobom uciekającym z Ukrainy

Niezbędne informacje na temat zasad legalizacji pobytu w Polsce znajdują się na stronie kujawsko-pomorskiego urzędu wojewódzkiego.

Punkt recepcyjny dla osób, które przyjechały do Bydgoszczy, a nie mają ustalonego miejsca zakwaterowania lub potrzebują doraźnej pomocy (posiłek, ciepły napój, nocleg, kąpiel, odpoczynek) - ul. Zygmunta Augusta 20 (blisko Dworca Bydgoszcz Główna)

W hali sportowej Zawiszy, przy ul. Gdańskiej 163 miasto przygotowało punkt tymczasowego zakwaterowania zbiorowego dla uchodźców z Ukrainy. W tym miejscu osoby, które dotarły do Polski będą miały zabezpieczony nocleg, wyżywienie oraz wsparcie organizacyjne. Punkt zakwaterowania pomieści ok. 150 osób.

Pomoc prawna w języku ukraińskim:

 • Kujawsko-Pomorski Dom Ukraiński: tel. 792 588 810 lub 667467150, mail: biuro@kpdu.pl,
 • Fundacja EMIC tel. 507 412 653 w godz. 8-16 i tel. 506 681 307 w godz. 15-21.

Pomoc psychologiczna dla dzieci i dorosłych:

 • Dmytro, tel. 575 049 931,
 • Iryna, tel. 575 049 198.
 • Od 1 kwietnia Wolontariusze (Studenci oraz Pracownicy UKW oraz Studenci oraz Pracownicy Collegium Medicum UMK) będą prowadzić zajęcia na Wydziale Psychologii UKW przy ulicy L.Staffa 1 dla dzieci z Ukrainy w wieku od 2 do 7 roku życia. Czekają w poniedziałki, w godz.9. - 12.; we wtorki, w godz.12. - 15. oraz w piątki, w godz.11. - 14.. Na razie nie prowadzą zapisów.

Pomoc położnej dla kobiet w ciąży. Na stronie również informacje o lekarzach, którzy mogą poprowadzić ciążę.

Pomoc w przypadku zgubienia lub zniszczenia okularów. W salonach New Vision Salon Optyczny Bydgoszcz jest  możliwość zbadania wzroku oraz zrobienia nowych całkowicie bezpłatnych okularów, do dali lub do bliży.

Jak informuje NFZ, zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy oraz ich rozliczania będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Wszelkie świadczenia medyczne są bezpłatne dla obywateli Ukrainy, którzy posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.  Przepisy obejmują placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku.

Placówki mające umowę z NFZ -  gdy trafi do nich pacjent z Ukrainy:

 • nie powinny odmawiać mu pomocy,
 • nie powinny odsyłać pacjenta do innego świadczeniodawcy,
 • nie powinny domagać się od niego zapłaty za udzielone świadczenia i nie powinny wystawiać za nie faktur,
 • powinny ewidencjonować odrębnie każdy przypadek udzielenia pomocy obywatelowi Ukrainy na podstawie danych z paszportu i/lub z innego dokumentu podróży albo z zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną RP.

Na Dworcu Głównym PKP w Bydgoszczy działa Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy szukających pomocy w województwie kujawsko-pomorskim. Specjalnie oznakowany punkt został uruchomiony w jednym z lokali w holu głównym dworca PKP w Bydgoszczy. Na cudzoziemców czekają pracownicy urzędu wojewódzkiego, funkcjonariusze straży granicznej i wolontariusze. Jest możliwość porozumiewania się w języku ukraińskim.

Główny Inspektorat Weterynarii wprowadził procedurę umożliwiająca uproszczone wwożenie psów i kotów z terenu Ukrainy na czas agresji militarnej Rosji. Informacje dla osób uciekających ze zwierzętami domowymi (psy, koty, fretki, gady, króliki itd.).

T-Mobile udostępnia darmowe połączenia międzynarodowe do Ukrainy i przekazuje swoim klientom bezpłatne gigabajty. Więcej informacji (również w języku ukraińskim) TUTAJ.

Konsul Honorowy Ukrainy w Bydgoszczy Krzysztof Sikora;

ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz, tel. 52 567 07 86 (j. ukraiński, j. polski), e-mail: konsulathonorowy.ukrainy@byd.pl.

Dane kontaktowe do adwokatów z Okręgowej Rady Adwokackiej pozostających w gotowości do świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej na rzecz obywateli Ukrainy:

 • adw. Michał Bukowiński - tel. 608 553 337, e-mail: mbukowinski@op.pl,
 • adw. Katarzyna Kulik-Frasz - tel. 609 768 739, e-mail: adw.kulikfrasz@gmail.com,
 • adw. Aleksander Domek - rel. 794 326 888, e-mail: adwokat.domek@gmail.com,
 • adw. Zofia Bittner-Wirwicka - tel. 668 300 037, e-mail: bittner.zofia@wp.pl,
 • adw. Ewa Czerska - tel. 604 181 020, e-mail: ewa.czerska@adwokatura.pl,
 • adw. Izabela Kosierb - tel. 692 934 321, e-mail: kontakt@izbabelakosierb.pl,
 • adw. Paweł Szatkowki - tel. 509 199 613, e-mail: pszatkowski@sziw.pl,
 • adw. Alicja Jarzemska - tel. 601 643 331, e-mail: kontakt.bspp@gmail.com,
 • adw. Jarosław Wyrębski - tel. 605 268 431, e-mail: j.wyrebski@adwokat-adwokat.pl,
 • adw. Karolina Wilamowska - tel. 796 982 421, e-mail: karolina.wilamowska@wasp.com.pl.

Ogólnopolskie grupy pomocy dla Ukrainy

Pomoc dla Ukrainy - mieszkanie oraz inna pomoc obywatelska

Uruchomiona została telefoniczna linia wsparcia psychologicznego w języku polskim i ukraińskim. Dzwonić mogą również goszczący przybyszów z Ukrainy Polacy, którzy chcieliby się dowiedzieć jak postępować z osobami dotkniętymi traumą. Godziny i numery telefonów: TUTAJ

Pomoc dla zwierząt na Ukrainie

Wpłat dla ukraińskiej armii można dokonać na rachunek

 DEUTSCHE BUNDESBANK, Frankfurt

SWIFT Code: MARKDEFF

Account: 5040040066

IBAN E05504000005040040066

Wilhelm-Epsteinn-Strabe 14, 60431 Frankfurt Am Main, Germany

Jest to specjalny rachunek bankowy prowadzony przez Niemiecki Bank Federalny, który przelewa środki na specjalny fundusz wsparcia armii ukraińskiej stworzony przez Narodowy Bank Ukrainy.

Konto do wpłat podaje również Ministerstwo Obrony Ukrainy, można na nie przesyłać pieniądze w ramach wsparcia. Pieniądze zostaną wykorzystane na potrzeby materialno-techniczne oraz medyczne Sił Zbrojnych Ukrainy. Środki można przekazywać w następujących walutach: Dolar amerykański, Euro, Funt brytyjski, Polski złoty, Frank szwajcarski, Dolar australijski, Dolar kanadyjski, Ruble rosyjskie, Korona czeska.

Dane do przelewu na konto Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Dane do przelewu na konto Ministerstwa Obrony Ukrainy.  mat.MOUicon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Czy wymieniony w tekście "Kosma Kołodziej" ma coś wspólnego z pisowskim europosłem Kosmą Kołodziej-Złotowskim dzielnie walczącym z wyimaginowaną Unią długopisu spod żyrandola?
  @ryyys4309
  ABSOLUTNIE nie ma nic wspólnego, a nawet wręcz przeciwnie.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1