Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Panie Ministrze,

Jako że na konferencji prasowej w dniu 2 czerwca 2021, zadeklarował Pan, iż rząd premiera Mateusza Morawieckiego będzie kontynuował swoje działania na rzecz wspierania przemian demokratycznych na Białorusi i zapewnił Pan, że "wszystkie osoby, które są zagrożone w jakikolwiek sposób represjami, mogą liczyć na pomoc, wsparcie, w tym także szeregu organizacji pozarządowych działających na terenie Polski", zwracam się z uprzejmą prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie interwencji policji, która miała miejsce w Bydgoszczy i Toruniu podczas wieców wsparcia dla ofiar reżimu Aleksandra Łukaszenki w dniu 29 maja 2021.

Podczas wieców wsparcia dla represjonowanych mieszkańców Białorusi, jakie odbywały się tego dnia w Bydgoszczy i Toruniu, nieproporcjonalnie duże - w stosunku do ilości demonstrantów - siły policji ruszyły ławą na obywateli Białorusi i wspierających ich obywateli Polski, zgromadzonych na publicznie dostępnych, miejskich placach.

Policja przystąpiła do legitymowania i spisywania zebranych, utrzymując, że popełniają oni wykroczenie. Wysunęła również żądanie zakończenia spontanicznego zgromadzenia.

Akcja policji została przez uczestników wydarzeń odebrana jednoznacznie jako próba zastraszenia zgromadzonych.

O MANIFESTACJI w Bydgoszczy przeczytasz TUTAJ

Jednocześnie, dwie godziny później, w ścisłym centrum Bydgoszczy, policja nie podjęła skutecznych działań, by uchronić przybyłego na wiec obywatela Białorusi, studenta UMK, przed atakiem nacjonalistycznych bojówek.

W imieniu Czytelników "Gazety Wyborczej" uprzejmie proszę zatem o odpowiedź na następujące pytania:

 1. Czy akcje policji, które zostały przeprowadzone na wiecach w Bydgoszczy i Toruniu, wpisują się w program rządowych działań na rzecz wspierania przemian demokratycznych na Białorusi i zapewnienia pomocy ofiarom reżimu Łukaszenki?
 2. Kto zlecił podjęcie przez policję interwencji polegających na legitymowaniu, spisywaniu, grożeniu sankcjami karnymi i otaczaniu uczestników demonstracji przez znaczne siły policji podczas wieców wsparcia dla ofiar reżimu Łukaszenki w dniu 29 maja 2021 roku w Bydgoszczy i Toruniu?
 3. Kto imiennie wydał rozkaz podjęcia, podczas demonstracji w Bydgoszczy i Toruniu, interwencji polegających na legitymowaniu, spisywaniu i otaczaniu uczestników demonstracji przez policję?
 4. Na jakiej podstawie prawnej ten rozkaz został wydany?
 5. Kto bezpośrednio dowodził i kto jest odpowiedzialny za przygotowanie zabezpieczenia policyjnego wieców 29 maja w Bydgoszczy i Toruniu?
 6. Kto nie dopełnił obowiązków zabezpieczenia uczestników zgromadzenia po wydarzeniu, w skutek czego niespełna dwie godziny po zakończeniu wiecu został zaatakowany gazem obywatel Białorusi i towarzysząca mu osoba, a napastnik, znany powszechnie patostreamer, głoszący w sieci poglądy nacjonalistyczne i faszyzujące, bez trudu oddalił się z miejsca zdarzenia?
 7. Na jakiej podstawie prawnej mieli być legitymowani (jak im zapowiedziano) obywatele Białorusi, obecni na wiecach?
 8. Na jakiej podstawie prawnej spisany został radny miasta Bydgoszczy Robert Langowski, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miasta, który w imieniu władz miasta przemawiał do uczestników wiecu?
 9. Czy zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe wobec osób, które wydały rozkazy podjęcia interwencji wobec uczestników wieców wsparcia ofiar reżimu Łukaszenki w Bydgoszczy i Toruniu?
 10. Czy zostaną pociągnięte do odpowiedzialności osoby, które zaniedbały odpowiednie zabezpieczenie tych wieców - również wkrótce po ich zakończeniu?
 11. Jakie konsekwencje mogą być zastosowane wobec policjanta, który podejmuje interwencję niezgodnie z prawem?
 12. Jakie konsekwencje grożą policjantowi, który odmówi wykonania rozkazu sprzecznego z zapisami prawa lub własnym sumieniem?
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.