Palarnia Kawy Bromberg Kaffee otwarta przy ul. Gdańskiej 16 w Bydgoszczy odtworzyła po ponad stu latach gastronomiczny charakter tego miejsca.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Swoje podwoje na ul. Gdańskiej 16 otworzyła w piątek Palarnia Kawy Bromberg Kaffee. Jak już informowaliśmy, niemiecka nazwa miasta w nazwie wzbudziła kontrowersje wśród bydgoszczan. Wśród nich umknęło wielu to, co jest wydarzeniem przełomowym w historii ul. Gdańskiej.

ZOBACZ Bromberg Kaffee przy Gdańskiej 16 dziś

Odwróciła się tendencja zajmowania pustych lokali przez banki czy inne instytucje finansowe, które sprawiały, że Śródmieście nie miało szansy na wieczorne życie. Bromberg Kaffee odtwarza bowiem tradycje kawiarniane tego miejsca sprzed ponad stu lat. 

Wiener Cafe działała do roku 1920

Właśnie w tym miejscu pod koniec XIX w. ulokowała się Wiener Cafe, czyli Kawiarnia Wiedeńska. Kamienica należała wtedy do Emila Bernhardta. Budowana była pod nadzorem Carla Stamphela według projektu zatwierdzonego w 1882 r. Od samego początku parter kamienicy przy ówczesnej Danzigerstrasse 162 przeznaczony miał być na gastronomię. Nie powstała tu jednak restauracja, lecz kawiarnia - niezmiernie popularna wśród ówczesnych bydgoszczan.

Przed trzypiętrową kamienicą dobudowano ażurowy ogródek, który powiększał przestrzeń kawiarnianą i chętnie wykorzystywany był w cieplejsze dni. Po powrocie Bydgoszczy do Polski w 1918 r. właściciele kawiarni postanowili zakończyć jej działalność. Wnętrza zostały przystosowane na potrzeby instytucji finansowej. Od 1920 r. Wiener Cafe przestała istnieć, a jej miejsce zajęły kolejne banki - jak choćby Poznański Bank Gospodarstwa Krajowego czy Bank Agrarny. Ostatnim lokatorem parteru kamienicy przy ul. Gdańskiej 16 był BGŻ BNP Paribas Bank. Po jego wyprowadzce pojawił się pomysł reaktywacji pierwszej funkcji tego miejsca. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem