Wielka Lekcja Obywatelska organizowana jest z okazji Święta Niepodległości, tuż przed nim. We wtorek (9 listopada) samorządowcy z różnych stron Polski na swoich profilach na FB opowiedzą o tym jak ważne są działania samorządu dla rozwoju wolnej, demokratycznej Polski. Będzie można również zadawać pytania.
Wielka Lekcja Obywatelska Wielka Lekcja Obywatelska
Wydarzenie jest organizowane przez korporacje i organizacje samorządowe: Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Powiatów Polskich, Ogólnopolska Koalicja Samorządowa, Tak! Samorządy dla Polski, Wielkopolska Kierunek Europa, Dolny Śląsk Wspólna Sprawa, Łączy nas Samorząd, Stowarzyszenie Wspólna Polska.
- Fundamentalne założenia samorządu lokalnego zostały ujęte w uchwale I Zjazdu Solidarności, który obradował 40 lat temu. Istotna część władzy publicznej została przekazana obywatelom oraz ich przedstawicielstwom lokalnym i regionalnym, a współpraca rządu i samorządu została oparta na zasadzie pomocniczości. Zasada ta mówi o tym, że zadania możliwe do realizacji przez samorząd, nie powinny być realizowane przez administrację centralną. Niestety, w ostatnich latach autonomia i kompetencje władz lokalnych są podważane - zapowiadają Wielką Lekcję Obywatelską jej organizatorzy. - Samorządy są rzeczywistą reprezentacją społeczności lokalnej, dlatego w przededniu Święta Niepodległości gospodarze gmin biją na alarm o wolność i samodzielności wspólnot lokalnych, zapraszając mieszkańców do rozmowy na temat samorządności.
Rozmowa w ramach Wielkiej Lekcji Obywatelskiej dotyczyć ma fundamentów samorządu. - Przypomnimy, jakie narzędzia każdy mieszkaniec ma do dyspozycji, by jego głos był słyszalny, porozmawiamy o budżetach obywatelskich i sołeckich, radach osiedli, pokażemy raport o stanie gminy, zaprosimy do udziału w sesjach rady miasta/gminy. Wytłumaczymy, jak działa budżet gminy i skąd biorą się pieniądze w mieście czy wsi. Powiemy, czym jest trójpodział władzy i jak działa zasada pomocniczości - mówią samorządowcy.
Swój udział w akcji potwierdzili, m.in.:
- Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy
- Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku
- Gabriela Staszkiewicz, burmistrzyni Cieszyna
- Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku
- Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
- Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin
- Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry
- Piotr Jedliński, prezydent Koszalina
- Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Nowiny
- Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka
- Marcin Skonieczka, wójt Płużnicy,
- Jacek Karnowski, prezydent Sopotu
- Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Nowiny,
- Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka,
- Marta Makuch, wiceprezydentka Słupska
- Marek Materek, prezydent Starachowic
- Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca
- Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy
- Maciej Gramatyka, wiceprezydent Tychów
- Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy
- Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego
- Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha
- Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego
- Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzeg
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.