Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa uruchomiona jako pierwsza w kraju przez Urząd Marszałkowski po wybuchu pandemii nie miała wakacyjnej przerwy. Ekipa realizacyjna zajęcia w KPSI wędrowała po regionie, prezentując wiele ciekawych miejsc. Z kamerą odwiedziła np. Muzeum Etnograficzne we Włocławku i Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, pokazywała najciekawsze zakątki Torunia, ucząc łacińskich sentencji. Do Unisławia (pow. chełmiński) realizatorzy pojechali, aby zachęcić do gry w palanta.

 

– Chcemy poszerzać wiedzę o naszym regionie i dziedzictwie Kujaw i Pomorza. Dlatego nie ograniczamy się jedynie do nagrywania w studio. Z kamerą pojawiamy się m.in. w muzeach, parkach krajobrazowych, astrobazach i instytucjach kultury – mówi marszałek Piotr Całbecki.

– Chcemy poszerzać wiedzę o naszym regionie i dziedzictwie Kujaw i Pomorza. Dlatego nie ograniczamy się jedynie do nagrywania w studio. Z kamerą pojawiamy się m.in. w muzeach, parkach krajobrazowych, astrobazach i instytucjach kultury – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W sierpniu w całym kraju obchodzono 100-lecie zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej z armią sowiecką. Nie zabrakło zajęć poświęconych tej rocznicy. Młodzież mogła usłyszeć ciekawe opowieści o wojnie polsko-bolszewickiej, poznać umundurowanie i uzbrojenie polskich żołnierzy w 1920 roku. Był także wykład poświęcony polskiej kawalerii w dwudziestoleciu międzywojennym. W sierpniu 1920 roku walki toczyły się również na przedpolach Włocławka, obronionego dzięki bohaterstwu żołnierzy i mieszkańców. Urząd Marszałkowski wydał komiks poświęcony tym wydarzeniom.

Nie zabrakło w ramach e-szkoły relacji z 44. Wielkiego Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego w Golubiu-Dobrzyniu. Historyczne rekonstrukcje są bowiem świetnym sposobem do żywych lekcji historii.

Zakres tematyczny wakacyjnych zajęć w e-szkole był bardzo różnorodny. Marta Domachowska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu opowiedziała np. o kulturze ludowej i życiu codziennym mieszkańców dawnej kujawsko-pomorskiej wsi. Na zajęciach z języka angielskiego widzowie usłyszeli o najciekawszych miejscach w Bydgoszczy i zabytkach miasta – po angielsku. To także sposób, aby dotrzeć z wiedzą o regionie poza Polskę. E-szkoła dociera w końcu wszędzie tam, gdzie jest internet. Widzowie pochodzili nawet z USA i Antypodów.

– Program wakacyjny wspomógł upowszechnić naszą kujawsko-pomorską platformę edupolis.pl, a przy okazji stał się on naszym poligonem doświadczalnym. Ekipy realizatorów jeździły po całym województwie. Podobna formuła będzie kontynuowana, bo ona tworzy dodatkowe wartości, poza podstawą programową, która ma być realizowana przez platformę do e-edukacji uruchamianą przez ministerstwo – wyjaśnia Czesław Ficner, dyr. Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zaglądajcie do KPSI w sieci, bo codziennie są tam nowe zajęcia i lekcje. Gdzie można je obejrzeć:

YouTube: kanał Kujawsko-Pomorska e-Szkoła

Facebook: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła

strona internetowa edupolis.pl

strona internetowa kujawsko-pomorskie.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.