Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dziś 1 września - pierwszy dzień roku szkolnego także w kujawsko-pomorskiej e-szkole. Najnowsze lekcje, które 1 września można znaleźć na kanale Kujawsko-Pomorska e-Szkoła na YouTube poświęcone są temu "skąd się bierze talent" oraz "formom ochrony przyrody i gatunkom chronionym w Polsce".

W sumie nauczyciele ze szkół w regionie poprowadzili już ponad 2000 lekcji i zajęć. Lekcje w ramach e-szkoły można oglądać na czterech kanałach:

– YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła,

Facebook: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła,

edupolis.pl,

kujawsko-pomorskie.pl

Lekcje i powtórki

Lekcje poprowadzone w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej są znakomitą okazją m.in. do powtarzania materiału, także do obecnych uczniów klas ósmych szkół podstawowych i oraz klas maturalnych przed czekającymi ich w przyszłym roku egzaminami.

To proste - masz kłopot ze zrozumieniem literackich idei epoki baroku, a czujesz, że podobna tematyka może się przytrafić na maturze – nic trudnego. Trzeba tylko znaleźć odpowiednią lekcję w potężnych zasobach Kujawsko-pomorskiej e-szkoły. Akurat powtórkę z baroku przygotowała Jolanta Serocka, nauczycielka języka polskiego w X LO w Toruniu. Usłyszysz na początku: – Barok wziął swą nazwę od włoskiego wyrazu „barocco” oznaczającego dziwność i nietypowość. Ta epoka łączy kontrasty. A potem powinno być już łatwo ze zrozumieniem baroku.

– Mamy tysiące różnych zajęć do wykorzystania. Także te lekcje, a jest ich ponad 2000, które się odbyły w ramach e-szkoły prowadzonej wiosną w czasie pandemii, są również tam do obejrzenia – mówi Czesław Ficner, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Kanał e-szkoły na YouTube ma niemal 13 tys. subskrybentów. Wszystkie zajęcia są tam pogrupowane według przedmiotów i poziomów nauczania, więc znaleźć je łatwo. Mamy więc najpierw zajęcia z matematyki (osobno zawsze dla szkoły podstawowej i liceum), a potem kolejno: język polski, angielski i niemiecki, przedmioty ścisłe i przyrodnicze (biologia, chemia, fizyka), przedmioty humanistyczne (historia, wiedza o społeczeństwie). Jest także katalog 9 zajęć ze wsparciem psychologicznym. Wystarczy rozwinąć zamieszczoną pod każdym z wymienionych przedmiotów playlistę i wybrać interesujące czy potrzebne do powtórki zagadnienie.

Oto przykład - potrzebna powtórka materiału z szóstej klasy podstawówki o bryłach, objętościach brył i graniastosłupach - jest jak znalazł, także z zadaniami.

 

Wszystkie lekcje są także posortowane z podziałem na poszczególne klasy szkoły podstawowej i liceum, począwszy od czwartej klasy SP – tam także wystarczyć rozwinąć playlistę i odszukać potrzebne zajęcia

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.