W najbliższą sobotę o godzinie 8 chcemy ruszyć z kolejnym remontem. Tym razem na rzecz dzieci z zespołem Downa, którymi opiekuje się Stowarzyszenie "Zespolaki". Jeśli masz choć godzinę, trochę chęci i sił, to zapraszamy, przyłącz się do nas, potrzebne każde ręce do pomocy - mówi Adam Jaworski ze Stowarzyszenia "Dzięki Wam"
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Stowarzyszenie "Zespolaki" powstało z inicjatywy rodziców dzieci z zespołem Downa i ich przyjaciół.  Skupia 37 dzieci od urodzenia do 16. roku życia, w miarę możliwości pomaga także dzieciom z innymi rodzajami niepełnosprawności, to kolejnych ponad 30 dzieci. Od 5 lat stowarzyszenie organizuje systematyczne terapie dla niepełnosprawnych dzieci, w planach ma rozszerzenie swojej działalności.

"Chcemy ofiarować niepełnosprawnym dzieciom oraz ich rodzicom wszechstronną pomoc i wsparcie. Zamierzamy prowadzić wiele inicjatyw, takich jak warsztaty plastyczne, techniczne, muzyczne, taneczne, bajkoterapię, koncerty charytatywne, spotkania świąteczne, sesje fotograficzne, konkursy, wystawy, wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi, prelekcje, pokazy i wiele, wiele innych ciekawych form artystycznych adresowanych do niepełnosprawnych dzieci w różnym wieku" - planują społecznicy.

Ratusz przekazał na cele stowarzyszenia lokal przy ul. Lecha Kaczyńskiego 35, w którym ma powstać  specjalistyczna placówka terapeutyczna, jednak pomieszczenie wymaga kapitalnego remontu. Do wymiany są okna, drzwi, oświetlenie, ogrzewanie i elektryka. Ściany i podłogi również wymagają kapitalnego remontu. Do tego dochodzi zakup wyposażenia, m.in. mebli, stolików, krzeseł.

- Koszt takiego przedsięwzięcia znacząco przekracza możliwości finansowe naszej organizacji - przyznają rodzice ze stowarzyszenia. - Wszyscy wykonujemy swoją pracę społecznie, nie pobierając za to wynagrodzenia, a wszystkie pozyskane środki finansowe w całości przeznaczamy na terapie naszych podopiecznych.

Na pomoc pospieszył Adam Jaworski i jego Stowarzyszenie "Dzięki Wam".

- Planujemy pomóc wyremontować lokal pod nową siedzibę Stowarzyszenia "Zespolaki", które opiekuje się dziećmi z zespołem Downa - mówi Adam Jaworski. - Na początek ruszamy ze skuwaniem płytek i posadzki oraz wynoszeniem gruzu, więc przydadzą się wszelkie ręce do pomocy oraz młotki, przecinaki, młoto-wiertarki, wiadra i łopaty.  Na początek skuwanie płytek, a jest ich sporo. W dalszej kolejności wynoszenie gruzu, wykonanie instalacji, położenie regipsów i nowych płytek, szpachlowanie, malowanie i wiele więcej. Jeśli ktoś ma choć godzinę i trochę chęci, to zapraszamy w sobotę, 5 lutego, od godziny 8 na Lecha Kaczyńskiego 35 - zachęca Jaworski.

Swoją cegiełkę pomocy obiecali dołożyć uczniowie zaprzyjaźnionych z "Dzięki Wam"  szkół: Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy i Branżowej Szkoły I stopnia nr 6 w Bydgoszczy.

Chętni do pomocy proszeni są  o kontakt z Adamem Jaworskim pod numerem telefonu 696 873 790.

Można również wziąć udział w zrzutce na remont i adaptację lokalu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem