Księgarnia Toniebajka z ul. Gdańskiej znana jest w całej Polsce za sprawą swoich potykaczy, które robią furorę w mediach społecznościowych. Teraz jest zmuszona prosić o wsparcie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Niezależną księgarnię Toniebajka znajdującą się w kamienicy na rogu ul. Gdańskiej i Marszałka Focha prowadzi Piotr Kikta. To zapalony miłośnik książek, dobierający do swojej oferty najlepsze i najbardziej wartościowe wydawnictwa, jakie znajdują się na rynku księgarskim. Początkowo księgarnia nosiła nazwę "Skrzynka na bajki" i oferowała książki dla dzieci. Potem Piotr Kikta postanowił rozszerzyć asortyment i zmienić nazwę.

Księgarnia Toniebajka w Bydgoszczy i jej potykacz
Księgarnia Toniebajka w Bydgoszczy i jej potykacz  Fot. Toniebajka

Toniebajka traci siły

- Księgarstwo to praca piękna i ważna, ale w obecnych warunkach rynkowych bardzo trudna. Niestety w wyniku różnych tąpnięć, pandemii i innych, nasz ogon finansowy wydłużył się tak bardzo, że powoli tracimy siły, by go ciągnąć - napisał bydgoski księgarz, prosząc o wsparcie na portalu zrzutka.pl.

Dodaje, że największym problemem dla księgarni jest "regularne i terminowe opłacanie czynszu oraz podatków od nieruchomości naliczanych przez miasto Bydgoszcz". - Zazwyczaj stajemy przed wyborem: zapłacić za książki, albo za czynsz - opisuje problemy Piotr Kikta. - Niezapłacenie za towar oznacza... jego brak, a więc to, że nie możecie znaleźć na naszych półkach tego, czego potrzebujecie. Niezapłacenie za czynsz - wiadomo: półki mogą wkrótce nie mieć gdzie stać.

Toniebajka nie jest w stanie opłacić zaległości czynszowych i podatku od nieruchomości z bieżącej sprzedaży książek. - Wszelkie próby negocjacji z miastem i zarządem Administracji Domów Miejskich skończyły się fiaskiem - informuje księgarz.

I prosi o pomoc za pośrednictwem zbiórki na portalu zrzutka.pl. Nie ma to jednak być finansowanie księgarni, a swego rodzaju pożyczka, która będzie spłacana książkami. W jaki sposób?  - Wasze pieniądze oddamy Wam w formie rabatu na książki. Jednorazowy rabat może wynieść maksymalnie 30 proc. aż do wyczerpania kwoty, którą wpłaciliście na zrzutkę - wyjaśnia. - Przykładowo: wpłacacie na zrzutkę 50 zł, po czym robicie zakupy za 120 zł. 30% rabatu to 40 zł, więc tyle odejmujemy od sumy paragonu, a 10 zł zostaje Wam na kolejne zakupy.

Kto zechce wpłacić większe kwoty, może liczyć na niespodzianki. Przykładowo za wpłatę 1000 zł lub więcej księgarnia zorganizuje indywidualny koncert dla pięciu osób.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Prywatni właściciele kamienic obniżyli czynsze aby pomóc najemcom w czasie pandemii, ale miasto/ADM mówią NIE - najwyżej lokal straci najemcę i będzie pusty przez wiele miesięcy :-/
  już oceniałe(a)ś
  17
  1
  No a skąd miasto ma wziąść na dziwne projekciki na wyspie mlynskiej? Doić obywateli i przedsiębiorców w mieście żeby kilka baniek wpakować w megalomańskie wybryky - czy ktoś o tym pamieta przy urnie wyborczej?
  już oceniałe(a)ś
  9
  3
  ADM zachowuje się beznadziejnie. Można obniżyć czynsz, przesunąć jego spłacanie w czasie itd. Księgarnia na początku Gdańskiej to skarb, a skarby należy chronić. Ile miejskich pieniędzy jest bezsensownie wydawanych ?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Hahaha! Podziękuj b-Ruskiemu konformisto PO-wski . Gdy inni krytykowali tego b-Ruskiego że robi grajdoł z Bydgoszczy, że wyrzucił Camerimage i przedsiębiorcy będę mniej zarabiać , zwłaszcza ci w kulturze ty stawałeś w jego obronie. Teraz żebrzesz o litość i jałmużnę. Idź do b-Ruskiego hahahaha. Śmieszny jesteś ale może zrozumiesz co to karma, która wraca gdy samemu sie jest nie ok wobec innych.
  @shopgirl2017
  Jest w Twoich wpisach mnóstwo nienawiści dla Bydgoszczy. Nie zależy Ci na kompromisie i porozumieniu, Bydgoszcz i jej rozwój i dobro nie mają dla Ciebie znaczenia.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Zamknąć tę propagandową norę.
  już oceniałe(a)ś
  0
  7