Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wraz z innymi włodarzami miast zjednoczonych w Unii Metropolii Polskich wystosował ważny apel w geście solidarności z Białorusinkami i Białorusinami, którzy walczą z autorytarnym reżimem. Na moście Staromiejskim do końca grudnia będzie można zobaczyć wystawę "Białoruś. Droga do wolności".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„9 sierpnia 2020 roku na Białorusi odbyły się wybory. Wyniki sfałszowano” – rozpoczyna wspólne przesłanie prezydentów metropolii polskich prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

„Setki tysięcy Białorusinów i Białorusinek wyszły na ulicę, by pokojowo protestować i bronić demokracji” – kontynuuje prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

„Od tamtej pory wychodzą codziennie, choć spotyka się to z agresywną reakcją rządzących” – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Tadeusz Truskolaski, Rafał Trzaskowski, Aleksandra Dulkiewicz, Marcin Krupa, Jacek Majchrowski, Krzysztof Żuk, Hanna Zdanowska, Jacek Jaśkowiak, Piotr Krzystek i Jacek Sutryk we wspólnym przejmującym spocie wyrażają gorące wsparcie dla prześladowanego przez reżim Aleksandra Łukaszenki narodu białoruskiego.

„10 grudnia to Dzień Praw Człowieka. W tym roku ma on szczególny kontekst. Prawa Białorusinek i Białorusinów są brutalnie łamane przez władzę, która nie chce ustąpić przed wolą obywateli. Jesteśmy z Wami” – mówią włodarze polskich miast. 

Na znak solidarności z prześladowanym narodem białoruskim w czwartek 10 grudnia w Bydgoszczy otwarta została wystawa „Białoruś. Droga do wolności”. Organizatorami wystawy są Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja „Białoruski Dom” i Dom Spotkań z Historią.

Żywie Biełarus

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem