Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zmiany, które zaproponowała na bydgoskim placu Wolności Miejska Pracownia Urbanistyczna, w dużej mierze nawiązywały do historycznego wyglądu tego miejsca. Uwzględniały powrót do chodnika w miejsce parkingu na ul. Gdańskiej, zwiększenie ilości zieleni i przesunięcie pomnika. Zmianą, która różnić będzie się od wyglądu historycznego, będzie rozmieszczenie na placu pawilonów kwiaciarek. 

Pierwsza koncepcja przebudowy pl. Wolności w Bydgoszczy została przygotowana przez Miejską Pracownię Urbanistyczną.Pierwsza koncepcja przebudowy pl. Wolności w Bydgoszczy została przygotowana przez Miejską Pracownię Urbanistyczną. MATERIAŁY MIEJSKIEJ PRACOWNI URBANISTYCZNEJ

Przypomnijmy, że plac w tym miejscu po raz pierwszy powstał w 1854 roku. Nosił wtedy miano Kannonenplatz (plac Armatni). Został wytyczony z terenów ogrodu klasztoru Klarysek, który rozciągał się aż tutaj spod kościoła.

Plac Armatni po czterech latach zmienił nazwę. Jego patronem został major Helmut Carl Christan von Weltzien. Major Weltzien postanowił bowiem kupić drzewa, krzewy i kwiaty i zlecić obsadzenie nimi placu, który przemianowany został na Weltzienplatz. W 1873 roku zaczęła się budowa kościoła ewangelickiego, która zakończyła się po pięciu latach. Natomiast w 1893 roku pojawił się tutaj pomnik cesarza Wilhelma I na koniu. Pomnik stał do lipca 1919 roku. Po powrocie Bydgoszczy do Polski został zdemontowany i wywieziony do Międzyrzecza.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.