Wspólnie z czytelnikami wybraliśmy 12 najważniejszych i najbardziej potrzebnych inwestycji w Bydgoszczy i naszym regionie, które zostały sfinansowane z funduszy Unii Europejskiej. Z tuzina tych złotych gwiazd wybierzmy jedną, świecącą najjaśniej. Głosujemy do 6 marca.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

1 maja minie 18 lat, kiedy nasz kraj stał się częścią Europy, a my jej obywatelami. W czerwcu 2003 r. zagłosowaliśmy za wstąpieniem do Unii w referendum. Na pytanie „Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?" pozytywnie odpowiedziało 77,5 proc. głosujących. W referendum wzięło udział niemal 59 proc. dorosłych Polaków. Fundamentem Unii są jej wartości: poszanowanie godności człowieka i jego praw, wolności, równości, demokracji, państwa prawa, solidarności. Ale Unia Europejska to także pieniądze i możliwość rozwoju różnych sfer naszego życia – nie tylko budowy dróg, linii tramwajowych, ale też spraw ważnych społecznie.

Efekty są imponujące – jak podaje portal mapadotacji.gov.pl w całym województwie kujawsko-pomorskim UE dofinansowała już 16440 różnych projektów: związanych z inwestycjami, budową dróg i sieci kolejowych, obiektami kultury, ekologią, oświatą i edukacją. Wartość wszystkich przedsięwzięć w regionie wyniosła już, jak podaje mapadotacji.gov.pl, aż 64,5 mld zł. Ich dofinansowanie z Unii wyniosło 36,1 mld zł. Także w samej Bydgoszczy i zachodniej części Kujawsko-Pomorskiego jest wiele przykładów inwestycji zrealizowanych dzięki pomocy Unii Europejskiej. Po 18 latach możemy już wspólnie wybrać tę najważniejszą. Jest ich jednak tak wiele, że trzeba było najpierw wytypować 12 do plebiscytu „Szukamy Złotych Gwiazd". Przypomnijmy więc, że najpierw redakcja bydgoskiej „Gazety Wyborczej" przedstawiła swoje propozycje. Poprosiliśmy jednocześnie czytelników o ich wskazania, podkreślając, że czekamy także na takie, które dotyczą inwestycji unijnych w różne projekty społeczne. W dwunastce plebiscytowej znalazły się dzięki głosom bydgoszczan m.in. bransoletki życia dla seniorów i kameralne domy dziecka – współfinansowane z UE.

Oto cała dwunastka plebiscytu "Szukamy Złotych Gwiazd"

 • Rozbudowa ul. Kujawskiej 
 • Kameralne domy dziecka
 • Wyspa Młyńska z Młynami Rothera
 • Rewitalizacja Starego Fordonu
 • Bransoletki życia dla seniorów
 • Rozbudowa uzdrowiska w Inowrocławiu
 • Droga ekspresowa S5
 • Nowy dworzec Bydgoszcz Główna
 • Rewitalizacja bulwarów i nabrzeża Brdy
 • Trasa Uniwersytecka z mostem na Brdzie
 • Linia tramwajowa do Fordonu
 • Linia tramwajowa do dworca Bydgoszcz Główna

A teraz już czekamy na Wasze głosy – wybierajcie złotą gwiazdę numer jeden. Głosować można do 6 marca.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem