Ostatnie dni ważnych konsultacji w sprawie przyszłości lasów. Od ich wyników będzie zależeć, jaką ochroną zostaną objęte.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To konsultacje, które prowadzone są przez Komisję Europejską. Pierwsze kończą się już w poniedziałek (5 kwietnia) i dotyczą odbudowy zasobów naturalnych, czyli wprowadzenia takiej ochrony środowiska, która pozwoli przyrodzie odbudowywać się po jej degradacji dokonanej przez człowieka.

Do udziału w nich zachęcają aktywiści Lasów i Obywateli, a także Fundacja "Dzika Polska" czy Stowarzyszenie "MODrzew". "Lasy należą do nas, do społeczeństwa. Jeśli chcemy naciskać na zmianę gospodarki lasami, aby cieszyć się spacerem po lesie bez wyjących w tle pił, musimy mówić o tym głośno. Jest szansa, aby nasz głos został wysłuchany!" - apeluje MODrzew.

Lasy i Obywatele wskazują krok po kroku, jak wziąć udział w konsultacjach. Można to zrobić najprościej, popierając petycję 20 europejskich NGO-sów. Petycję znajdziesz TUTAJ. 

Nieco bardziej skomplikowana droga to bezpośrednie wypełnienie formularza konsultacyjnego na stronie Komisji Europejskiej. Wymaga to rejestracji. - Może się to przydać przy kolejnych konsultacjach - zachęcają Lasy i Obywatele i podają radę praktyczną: - Pamiętajcie, że na stronie europejskich konsultacji możecie przełączyć język na polski (na samej górze przy Search). Zauważcie też, że to są konsultacje w trzech sprawach, możecie odpowiedzieć tylko na pytania dotyczące odbudowy zasobów przyrodniczych, czyli numer 3.

- Nie ma obowiązku obowiązku odpowiedzi na wszystkie pytania, a najważniejsza jest właśnie część trzecia - wskazuje Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska. - To jest opracowanie prawnie wiążących celów Unii Europejskiej w zakresie odbudowy zasobów przyrodniczych. Na jej podstawie opracowane zostaną wiążące cele w zakresie ochrony lasów i bioróżnorodności.

TUTAJ znajdziesz formularz konsultacji w sprawie ochrony zasobów natury

Równie ważne są drugie konsultacje Komisji Europejskiej w sprawie strategii leśnej. Tutaj na udział jest nieco więcej czasu, bo głosy przyjmowane są do 19 kwietnia. Mogą w nich wziąć udział zarówno osoby prywatne, jak i organizacje.

TUTAJ formularz konsultacji w sprawie strategii leśnej

Strategia Leśna i Strategia Bioróżnorodności Unii Europejskiej jest niezwykle ważnym dokumentem, który może wpłynąć na przyszłość terenów leśnych całego naszego kontynentu.  

- Obecnie Strategia Bioróżnorodności UE 2030 proponuje objęcie 10 proc. ochroną ścisłą. Na razie w tej dyskusji dominują głosy leśników i przemysłu drzewnego. Ważne jest, by wypowiedziało się szerokie społeczeństwo - argumentują Lasy i Obywatele.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  tak długo jak drwale zwani leśnikami będą zarabiać na wyrębach i sprzedaży drewna,im więcej drewna tym wyższa płaca ,nic się nie zmieni. Z tą patologią trzeba skończyć
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  Oby się udało! Mam resztki nadziei.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  "Dobra zmiana" okrada nawet polskie lasy!
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Drewno surowiec odnawialny...wytniesz i spalisz w minutę, odrośnie w 40 lat...
  @beaumonter
  Niestety, ale potrzeba aż 100 lat
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Wybrany przez CIA
  rezim PiS
  wprowadzil hitlerowska polityke rabunkowa.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Po odsunięciu PIS od władzy należy rozliczyć LP z tej rabunkowej wycinki... !! Należało by się zastanowić nad : zmianą statusu LP - nie może to być instytucja nastawiona na maksymalizację zysków ! Powinna ona być do OCHRONY naszego i przyszłych pokoleń , dobra jakim są polskie lasy.., Ewentualną prywatyzacją części polskich lasów , Przyspieszeniem zalesiania nieużytków w PL...
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Unia po pierwsze powinna przestać uznawać drewno za "biomasę" do bezemisyjnego (na papierze) spalania w elektrowniach i ciepłowniach.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0