Niemal każdy z nas zna osobę, którą zabrała pandemia. W Kujawsko-Pomorskiem zmarło 2989 chorych na COVID-19. Uczcijmy ich pamięć. W piątek (12 marca), w samo południe.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dokładnie rok temu na COVID-19 zmarła pierwsza osoba w Polsce. Wszyscy byliśmy przerażeni tym, co przyniesie nam pandemia. Dzięki potężnej mobilizacji i solidarności, potrafiliśmy powstrzymać pierwszą falę z wiosny 2020 roku.

Działanie wielu z Was pozostanie anonimowe, ale to też w Waszym imieniu nagrodę Społeczników Roku za obywatelską walkę z COVID-19 otrzymali Joanna Czerska-Thomas i Kosma Kołodziej. Koronawirus przemeblował nasze życie, nie wszyscy potrafią sobie z tym poradzić. Jednak niezależnie od tego, jak bardzo ciężko by nam nie było, pamiętajmy o tych, których zabrał nam COVID-19.

Za tą wielką liczbą śmierci z województwa kryją się twarze naszych bliskich, przyjaciół, sąsiadów. Oddajmy im dziś hołd minutą ciszy w samo południe. Zatrzymajmy się. Razem z nami na minutę zatrzyma się wiele osób, które podejmują decyzje dotyczące nas wszystkich - wśród nich będą prezydent Bydgoszczy - Rafał Bruski, wiceprezydenci czy marszałek województwa Piotr Całbecki.

SPRAWDŹ kto jeszcze zachęca do minuty ciszy dla ofiar pandemii

Pamiętajmy o tym, że właśnie zalewać zaczyna nas ta trzecia fala. Być może ostatnia tak wielka. Patrząc na powyższą liczbę zmarłych w Kujawsko-Pomorskiem, uświadommy sobie - każdy z nas może sprawić, że nie powiększy się drastycznie.

Zachowajmy środki ostrożności, o które apelują epidemiolodzy. Nawet jeśli do szału doprowadzają nas maseczki czy kolejne obostrzenia, wytrzymajmy jeszcze trochę, abyśmy mogli w końcu się spotkać i zobaczyć uśmiechy, których nic nie będzie przesłaniać.

Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy

Fot. Roman Bosiacki / Agencja Wyborcza.pl

- Rok temu wszystkich nas zaskoczyła pandemia. Od tamtego dnia towarzyszy nam niepewność, lęk o najbliższych, pytania czy i kiedy będziemy mogli wrócić do spotkań i innych aktywności. Pandemia obudziła w nas empatię i wrażliwość na drugiego człowieka. Pokazaliśmy, że potrafimy okazać wsparcie i być solidarni. 12 marca w południe zatrzymajmy się na chwilę i uczcijmy pamięć tych wszystkich, którzy odeszli z powodu COVID-19.

Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego 

Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego
Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego  fot. Mikołaj Kuras

- Ważne jest też okazywanie szacunku lekarzom i pozostałemu personelowi medycznemu oraz pracownikom wszystkich służb walczących z epidemią SARS-CoV-2 . Prezentują  oni godną pochwały postawę solidarności społecznej. Niech naszą formą oddania hołdu tym, którym wirus odebrał życie, będzie postawa stosowania się do obostrzeń i zasad obowiązujących w pandemii.  Ich przestrzeganie może sprawić, że szybciej opanujemy pandemię, a jej skutki nie będą dla nas tak dotkliwe.

Monika Matowska, przewodnicząca Rady Miasta w Bydgoszczy

Monika Matowska
Monika Matowska  Fot. Roman Bosiacki / Agencja Wyborcza.pl

- Pandemia pokazała nam jak ulotne jest wszystko, czym żyjemy na co dzień. Każdego dnia, na co należy patrzeć z ogromnym podziwem, pracownicy systemu ochrony zdrowia walczą o zdrowie i życie kolejnych osób, które walczą z wirusem. Niestety nie każdemu udało się pokonać chorobę, odchodzili po cichu, w samotności, w szpitalu. Obok nie mogło być nikogo bliskiego. Pozostają w pamięci rodzin, ale także nas wszystkich. Poświęćmy symboliczną minutę, aby o nich ciepło pomyśleć.

Joanna Czerska-Thomas, bydgoska radna, Społeczniczka Roku 2020 za wsparcie szpitali w walce z pandemią

Fot. Roman Bosiacki / Agencja Wyborcza.pl

- 4 grudnia obchodziłaby imieniny. Bo choć miała na imię Kazimiera, wszyscy mówili do niej Basia. Zmarła na COVID tuż przed Barbórką. Moja Mama. Moja Barbara - tak Wam o Niej opowiadałam. Dzisiaj o dwunastej zatrzymam się i uczczę minutą ciszy pamięć mojej Barbary i wszystkich 46 320 ofiar Covidu. Zatrzymam się i pomyślę o rodzinach wszystkich zmarłych i 1 849 424 chorujących na COVID, bo wiem jak im ciężko. Uczcijmy chwilą ciszy ofiary pandemii - gdyby nie COVID - żyliby jeszcze.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem